Θηλυκό καναρίνι φουσκωμένο

Συζήτηση με θέμα Θηλυκό καναρίνι φουσκωμένο, που ξεκίνησε από kanaris1, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 26 Μαρ 2014.

1. kanaris1

kanaris1 PB New Member

ομάδα καλησπέρα τι κάνετε; έχω πρόβλημα με ένα θηλυκό όλες αυτές της μέρες ήταν μια χαρά σήμερα την βλέπω
    κάπως φούσκα και δεν το έχει ξανακάνει, τι τρέχει με το θηλυκό μου ρε παιδία για τη θα τρελαθώ
    σας λέω! ευχαριστώ.

ευχαριστώ πολύ κυρία μου!

2. alicedros

alicedros PB Supporter

Βαλτο μονο του μακρια απο τα υπολοιπα και να το βαλεις σε ενα ζεστο μερος (30 βαθμους περιπου) και δωστου με το ζορι αν δεν πινει νερο ζαχαρονερο ή ηλεκτρολυτες(almora plus ανθρωπινο φαρμακο απο το φαρμακειο-θα αδειασεις τη σκονη ενος φακελου σε ενα ποτηρι νερο).

Πες μας κι αλλες λεπτομερειες..
    Αλλαξες κατι στη διατροφη του? το εχεις μεσα ή εξω?? τι διατροφη του παρεχεις? νερο και φαι καταναλωνει κανονικα?? μηπως ειναι πυρωμενο και θελει να κανει αυγο και επαθε δυστοκια? η κοιλια του και το στερνο πως ειναι?? οι κουτσουλιες του??

Δες αυτα: KIKLOS.info - Kosmos ton poulion , KIKLOS.info - Kosmos ton poulion και πες μας..

Δε θελω να σε αγχωσω αλλα οσο καθυστερεις τοσο χειροτερα τα πραγματα.. Ευχομαι περαστικα..

3. kanaris1

kanaris1 PB New Member

το πουλί δεν έχει τίποτα από εντερικά, οι κοτσιλιές της είναι κανονικές. Η τροφή της αποτελείται απο mix σπόρων
    εμπορίου, καθημερινά φρέσκα φρούτα και λαχανικά, το νερό αλλάζεται καθημερινά και υπάρχει καθημερινή φροντίδα στην υγιεινή της. Ένα στοιχείο ακόμα είναι ότι ανοιγοκλείνει το στόμα της σαν να χασμουριέται και το στήθος της πάλετε και δυσκολεύται να αναπνεύσει.

4. brand13

brand13 PB Member

Μήπως έχει πάθει άσθμα;Την έχεις μέσα ή έξω; Προσπάθησε να θυμηθείς μήπως την είχες αφήσει σε ρεύμα πριν να το εμφανίσει αυτό; Ίσως και να έχει κρυώσει, είναι περίεργη αυτή η εποχή και για τα ζωάκια. Πάντως σίγουρα πρέπει να την βάλεις μόνη της σε ένα κλουβί μέχρι να διαπιστωθεί τι έχει.

5. kanaris1

kanaris1 PB New Member

Το έχω κάνει αυτό απο το πρωί θα δούμε και αύριο πως θα είναι και μετά ξεκινάμε το τρέξιμο.

6. brand13

brand13 PB Member

Αν διαπιστώσεις ότι το πρόβλημα είναι μόνο αναπνευστικό θα βοηθούσε το Antiasmatico της Tabernil στο νερό αλλά που να το βρείς τέτοια ώρα..

7. kanaris1

kanaris1 PB New Member

Έχω τέτοιο αυτό θέλει 7 με8 σταγόνες σωστά;

8. brand13

brand13 PB Member

Δεν θυμάμαι δοσολογία αλλά νομίζω γράφει στο κουτί. Θα κοιτάξω και εγώ να σου βρώ την δοσολογία

9. brand13

brand13 PB Member

Γράφει 5-10 σταγόνες σε 40ml νερό για 5 συνεχής μέρες. Αν η ποτίστρα σου είναι η κλασσική είναι 100ml

10. kanaris1

kanaris1 PB New Member

Ευχαριστώ πάρα πολυ!

11. brand13

brand13 PB Member

Περαστικά,ενημέρωσέ μας

12. kanaris1

kanaris1 PB New Member

Να είσαι καλά, και βέβαια θα ενημερωσω

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Πως είστε σίγουροι βρε παιδιά ότι το πουλάκι έχει άσθμα?? Δε ξέρω.. Εγώ προσωπικά δε θα έδινα αντιβίωση χωρίς να είμαι 100% σίγουρη ότι θα κάνει καλό στο πουλάκι.. Η αντιβίωση θα το εξασθενίσει και μπορεί να μην κάνει και τίποτα! Το καλύτερο για την κανάρα σου θα ήταν να την πας σε έναν κτηνίατρο αύριο πρωί-πρωί..
    https://petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

14. kanaris1

kanaris1 PB New Member

Θα το κάνω έτσι και αλιος αυτό προτά απο όλα, και μετά Όλα τα αλλά!

15. kanaris1

kanaris1 PB New Member

καλησπέρα σε όλους, παιδία το πουλάκι τελικά έχει άσμα,
    το πρόλαβα στα πρώτα βήματα του και μάλλον σε πέντε μέρες αν όλα πάνε καλά θα είναι εντάξει
    όπως είπε και ο ιδικός.
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΙΜΑ ΤΟΥ ΠΟΥΛΙΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ!

16. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

καλησπέρα, το πήγες σε γιατρό τελικά; τι φάρμακο σου έδωσε;
    Περαστικά του !

17. kanaris1

kanaris1 PB New Member

Aviomycine σε σταγόνες 5-7 σε 100 μλ νερό!

18. kanaris1

kanaris1 PB New Member

ρε παιδία γιατί δεν μπορώ να κάνω άλλο θέμα;

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Πήγαινε στις ασθένειες καναρινιών και πάτα εκεί που λέει νέο θέμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...