Θηλυκό ζεμπράκι σκοτώνει τα μικρά

Συζήτηση με θέμα Θηλυκό ζεμπράκι σκοτώνει τα μικρά, που ξεκίνησε από vasileia, στο Forum 'Αναπαραγωγή Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 1 Φεβ 2009.

1. vasileia

vasileia PB New Member

εδώ και λίγους μήνες έχω ένα ζευγάρι ζεμπράκια και όποτε κάνουν μωρά η θυληκιά σκοτώνει τα μωρά και ο αρσενικός δεν τα ταιζει ξέρει κανείς γιατί το κάνουν αυτό? :confused::confused::confused::confused:

2. annouk313

annouk313 PB New Member

Βασιλεια αφου βλεπεις τετοια συμπεριφορα καλυτερα να μην τους ξαναβαλεις φωλια θα λεγα.κριμα ειναι κ αυτα να ταλαιπωρουνται κ τ αμικρα να πεθαινουν.μεριακ πουλακια φαινεται δεν ειναι γραφτο να γινουν καλοι γονεις.το να μη το ταιζει εχει παρατηρηθει,αλλα το να τα σκοτωνει-κανιβαλισμος κατα καποιον τροπο- σε ζεμπρακια πρωτη φορα ακουω..σιγουρα τα σκοτωνει?μηπως πεθαινουν λογω ελλειψης τροφης?η εσυ εχεις παρατηρησει την θηλυκια να το κανει κανονικα αυτο??:eek:

3. alexan2dros

alexan2dros Banned

γιατι δεν προσπαθεις να τα μεγαλωσεις εσυ?

4. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Μπορεί να υπάρχουν διάφοροι λόγοι. Συνήθως όταν δεν ταιριάζει το ζευγάρι, όταν ενοχλούνται πολύ (συχνή παρατήρηση τις φωλιάς) ή ακόμη και κληρονομικό συνήθειο. Έχω παρατηρήσει ότι πολλές θηλυκές που έχουν βγει (με παραμάνες) από μάνες οι οποίες παρατούσαν φωλιές κλπ. στη συνέχεια δεν ήταν και αυτές καλές μάνες.
    Να τα μεγαλώσεις εσύ είναι σχεδόν αδύνατο από την πρώτη μέρα της ζωής τους. Χρειάζονται ζέστη, τάισμα κάθε δίωρο σχεδόν τέλεια υπολογισμένη θερμοκρασία της φόρμουλας ταΐσματος και ακόμη κι αν τα πετύχεις όλα αυτά το ποσοστό επιβίωσης είναι πάρα πολύ μικρό.

5. Diamante de gould

Diamante de gould PB New Member

Βασιλεια αν μπορεις γινε λιγο πιο σαφης. Τα νεκρα πουλακια σιγουρα δεν μπορουν να ταιστουν. Μηπως τα πεταει ο αρσενικος εκτος φωλιας και εν συνεχεια πεθαινουν απο ασιτια; Αυτο που σου αναφερω ειναι το πιο συνηθες σε αυτες τις περιπτωσεις.

Οι πιθανοι λογοι που γινεται αυτο ειναι αρκετοι αλλα πρεπει να ξερουμε πρωτα τι ακριβως γινεται. Εχεις δει την θυληκια να σκοτωνει τα μικρα μολις βγουνε? Τα βρισκεις με αιματα στην φωλια ή στον πατο του κλουβιου και την θυληκια με αιμα στα μαγουλα?

6. vasileia

vasileia PB New Member

έχω δει τη θυληκιά να τα τσιμπάει μέχρι να τα σκοτώσει,έχω δει μωρά πεθαμένα με τρύπα στην κοιλιά κτ.λ έχω προσπαθήσει να τα μεγαλώσω αλλά δεν τα κατάφερα,αλλά εκτός απο αυτά όταν γεννιούνται πριν πεθάνουν δεν τα ταιζουνε.Ο αρσενικός δεν τα τσιμπάει αλλά ούτε τα ταιζει.Το μόνο που κάνουν είναι να τα ζεστένουνε αλλά ταυτόχρονα το θυληκό σκίβει και τα τσιμπάει.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...