Θηλυκό ζεμπράκι με πρησμένη αμάρα

Συζήτηση με θέμα Θηλυκό ζεμπράκι με πρησμένη αμάρα, που ξεκίνησε από vasileia, στο Forum 'Ασθένειες - Τραυματισμοί Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 30 Μαρ 2009.

1. vasileia

vasileia PB New Member

εδω κ αρκετό καιρό η θυληκιά μου είναι πρηζμένη στην περιοχή της αμάρας,επήσης δεν ξέρω αν φτέει αυτό αλλά ζευγαρώνει συνέχεια εδω κ δύο μήνες κ ενώ παλιότερα έκανε πάντα αυγά τώρα δεν κάνει:confused:στην αρχή σκέφτηκα δυστοκία αλλά είναι μια μόνημη κατάσταση που δεν χειροτερεύει αλλά ούτε κ καλυτερεύει,επήσεις την πονάει κ δεν με αφήνει να την πιάνω εκεί,φοβάμαι μήπως είναι κάτι σημαντικό,ελπίζω να μην είναι πολύ αργά γιατί δεν θέλω να μου πάθει τίποτα...:(

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Αυτη ειναι η αρρωστουλα που αναφερεις στο αλλο θεμα που ανοιξες?

3. vasileia

vasileia PB New Member

ναι αυτή είναι,μου φαίνεται πολύ περίεργο αυτό που έχει κ φοβάμα πολύ για την υγεία της,τι μπορεί να έχει?είναι κάτι σοβαρό:confused:

4. Pigaki

Pigaki PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  5. vasileia

vasileia PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  6. vasileia

vasileia PB New Member

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  7. Pigaki

Pigaki PB New Member

Λοιπον Βασιλεια μου, διαβαζοντας ολα τα παραπανω θεματα, το πουλακι ειναι εδω και πολυ καιρο αρρωστο...και μαλιστα πολυ αρρωστο...
    Εχει απο πτερορροια μεχρι κι εγω δεν ξερω τι αλλο...
    Χρειαζεται γιατρο.
    Επισης αλλου αναφερεις πως ειναι καλυτερα, αλλου οτι σου παρουσιαζει διαφορα..τελικα τι ισχυει, πως ειναι τωρα?

8. vasileia

vasileia PB New Member

είναι καλύτερα στα φτερά της δηλαδεί δεν φουσκώνει όπως παλιά κ είναι πολύ δραστήρια,αλλά αυτό το φούσκομα απο εκεί που γεννάει δεν το είχα προσέξει όταν είπα ότι είναι καλύτερα,επείσεις τώρα βλέπω το φτέρωμά της να μαδάει κ να βγάζει πούπουλα(μικρά κ μαλακά)κ σκέφτηκα για πτερόροια:confused:

9. giann

giann PB New Member

Bασιλεία πως είναι το ζεμπράκι σου?
    Του έχεις χορηγήσει κάποιο φάρμακο τον τελευταίο καιρό?
    Φούσκωμα στην κοιλιά πιθανόν να οφείλεται σε σαλμονέλωση...θέλει αντιβίωση.

10. vasileia

vasileia PB New Member

μόνο πολυβιταμίνες του δίνω κ δεν ήξερα για αυτό που λες,πώς θα σηγουρευτώ όμως?εκεί που είχε καλυτερέψει λίγο τώρα μου φαίνεται πάλι λίγο χειρότερα κ δεν ξέρω τι να κάνω...:(

11. giann

giann PB New Member

Δεν ξέρω κιεγώ σίγουρα...δυστυχώς!
    Οι κουτσουλιές του είναι κανονικές?Τρώει κανονικα?
    Ελπίζω να σου απαντήσει και κάποιος πιο έμπειρος και γνώστης.Το καλύτερο πάντως είναι να το πας σε κτηνίατρο.

12. vasileia

vasileia PB New Member

οι κουτσουλιές του είναι μεγαλύτερες απο τις κανονικές,υγρές κ πράσινες,σε κτηνιάτρους τρείς το έχω πάει αλλά μου είπαν πως δεν ξέρουν τι έχει:confused:δεν ξέρω τι άλλο να κάνω,έχω πάρει ακόμα κ στο αττικό νοσοκομίο να ρωτήσω κ δεν μπορούν να καταλάβουν πολύ καλά απο το τηλέφωνο,μόνο κάτι βιταμίνες μου είπανε κ τπτ άλλο:confused:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...