Θηλυκο lovebird με θολο το ενα της ματι

Συζήτηση με θέμα Θηλυκο lovebird με θολο το ενα της ματι, που ξεκίνησε από ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ, στο Forum 'Ασθένειες Παπαγάλων' του PetBirds, 9 Φεβ 2009.

1. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

φιλοι μου,οπως σας ειπα και πριν 2 εβδομαδες ,τα Lovebirds εκαναν αυγα και περιμενω .χτες παρατηρησα κατι στην θηλικια που με προβληματισε.το ενα της ματι ειναι θολο και τρεχει και στα ρουθουνια της εχει κατι μαυρα στιγματα.ειναι ανυσιχιτικο?τι μπορω να κανω απο την στιγμη που εκολαπτει τ αυγα?

2. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία, αλλά το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις είναι να την πας σε κάποιο γιατρό. Καλύτερα να γίνει καλά το πουλάκι και συνεχίζεις μετά την αναπαραγωγή.

3. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

s.o.s παρακαλω ειμαι απο ροδο,δεν υπαρχει πτηνιατρος πουθενα.στα petshop που πηγα μου λενε το μακρυ και το κοντο τους.το Lovebird εχει πρηστει στο μισο κεφαλ στην περιοχη του ματιου.τι να κανω? απο μονος μου του εδωσα αντιβιωση.τελικα τα πουλια της περιφερειας ειναι καταδικασμενα οπως πολλες φορες και οι ιδιοι οι ανθρωποι!

4. akis07

akis07 PB New Member

ανεβασε μια φωτογραφια να το δουμε!1

5. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

φιλε μου σ`ευχαριστω ,αυριο θα προσπαθησω να σας βαλω μια φωτο,και ελπιζω στη βοηθεια σας!

6. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

φωτο απο αρρωστο Lovebird

παραθετω καποιες φωτο,οχι και τοσο καθαρες,το προβλημα με το ματι εξακουλουθει να υπαρχει

Συνημμένα Αρχεία:

7. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Και με την αντιβίωση δεν υπάρχει καμια καλυτέρευση;
    Σίγουρα πρέπει να το πτηνίατρος. Ή στην χειρότερη , αυτό που θα έκανα εγω, αφου δεν υπάρχει πτηνίατρος στο νησί, θα το πήγαινα σε ένα κτηνίατρο...Μήπως και κατάφερνα κάτι...

8. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

προς το παρον οχι.ελπιζω αυριο να δειξει κατι καλυτερο!

9. Μαιρη

Μαιρη PB Member

Πάντως αν δεν δεις βελτίωση στο παπαγαλάκι πήγαινέ το, όπως σου είπα και πιο πάνω σε ένα κτηνίατρο τουλάχιστον, αφου δεν έχετε πτηνίατρο...Αν είναι μια μόλυνση ή φλεγμονή μπορεί να το βοηθήσει... Δεν έχεις να χάσεις τίποτα...

10. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Το πουλακι σου δεν δειχνει και πολυ καλα.Μην περιμενεις να δεις μηπως αυριο δεις βελτιωση.Ισως και τωρα να μην ειναι αναστρεψιμο.Τρεξε εστω σ ενα πτηνιατρο.

Ρωτω τα αλλα μελη.Εμενα οταν το Lovebird μου ειχε παθει μολυνση στο ποδι του κι ειχε ενα φοβερο πρηξιμο ο γιατρος μου χε δωσει Baytril.Μηπως εδω βοηθησει?

Περιμενε να σου πουν τα αλλα μελη αν κανει να το δωσεις αυτο το φαρμακο.Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.

11. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δεν είναι μόνο το μάτι αλλά απο ότι μπορώ να διακρίνω στην τρίτη φωτογραφία είναι και πρισμένη η περιοχή? Αν δεν γίνει εξέταση απο γιατρό δεν μπορείς να ξέρεις τι είναι. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις tobrex αλοιφή μαζι με aquazol (βιταμίνη Α), και συχνές πλύσεις με ορό ή χαμομήλι. Η αντιβίωση δεν πρόκειται να κάνει θαύματα αν δεν ξέρεις το βακτήριο που έχει μολυνθεί (αν μιλάμε για μόλυνση)

ΥΓ του λείπει και νύχι? Κάνε έναν πολύ καθαρισμό της κλούβας, με κάποιο υγρό που να καταπολεμά μικρόβια. Στην περίπτωση που χρησιμοποιήσεις χλωρίνη αναλογία 19:1 *νερό:χλωρίνη.

12. ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ

ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ PB New Member

παιδια εδω και 3 ημερες πηγαινω σε κτηνιατρους και κανεις δεν ειναι γνωστης πουλιων.νυχι δεν του λειπει. οτι ειναι σημερα πιο ενεργητικο,ειναι.πηγαινει τρωει,παιζει.το μονο νεο που παρατηρω ειναι οτι ξινεται στην περιοχη της φλεγμονης.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...