Θηλυκια με "κακο" φτερωμα

Συζήτηση με θέμα Θηλυκια με "κακο" φτερωμα, που ξεκίνησε από EiriniKt, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Μαρ 2016.

1. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Μια θηλυκια μου πανω σε τσακωμο με αλλα καναρινια στο κλουβι υπεστη ξεπουπουλιασμα, οχι κατι ιδιαιτερο,της τραβηξαν απλως μερικα πουπουλακια. Ετσι σε μερικα σημεια του σωματος της το φτερωμα της ειναι λιγοτερο πυκνο απο αλλα.
    Θα την επηρεασει αυτο καπου στο ζευγαρωμα;
    Καπου ειχα διαβασει οτι μερικα καναρινια απορριπτουν αλλα λογω ασχημου φτερωματος o_O
    Παιζει να ισχυει κατι τετοιο;
    Ελπιζω να μην γινομαι υπερβολικη αλλα μου γεννηθηκε η απορια:p
    *Το κοριτσι πλεον εχει μεταφερθει σε αλλο κλουβι μπας και καταφερουμε και σωσουμε κανα φτερο :rolleyes:

2. Greek yorkshire

Greek yorkshire PB Member

Εισαι σιγουρη οτι τα εχασε σε καυγα και δεν της επεσαν? στο νεο κλουβι που ειναι μονη της παρατηρησε αν χανει πουπουλα

3. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Το αποκλειω να της επεσαν ειμαι σιγουρη οτι της τα τραβηξαν πανω σε τσακωμο , την πετυχα κι εγω σε τετοια "φαση" δυο τρεις φορες.
    Αλλωστε ειναι υγιεστατη!
    Απο τοτε που μεταφερθηκε σε αλλο κλουβι δεν εχω βρει κανενα πουπουλο κατω.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Έμπλεξε θηλυκή κανάρα σε τσακωμό? Πόσα καναρίνια ήταν στο ίδιο κλουβί? Το κλουβί τι διαστάσεις είχε?

5. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ηταν ζευγαρωστρα απ τις μεγαλες, μαζι αλλη μια θηλυκια και ενα αρσενικο που ειχε περαστει για θηλυκο:rolleyes:

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Μήπως το αρσενικό ήταν πυρωμένο και ήθελε να ζευγαρώσει γι αυτό και το μάδημα??

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τα φτερά που συνήθως δέχονται την πιθανή "επίθεση" από κάποιο καναρίνι είναι αυτά της ουράς. Υπάρχει φυσικά και το ενδεχόμενο της επίθεσης κυριαρχίας όπου το αρσενικό τσιμπά τα φτερά της κεφαλής του πουλιού. Σε καμία όμως περίπτωση δε μιλάμε για "βανδαλισμό".
    Αν το πουλί χάνει φτέρωμα από την πλάτη θα πρέπει να βλέπουμε με πιο πολλές πιθανότητες την περίπτωση τροφικών ελλείψεων και ίσως και φυσικού φωτισμού. Ακόμη υπό εξέταση μπορεί να μπουν η αλλαγές στο χώρο και στη θερμοκρασία διαβίωσης, το στρεσάρισμα από πολλές αιτίες κλπ.
    Δηλαδή μιλάω για παθολογική πτερόρροια ...
    https://petbirds.gr/articles/Παθολογική-Πτερόρροια-των-Πτηνών.81/

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Ειρήνη μου κάνε τον κόπο να ανεβάσεις μερικές φώτο να δούμε και εμείς το φτέρωμά του! :)

9. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Κι εγω αυτο πιστευω...
    Δεν χανει φτερωμα το πουλι ουτε ειναι σε τοσο ασχημη κατασταση προς Θεου ισα ισα που χωρις προσεκτικη παρατηρηση δεν φαινεται καν το "προβλημα".
    Λιγο η ουρα του ειναι τσουρομαδημενη και του λειπουν μερικα πουπουλακια σε συγκεκριμενο σημειο του σωματος.
    Το εχει δει εμπειρος εκτροφεας γνωστος μου που ασχολειται και μου ειπε το ιδιο,οτι συνεβη αυτο λογω τσακωμου.Απλα θα ηθελα να ξερω αν αυτο το πουλακι μπορει να μπει σε αναπαραγωγη ή αν λογω του φτερωματος ισως καποιο αρσενικο το απορριψει.Θα ανεβασω και φωτογραφια να δειτε.

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτό αποκλείεται.. Δεν νομίζω ότι κοιτάνε την εμφάνιση ή αν έχει όμορφο φτέρωμα ο σύντροφός τους ή όχι.. Ειδικά τα αρσενικά αν τρώνε τα κάγκελα και θέλουν να βατέψουν χαχαχα δεν τους κρατάει τίποτα!! :p

11. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Λες ε;;Γιατι κατι ειχα διαβασει οτι εχουν ως κριτηριο και το ομορφο φτερωμα και λεω ωπ την κατσαμε τωρα :p
    Ανεβαζω και μερικες φωτογραφιες να δειτε.Σε καποια σημεια φαινονται οι ελλειψεις φτερων.

Εβγαλα τα "προβληματικα σημεια".

*Στην δευτερη φωτο το καναρινακι ειναι στα δεξια.

Συνημμένα Αρχεία:

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια χαρά κούκλα είναι! Ο Απόλλωνας τη βλέπει και ξερογλύφεται πάντως!! :p

13. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Τι ομορφος αντρας ειναι αυτος καλε!Κουκλος ο Απολλωνας!!
    Κι εγω με ενα αρσενικο τετοιου χρωματος σκοπευω να την ζευγαρωσω,πιστευω θα βγουν ωραια μωρακια!:D

14. alicedros

alicedros PB Supporter

Κρίμα... και ήλπιζα να συμπεθερέψουμε... :p

15. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Ε τετοιο αγορι δε θα μεινει χωρις νυφη!:D

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Κι όμως κι όμως!! Δε θα ζευγαρώσει ο κούκλος μου.. φέτος τουλάχιστον! :)

17. EiriniKt

EiriniKt PB Member

Πως κι ετσι;;:eek:

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Δεν βρήκα την κατάλληλη νύφη. Θέλουμε μία με προίκα χαχαχα :p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...