Θηλυκια καρδερινα φουσκώνει και κοιμαται μερα μεσημερι

Συζήτηση με θέμα Θηλυκια καρδερινα φουσκώνει και κοιμαται μερα μεσημερι, που ξεκίνησε από Kostas Paulou, στο Forum 'Ασθένειες Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 6 Μαϊ 2014.

1. Kostas Paulou

Kostas Paulou PB New Member

Καλησπερα παιδια...εχω μια θυληκια καρδερινα....η οποια ειναι ζευγαρι...εχει καμια βδομαδα φουσκονει που και που κοιμαται μερα μεσημερι που και που....την εχω δει δεν εχει καποιο διογκομενο εντερο η μαυρο μολυσμενο...τι μπορει να φταιει??να πω οτι αρχισε να παιζει με νημα για φωλια και οτι στινεται αλλα δεν εχω δει καποιο βατεμα ακομα...

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πόσο καιρό την έχεις Κώστα, από που την πήρες;

3. Kostas Paulou

την εχω απο σεπτεμβριο....απο εναν εκτροφεα που εμενε εδω Θεσσαλονίκη και τωρα μενει αμαλιαδα...

4. marakilil2013

marakilil2013 PB New Member

τρωει κανονικα?

5. Kostas Paulou

Ναι πεταει τρωει....Ταιζετε με το αρσενικο....κουναει τον κολο της περα δωθε....

6. marakilil2013

το κανει αυτο αρκετεσ μερεσ

7. Kostas Paulou

ναι....

8. marakilil2013

τοτε δεν ξερω.... πάντως δεν νομίζω να είναι τίποτα ανησυχητικό

9. Kostas Paulou

τι να πω

10. billdere

billdere PB Member

φιλε πηγαινε στο φαρμακειο κ παρε dextrose injection 5%
    κ δωστου 3 σταγωνες με συριγγα.. 2 φορες την μερα..
    κ χωρηγησε του αντιβιωση..
    δεs αν εχει κανει καρινα..
    χωρηγησε του ομως το dextrose, ειναι ηλεκτρολυτες..δεν θα του κανει κακο
    ισα ισα θα το τονωσει κιολας
    δες κουτσουλιες και να μα πεις..

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Το σίγουρο είναι ότι πρέπει να το χωρίσεις από το αρσενικό και μέχρι να βεβαιωθείς ότι δεν είναι άρρωστο δεν προχωράς σε αναπαραγωγή! Οι ηλεκτρολύτες όντως θα κάνουν καλό! Εγώ χρησιμοποιώ το almoral plus που είναι ανθρώπινο και το παίρνω από το φαρμακείο... Βάλτο σε ένα κλουβάκι μόνο του σε ζεστό μέρος και τσέκαρε καρίνα, στέρνο, κοιλιά και κουτσουλιές...

12. billdere

billdere PB Member

πολυ σωστο κ αυτο!
    κ αυτο το dextrose το βαζουν στα νοσοκομεια σε αυτος που ζαλιζονται

13. Kostas Paulou

Πως το δινω το Almora Plus??Δοσολογια?

14. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, το πουλάκι είναι άρρωστο. Όταν τα πουλιά φτάσουν σε σημείο να δείχνουν ότι ασθενούν, τότε το ποσοστό επιβίωσης τους εξαρτάται από το πόσο γρήγορα θα αντιμετωπιστεί με επιτυχία η ασθένεια. Όταν μάλιστα μιλάμε για καρδερίνες, η αναγνώριση της ασθένειας από το φούσκωμα, είναι τις περισσότερες φορές απλά μια υπενθύμιση ότι άργησαμε να αναγνωρίσουμε την ασθένεια και ότι δεν μένουν πια και πολλά περιθώρια για πολλά λόγια.

Σχετικά με την δεξτρόζη, για να μην υπάρχουν αυταπάτες, όταν χορηγείται από μόνη της για να αντιμετωπίσει κάποια ασθένεια, μπορεί να προσφέρει ίσως και λιγότερα πράγματα απ' ό,τι θα προσέφερε μισή κουταλιά μέλι. Η δεξτρόζη από μόνη της δεν αντιμετωπίζει καμία ασθένεια, παρά μόνο τα συμπτώματα που προκαλεί το χαμηλό ποσοστό σακχάρου στο αίμα (υπογλυκαιμία) και τον εφοδιασμό του οργανισμού με άμεσα διαθέσιμη ενέργεια η οποία καταναλώνεται σε πολύ μικρό χρόνο σε σχέση με τους υδατάνθρακες χαμηλού γλυκαιμικου δείκτη.

15. Kostas Paulou

Καλησπερα παιδια...το πουλακι σκεφτομαι να το παω στην Πτηνιατρικη πανεπιστιμιου..Για τεστ κοπρανον να δω τι εχει γιατι δεν μπορει κανεισ να καταλαβει....

16. Kostas Paulou

Βαζω ενα βιντεακι με την θηλυκια να παει νημα στην φωλια...πιστεβω αμα ηταν αροστη απο κοκκιδια δεν θα εκανε τετοιο πραγμα....κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι το αρσενικο εχει 5 μερες που τον εβαλα μεσα των ειχα χοριστα σε ενα κλουβακι διπλα......ενο απο το κλουβι χωριστα κατεβαζε φτερα και κελαηδαει μολισ των εβαλα μουγκα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...