Θηλυκα σκουφατα, αγοράζω κι έναν αρσενικό η πάω για σκουφατα καρδερινοκαναρα;

Συζήτηση με θέμα Θηλυκα σκουφατα, αγοράζω κι έναν αρσενικό η πάω για σκουφατα καρδερινοκαναρα;, που ξεκίνησε από patilas, στο Forum 'Γενικά για Καναρίνια' του PetBirds, 25 Νοε 2014.

1. patilas

patilas PB Member

Και τα δύο θυληκα μου τ έδωσε πριν λίγο.ένας φίλος..

Και τώρα ρωτάω αγοράζω έναν καλό αρσενικό και συνεχίζω; η πάω για σκουφατα καρδερινοκαναρα;

Συνημμένα Αρχεία:

2. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Πριν απ' όλα πρέπει να ενημερωθείς για το τί πουλιά έχεις.o_O
    Τα πουλάκια αυτά στις φωτογραφίες είναι ΚΟΙΝΑ καναρινάκια με σκουφί . Ουδεμίαν σχέσην έχουν με την ποικιλία ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΣΚΟΥΦΑΤΑ. :( Φυσικά οτιδήποτε αρσενικά και εάν πάρεις δεν πρόκειται να φτιάξεις καναρίνια της συγκεκρημένης ποικιλίας . Ουτε είναι κατάλληλα απο χρωματική άποψη για καρδερινοκάναρα κάποιας αξίας.

3. patilas

patilas PB Member

Ωραία τότε, σαν ερώτηση τ είχα βάλει. Αλλά άλλαξε το θέμα..οπότε δεν θ ασχοληθώ μ αυτά τα πουλάκια θ τα χαρίσω με την σειρά μου σε κάποιον που ν έχει απλά κοινά καναρινακια..

4. Ian32

Ian32 PB New Member

Καρδερινοκαναρα μπορείς να βγάλεις αλλά πριν βγάλεις πρέπει να ξέρεις τι θες από αυτά τα πουλιά αλλιώς είναι κρίμα!
    Συμφωνώ με τον κύριο Μάκη στα υπόλοιπα περί ράτσας.

5. patilas

patilas PB Member

Ξέρω ότι μπορώ ν βγάλω καρδερινοκαναρα.αλλά μάλλον μορφολογίκα δεν θα βγουν τόσο δυνατά..

6. mgerom

Οταν μιλάω για οποιαδήποτε ποικιλία, αναφέρομαι σ' αυτήν έχοντας στο μυαλό μου τα στοιχεία που την χαρακτηρίζουν και γίνονται αποδεκτά απο την παγκόσμια ομοσπονδία. Οπως δηλαδή αυτή τα έχει ορίσει. Η απάντηση μου λοιπόν είναι οτι με αυτά τα θηλυκά καναρίνια δεν μπορεί να παραχθούν ΦΑΙΝΟΤΥΠΙΚΆ, αξιόλογα καρδερινοκάναρα. Ο Παναγιώτης το κατάλαβε μια χαρά το θέμα.

7. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Mια χαρά θα βγουν μορφολογικά .

8. patilas

patilas PB Member

Κοιτα από την μία σκέφτομαι ν βγάλω. Κάποια και από τις δύο κ να κρατήσω τα ποιο σωστά πουλιά..αλλά θ δω όμως τι θ κάνω. Εάν έχετε κ άλλες απόψεις -συμβουλές σας ακούω..

9. Paianas

Τι εννοείς σωστά πουλιά ?

10. patilas

patilas PB Member

Σωστά για εμένα ν μου κάνει αρεστή την παρουσία του, ν έχει ομοιόμορφη κατανομή χρωμάτων...

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Έλα βρε Παναγιώτη και είναι τόσο όμορφες! Άμα δεν τις θες τις υιοθετώ εγώ με πολύ χαρά! Είμαι μάνα χωρίς σύνορα! :D

12. patilas

patilas PB Member

Χαχα Αλίκη θ αποφασίσω τώρα μέσα στις μέρες, βάζοντας κάτω κάποια κριτήρια κ αν τελικά δεν της κρατήσω στις στέλνω για δώρο χριστουγγενων

13. Όλα τα πουλιά έχουν μια μοναδικότητα. Αν δεν τα ζευγαρώσεις δεν ξέρεις τι θα σου βγάλουν. Και τα απλά καναρίνια είναι τέλεια πουλιά. Πολλές φορές καλύτερα από τα άλλα.

14. mgerom

15. patilas

patilas PB Member

Συμφωνώ πότε δεν ξέρεις. γιατί στεναχώρς φάτσες;

16. Paianas

Παρότι ο υβριδισμός έχει κάποια γοητεία...παρότι οι μούλοι είναι συνήθως καλοί τραγουδιστές...υπάρχει και η αθέατη πλευρά που δεν είναι και τόσο ευχάριστη.
    Τα θηλυκά πουλιά είτε χαρίζονται*, είτε αφήνονται ελεύθερα από ασυνείδητους με άγνωστα ποσοστά επιβίωσης στη φύση.
    Ακόμη όμως κι αν τέτοια πουλάκια τη γλυτώσουν από αρπακτικά, ποτέ δε θα νοιώσουν τη χαρά της αναπαραγωγής . Εμείς δημιουργούμε ένα πουλί που δεν ανήκει πουθενά στη φύση, απλά για να ''εκμεταλλευτούμε'' φωνητικά τα αρσενικά ...Δεν είναι κρίμα ?

*(χωρίς ιδιαίτερη χρησιμότητα γιατί πόσοι χρησιμοποιούν παραμάνες και γιατί ?)

17. patilas

patilas PB Member

Κρίμα είναι ναι δεν αντιλέγω, αλλά είναι κ το μεράκι αυτού του ζευγαρωματος, βγάζεις ένα πουλί ανώτερο από τα προτωτοκα κ κάνεις μόνο μια γέννα.για αυτόν τον λόγω..(τα θυληκα) εγώ τα κρατάω για παραμανες μου έχει τύχει καναρες φετινές ν μην ταΐζουν, ν χαλάνε την φωλια μ τα αυγά,εε αυτά τα βγάζει η παραμανα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...