Θηλυκή Καρδερίνα δεν δέχεται αρσενικό στην ζευγαρώστρα

Συζήτηση με θέμα Θηλυκή Καρδερίνα δεν δέχεται αρσενικό στην ζευγαρώστρα, που ξεκίνησε από ΑΒΑΤΟΝ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Ιθαγενών Πουλιών - Υβριδίων' του PetBirds, 5 Δεκ 2014.

1. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Λοιπόν....

Απορία για δυνατούς λύτες.

Εχω μία θηλυκή καρδερίνα που είναι μεγαλωμένη στο χέρι (οχι ο Λάζαρος) και είναι πουλί του 13....που μου την έκανε δώρο ένας φίλος.

Το συγκεκριμένο πουλάκι έχει κάτι που δεν μπορώ να λύσω με τίποτα.

Δεν δέχεται αρσενικό πουλί στην ζευγαρώστρα.Με τα θηλυκά δεν έχει κανένα θέμα.

Στην περσυνή αναπαραγωγική περίοδο μετά από πολλά πειράματα δεν βρήκα λύση και το άφησα μόνο του και του έβαλα και μία φωλίτσα όπου άρχισε να την χτίζει χαρούμενο χαρούμενο....
    Οταν σχεδόν την τελείωσε έβαλα έναν αρσενικό μέσα με αποτέλεσμα να αλλάξει εντελώς η διάθεση του.....μέχρι που φούσκωσε...και παράτησε τη φωλιά.Καθόταν σε μία γωνία φουσκωμένο.
    Εννοείται πως έβγαλα αμέσως τον αρσενικό και αφαίρεσα την φωλιά.... και έβγαλε έτσι το καλοκαίρι. Εκανα θεραπεία με baycox στο πουλί και συνήλθε... και όλα μια χαρά.
    Φέτος τα ίδια πάλι....μου κάνει.

Το μυαλό μου πάει στην μη σωστή κοινωνικοποίηση του πουλιού μετά τον απογαλακτισμό όσο έχει να κάνει με τα υπόλοιπα πουλιά.

Παρακαλώ τα φώτα σας.

2. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

βαλε την όχι με ένα αρσενικο, αλλα με 2 αρσενικα και ένα ακομη θηλυκο. Στην ιδια κλουβα μαζι.

3. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Το έκανα κι αυτό Γιώργο.

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Χρειάζεται μεγαλύτερη, πολύ μεγαλύτερη κλούβα για αναπαραγωγή. Διαφορετικά μην περιμένεις στην ζευγαρώστρα με το συγκεκριμένο.

5. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Οταν λέω για ζευγαρώστρα Σταύρο δεν έννοώ αυτή των καναρινιών.

Η μικρότερη ζευγαρώστρα μου είναι 1.00 Χ 0,50 Χ 0,50

6. Stavros

Έχω την εντύπωση Βασίλη ότι το συγκεκριμένο πουλί ανέχεται μετά βίας να ζει σε κλουβί αυτών των διαστάσεων. Όταν μιλάω για μεγαλύτερη κλουβα αναπαραγωγής, εννοώ περισσότερα από 2 κυβικά μέτρα.

7. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Μιλάμε για πουλί που είναι υπερβολικά ήρεμο με την παρουσία μου.Παίζουμε μαζί.Δεν νομίζω να είναι πρόβλημα ο χώρος του.

8. billdere

billdere PB Member

Εγω αυτο το εχω με τον αρσενικο της φωτογραφιας μου.
    Δεν δεχεται θυληκο.
    Επισης δεν δεχεται αλλο πουλι στον ιδιο χωρο με αυτο..

9. Lovecarduelis

Lovecarduelis PB New Member

Δοκιμασες με χωρισμα πρωτα τον αρσενικο?

10. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Εννοείται βρε.

Ολα φυσιολογικά...

Οταν όμως φεύγει το χώρισμα αρχίζει να πέφτει το πουλί.

11. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Θα του βάλεις μέσα το αρσενικό όταν εκείνος δεν βάζει γλώσσα μέσα του από το κελάηδισμα κι εκείνη σκίζει χαρτιά η φτιάχνει τη φωλιά. Ο μόνος τρόπος είναι το πουλί να είναι full πυρωμένο.

12. Stavros

Μιλάμε για θηλυκό πουλί που έχει πρόβλημα προσαρμογής με αρσενικό του είδους του στον ίδιο χώρο με σκοπό την αναπαραγωγή. Σε αυτό αφορά η άποψή μου. Δεν έχει σχέση με το πόσο εξοικειωμένο είναι με τις "ενοχλήσεις" του περιβάλλοντος που ζει πλέον. Ένα πουλί που έχει εξοικειωθεί με την ανθρώπινη παρουσία, δεν σημαίνει ότι θα αρχίσει να γεννάει κιόλας.

Είναι απλά η άποψή - αίσθηση μου, και ένα πολύ πιθανό να κάνω λάθος λόγω της μικρής εμπειρίας μου στα ιθαγενή.

13. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

14. Paianas

Έτσι είναι ..δεν κάνουν όλα για αναπαραγωγή . Τι να κάνουμε ?..Αν και έχουν παρατηρηθεί τελείως διαφορετικές συμπεριφορές στο ίδιο πουλί, από χρονιά σε χρονιά. Αυτό όμως ούτε να το ξέρεις μπορείς, ούτε να το προβλέψεις.

Βασίλη, γιατί απαραίτητα το φούσκωμα να οφείλεται στην παρουσία αρσενικού ?..Μπορεί να το στρέσσαρε, δεν αποκλείεται...αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

15. Stavros

Ακριβώς. Η δική μου απάντηση βασίζεται καθαρά στην αίσθηση που έχω διαβάζοντας το θέμα. Μπορεί να συμβαίνουν ένα σωρό άλλα πράγματα.

16. patilas

patilas PB Member

Μήπως ν έβαζες σε τριπλή ζευγαρωστρα στην μέση την θυλικη και στα άκρα αρσενικά μήπως κ σου δείξει αυτή ποιον θέλει, τα θυληκα διαλέγουν το αρσενικό όπως όλοι ξέρουμε...

17. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Αυτό είναι λάθος Πάνο.

Και καμιά θηλυκιά δεν θα πρέπει να διαλέγει τον αρσενικό.

Προσωπική μου άποψη.

18. Ian32

Ian32 PB New Member

Εννοείς οτι αφου κανουμε εκτροφη διαλέγουμε εμεις ή οτι δεν εχει θεμα με οποιο αρσενικο ;

19. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Ναι....εγώ διαλέγω Γιάννο

20. Paianas

Ειδικά σε ''executive'' η στοχευμένες αναπαραγωγές (π.χ. μεταλλαγμένων καρδερίνων με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά), αυτό επιβάλλεται.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...