Θελώ να φιλοξενήσω και κανάρια!

Συζήτηση με θέμα Θελώ να φιλοξενήσω και κανάρια!, που ξεκίνησε από kristhegreek, στο Forum 'Αγορά - Ζήτηση - Διάθεση Πουλιών Εξοπλισμού' του PetBirds, 12 Δεκ 2007.

1. kristhegreek

kristhegreek PB New Member

Συνήθως οι καρδερίνες είναι οι αγαπημένες μου, θα ήθελα όμως να δω τι βρίσκουν όλοι στα κανάρια και τα ερωτεύονται.
    Αν κάποιος έχει περίσσευμα ένα ζευγαράκι (τα λυπάμαι μόνα τους), κανάρια με καλό κελάηδισμα και θέλει να μου τα χαρίσει, θα τα έχω σαν παιδιά μου. Θα έρθω στην Αθήνα στις αρχές Ιανουαρίου.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Xρήστο αν και δεν έχω πουλάκια να σου χαρίσω, ήθελα να σου πώ οτι είναι η πιό ευγενική, τρυφερή και γεμάτη ευαισθησία αγγελία που έχω διαβάσει! Ελπίζω να βρεθεί ένας καλός άνθρωπος να σου χαρίσει ενα ζευγαράκι!

3. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

αν κανεις υπομονη τη νεα αναπαραγωγικη περιοδο μπορω να σου δωσω ενα "η και δυο ζευγαρια αν θες τωρα δεν εχω ομως αν περιμενεις εδω ειμαστε

4. kristhegreek

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, είσαι πάντα πολύ ευγενική.
    Η αλήθεια είναι ότι λόγω υποχρεώσεων δεν έρχομαι ταχτικά στην Αθήνα, αλλά γεννάει η γυναίκα μου και έλεγα αν έβρισκα και ένα ζευγαράκι να το πάρω μαζί μου.
    Την τελευταία φορά που ήρθα πήγα στην Αθηνάς σε ένα pet shop να αγοράσω ένα λουγαράκι, μου δώσανε φλώρο και όταν διαμαρτυρήθηκα, ο καταστηματάρχης με βεβαίωσε πως έτσι είναι τα λούγαρα εκτροφής "βελτιωμένα".
    Ήταν τυχερό ο φλώρος https://petbirds.gr/articles/Φλώρος-chloris-chloris.3/ να έρθει στο κτήμα μου και να ακούει τα άλλα πουλάκια, αντί να βρίσκεται σ' αυτό το κολαστήριο ψυχής και σώματος που βρισκόταν...

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι μου θύμισες τώρα με αυτή τη φράση, όπως και κάτι παρόμοιες αγγελίες που διαβάζω δεξιά και αριστερά και αναφέρουν αυτό το προνόμιο

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς θυμάστε κάτι πλανόδιους που γυρνούσαν με αγροτικά αυτοκίνητα και πουλούσαν κοτοπουλάκια φωνάζοντας από το μεγάφωνο: "Ελάτε στο αυτοκίνητο να πάρετε βελτιωμένα, εγγυημένα, εμβολιασμένα πουλιά. Άσπρα κρεατοπαραγωγής μεγάλα πουλιά. Μαύρα καρτάλια Ολλανδίας. Έχω μεγάλη ποικιλία από πουλιά…" :D

Να είσαι καλά, τι μου θύμισες… :D

6. kristhegreek

Ευχαριστώ Αστραπόγιαννε, η καλή πρόθεση μετράει.
    Άλλωστε δεν επείγει το θέμα.

7. panagos

panagos PB New Member

οπως επισης και την ατακα "πουλακια ασπρα,πουλακια κοκκινα και λαφυρατα":D

8. Smokie

Smokie PB Member

όπως επίσης την ατάκα στις λαικές " το πουλί και το παπί ".

Για το θέμα με το πετ σοπ θα σας πω το Σάββατο ( είμαι στην work) τι έγινε με το καναρίνι που αγόρασα απο ένα κομπογιαννίτη και έτρεχα στους γιατρούς το πουλάκι !

9. Katerina

Katerina PB Member

Πουλια βελτιωμενα???:eek:σκουπα,προγραμμα,εξατμιση και 300 αλογα ατμοσφαιρικα η τουρμπισια???:D

10. astrapogiannos

astrapogiannos PB Member

χαχαχαχαχα εισαι πρωτη κατερινα δεν παιζεσαι μαλλον πονταρισε σε φαβορι σιγουρα να τα παρει και αλλος με αλογο κουτσο τα μανυ εχει παρει

11. kristhegreek

Περιμένω νέα παιδιά...
    Που είναι ένας Αι Βασίλης;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...