Θελω ringneck, θα ειναι σαν τα κοκατιλ στην εξημερωση ή όχι;

Συζήτηση με θέμα Θελω ringneck, θα ειναι σαν τα κοκατιλ στην εξημερωση ή όχι;, που ξεκίνησε από Billy, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 26 Μαϊ 2009.

1. Billy

Billy PB New Member

Γεια σας παιδια εχω βρει μερικα πετ με ρινγκνεκ αλλα ειναι 6 7 μηνων.εχω ακουσει και οτι ειναι περιεργα σαν πουλια και δεν ξερω αν αξιζει να παρω ενα...θα ειναι σαν τα κοκατιλ στην εξημερωση ή θα ειναι δυσκολο να εξημερωθουν?

2. ΠΑΝΟΣ

ΠΑΝΟΣ PB New Member

Eίναι πολύ δύσκολο να εξημερωθούν όπως και οι ροζέλες.Θα σου πρότεινα να πάρεις μωρό ταισμένο στο χέρι

3. Billy

Billy PB New Member

το χω ξανακουσει αυτο γ αυτο ρωταω...ευχαριστω πανω θελω πολυ να μου πουν καποιοι που εχχουν εστω και αγρια...ειναι δυσκολη η εξημερωση...ας πουμε σε κοκατιλ δεν ζοριστηκα και τοσο..δεν ξερω πως θα ναι σ αυτα τ πουλια

4. kostelidis

kostelidis PB New Member

εχω δεκα χρονια ριγκνεκ κ ειναι πολυ δυσκολα στην εξημερωση. αλλα ειναι πολυ ομορφοι παπαγαλοι κ εχοθν εναν ιδιαιτερο τροπο στο να μημουντε διαφορους ηχους. τωρα αν μενεις σε πολθκατοικια να ξερεις οτι μπορει οι γειτονες να εχουν προβλημα διοτη φωναζουν πολυ κ αρκετες φορες την ημερα

5. Billy

Billy PB New Member

αληθεια ε?ευχαριστω πολυ φιλε μου..οταν λεσ μιμουνται παρολο που ειναι αγριος ο δικος σ εχει μαθει καμια λεξη να μιμειται???

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

θες να παρακολουθήσεις αυτό το θέμα? ίσως σε βοηθήσει στην απόφασή σου
    Η Εξημερωση του Πακο (ringneck) στο Forum Φροντίδα, Διαμονή, Εκπαίδευση Παπαγάλω

7. Billy

Billy PB New Member

το εχω δει αυτο το θεμα και βοηθαει αρκετα...ευχαριστω

8. Billy

Billy PB New Member

α θελω να ρωτησω κατι ακομα εχω δει το συγκριτικο πινακα και λεει υψηλος θορυβος...δεν παλευεται δηλαδη σε διαμερισμα???ειναι οπως τα Lovebirds??? πιο πολυ???

9. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Δεν μπορείς να συγκρίνεις την φωνή απο έναν ringneck με την φωνή ενός love. Για διαμέρισμα κάνει αρκεί να έχεις καλές σχέσεις με τους γείτονες ;)

10. Billy

Billy PB New Member

οταν λεσ δεν μπορεις να σσυγκρινεισ???

11. inca1099

Όταν φωνάζει δεν παίζει ;)

Ένα μικρό δείγμα φωνής:

12. Billy

Billy PB New Member

δεν ξερω δεν μου φαινεται και τοσο δυνατο...το συγκεκριμενο ειναι και κολλημενο στην καμερα

13. inca1099

Επειδή έχω μια κοπελίτσα, επέτρεψέ μου να έχω αντίθετη γνώμη. Ένας ring αν αρχίσει να φωνάζει, φωνάζει υπερβολικά δυνατά.

14. Billy

Billy PB New Member

ωχ αυτο προσπαθουσα να μην μαθω...χα...και πως σταματαει???οταν θελει αυτοσ

15. melagio80

melagio80 PB Member

Μα βρε Γρηγορη...ζηλευει το αλλο απο πανω!

16. Panosz

Panosz PB New Member

ειναι αληθεια πως φωναζουν αρκετα και εγω για αυτο ανυσηχουσα αλλα ρε παιδια οκ παπαγαλοι ειναι θα ουρλιαξουν και λιγο μην τα θελουμε ολα δικα μας να μιλαει να κανει τουμπες κτλ αλλα μουγκα και τα σκυλια γαβγιζουν και οι γατες νιαουριζουν εγω με αυτη την λογικη κινηθηκα! αν θελουν ας ερθουν να μου πουν τπτ οι γειτονες και μετα θα παρω και εναν macaw ετσι για να δουν πως υπαρχουν και χειροτερα! χεχεχεχεχ!

17. arisvoug

arisvoug PB New Member

Όντος σωστά!Τα ringneck φωνάζουν το ίδιο δυνατά με τους Αλεξανδρινούς παπαγάλους;

Μοιραστείτε

Φόρτωση...