Θελω να φτιαξω μια κλουβα

Συζήτηση με θέμα Θελω να φτιαξω μια κλουβα, που ξεκίνησε από descrok, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 3 Σεπ 2015.

1. descrok

descrok PB New Member

παιδια θελω να φτιαξω μια κλουβα κοστος 10€ και να την καρφοσω στον τυχω για να είναι ανετε το καναρηνι και τα ζεμπρακια μου (θα την κανω και ζευγαροστρα)αλλα δεν μπορω να πησω τους δηκους μου μπορητε να μου πητε επιχηρηματα που να πηθουν ένα μεγαλο γιατι με το θα είναι πιο ανετα και τα λιπα δεν τους πηθω. επεισης πιανουν τα χερια μου μπορω να την φτιαξω:D(ροταω εσας επειδή ξερω ότι ειστε "μεγαλη":p)

2. billdere

billdere PB Member

ΤΙ διαστασεις θελεις να κανεις την κλουβα σου?
    Γιατι αν θες πολλα μετρα 10 ευρω δεν θα σου φτασει ουτε το συρμα να παρεις..
    Κι εγω τα ιδια περναω με τους δικους, και αυτο που κανω ειναι να τα κανω χωρις να λεω τιποτα.
    Για 5 λεπτα θα μουρμουριζουν και τελειωσε..απλα σκουπιζε συνεχεια εσυ!!!

3. descrok

descrok PB New Member

και πος θα παρω μονος μου τα πραματα ξερεις ποσο χρονον είμαι?
    επεισης διαστασης 1,20 υψος ,0,90πλατος,0,60 φαρδος περιπου δεν τα εχω μετρημένα:p

35 λεει γιατι νομιζα ότι για να γραφτης επρεπε να ησουν ανω τον 18

4. billdere

billdere PB Member

αα..
    Τοτε συζητησε το με τους γονεις σου..ιδιαιτερα με τον πατερα σου, κανε σχεδια να του δειχνεις και να λες να, ετσι θελω να την φτιαξουμε..

5. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα χρειαστείς τη βοήθεια των δικών σου ή τέλος πάντων κάποιου μεγαλύτερου.....
    Πόσο χρόνων τελικά είσαι ....
    Να μπεις στο προφίλ σου και να διορθώσεις το 35....

6. George98

George98 PB Active Member

με αυτές τις διαστάσεις το κόστος σίγουρα ξεπερνά τα 10 € ίσος να είναι και 20 €

7. descrok

descrok PB New Member

11 χρονων και η μικροι ενδιαφέρονται αλλα πιανουν τα χερια μου εφτιαξα ανεμηστηρακη(από υπολογηστη)

θα είναι απλη χωρης στηρηγματα αφου θα είναι καρφομαινη στον τυχω λεφτα θα αρχισω να μαζεψω από αναπαραγες γεεθλια και τα λιπα

να ηταν τοσο ευκολο δεν λεει ότι δεν γνονται τετια(κλουβες)

8. George98

ε άμα δεν είναι εμείς τι μπορούμε να κάνουμε ?

9. descrok

descrok PB New Member

να παμε στο αρχικω θεμα επιχηρηματα γ ια μεγαλους

10. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εμεις θα σου πουμε πως θα πεισεις τους δικους σου?

11. Sissy

Sissy PB Senior Member

ξέρεις, καιρό τώρα ήθελα να ρωτήσω την ηλικία σου...πόσο χρονών είσαι Γιάννη;:)
    Λίγα μου φαίνονται τα 10 ευρώ και μικρός εσύ για να είναι σίγουρα ασφαλής η κατασκευή σου...

12. theodr

theodr PB Member

Λόγω της ηλικίας σου θα πρέπει να κάνεις ενέργειες σε συνεργασία με τους γονείς σου. Αξιολόγησε τον χώρο που έχεις στην διάθεση σου για να τοποθετήσεις την κλούβα. Μια κατασκευή κλούβας ( ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ) δεν είναι τόσο φθηνή λύση όσο μας λές.

Δεν γίνεται να συνυπάρχουν το καναρίνι με τα ζεμπράκια.

13. descrok

descrok PB New Member

διπλη κλουβα
    μην με λες μικρο και μην φοβασε για εμενα
    το θεμα είναι επχηρηματα
    δεν πηραζει να δοσω λιγο παραπανω
    και η μικρη ενδιαφέρονται για τα πουλια

14. theodr

theodr PB Member

Αν είσαι 11 χρονών όπως λες χωρίς συζήτηση είσαι μικρός.

Θα έπρεπε να ξέρεις εσύ καλύτερα από εμάς πως θα πείσεις τους γονείς σου.

Ο γιος μου που έχει τη ηλικία σου δεν θα μπορούσε χωρίς βοήθεια να φτιάξει μια κλούβα με ασφάλεια , τηρώντας τους κανόνες υγιεινής κτλ. Τελειώνοντας να σου ευχηθώ καλή συνέχεια σε οτι επιλέξεις να κάνεις σε συνεργασία πάντα με τους γονείς σου. Εμείς εδώ θα είμαστε να βοηθήσουμε.

15. harabudgie1

harabudgie1 PB New Member

Κι εγω τοσο ειμαι

16. George98

Δεν εννοούμε οτι στα 11 κάποιος είναι ανίκανος, υπάρχουν άνθρωποι που ποτέ στην ζωή τους (σε οποιαδήποτε ηλικία) δεν μπορούν να φτιάξουν μόνοι τους κλούβα αλλά και παιδιά 11-12 χρονών που τα καταφέρνουν περίφημα !
    Το θέμα είναι πως στατιστικά τα περισσότερα παιδιά σε αυτήν την ηλικία δεν είναι ακόμη σε θέση να κάνουν κάτι τέτοιο μόνοι τους. Εν πάση περιπτώση εμείς δεν μπορούμε ούτε να επιτρέψουμε ούτε να απαγορεύσουμε κάτι... το θέμα είναι των γονιών του και μόνο και δεν θεωρώ σωστό ούτε το αρχικό ζήτημα του θέματος το να πούμε δηλαδή δικαιολογίες στους γονείς του !

17. descrok

descrok PB New Member

ευχαριστο παιδια για της πληροφοριες της κλουβας συμφονσαμε με τους δικους μου ότι θα μαζεψω τα λεφτα και τοτε θα το κανουμε

18. George98

Πολύ καλή εξέλιξη :)

19. Stfns

Stfns PB Member

Γιάννη και εγώ στα 11 μου χρόνια ήθελα να κάνω πολλά, αλλά στις ηλικίες αυτές οι γονείς αποφασίζουν......

20. alicedros

alicedros PB Supporter

Προσοχη μ αυτο... ψυχουλες και ζωακια με συναισθηματα ειναι.. οχι μηχανες αναπαραγωγης που φερνουν λεφτα!!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...