Θελω να κανω μια μεγαλη κλουβα για ζεμπρακια κι εχω αποριες

Συζήτηση με θέμα Θελω να κανω μια μεγαλη κλουβα για ζεμπρακια κι εχω αποριες, που ξεκίνησε από ria, στο Forum 'Φροντίδα, Διαμονή, Εξωτικών Πουλιών' του PetBirds, 28 Μαϊ 2009.

1. ria

ria PB New Member

λοιπον μετα απο πολυ σκεψη ..και κουραση λογω πολλων κλουβιων..αποφασισα να κανω μια μεγαλη κλουβα για τα μικρα μου..να ειναι και πιο ανετα....εχω ομως πολλες αποριες..
    1ον: εχω 2 ζευγαρακια ζεμπρα.. να την κατασκευασω ετσι ωστε να ειναι χωριστα μεταξυ τους τα ζευγαρια ??αν δεν βαλω χωρισματα και καποια στιγμη εχουν μικρα θα υπαρχει προβλημα?
    2ον :υπαρχει περιπτωση να βρω κατι παρομοιο χειροποιητο με αυτα που εχω δει εδω στο site στην αγορα??
    3ον: αν χρειαστει να την κατασκευασω μονη μου που θα βρω το ετοιμο πλεγμα αντι για κουνελοσυρμα??
    τελος να προτιμησω ξυλο ή καλυτερα μεταλλο για λογους μικροβιων?

ευχαριστω για τον χρονο σας εκ των προτερων :)

(τελος ελπιζω να εγραψα στην σωστη κατηγορια!)

2. gakos

gakos PB New Member

Καποτε ειχα και εγω παρα πολλα κατι που συγουρα ξερεις και εσυ ειναι οτι τα πουλια αυτα ειναι λιγο επιθετικα το καλυτερο νομιζο οτι θα ειναι να κανεις ενα οσο το δυνατον μεγαλο κλουβι και το κυριοτερο ειναι οι φωλιες να ειναι σε μεγαλη αποσταση η μια απο την αλλη.Το θετικο σε μια τετια κλουβα ειναι οτι γλητονεις την πολλη δουλεια και παντα μπορεις να φυγεις για περισοτερο καιρο απο το σπιτι. Το αρνιτικο ειναι μεγαλητερες απωλιες στα πουλια για οποιονδηποτε λογο.Εσυ θα διαλεξεις τι ειναι καλυτερο για σενα.Παντος αξηζει τον κοπο μια δοκημη μπορει να πανε ολλα καλα.
    Σου ευχομαι καλη Αλλαγη.

3. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Ρία αν είναι πολλά τα κλουβιά και η διασκέδαση καταντάει υποχρέωση μπορείς να μειώσεις τον αριθμό των πουλιών που διατηρείς. Μια κλούβα σημαίνει προβλήματα που πρέπει να αντιμετωπίζονται έγκαιρα για να μην καταλήγουν σε απώλειες. Επίσης σημαίνει περισσότερο σκουπίδι από την τροφή στο γύρο χώρο. Άρα και παραπάνω δουλειά αφού συνήθως θέλει 2-3 φορές τη μέρα σκούπισμα. Επίσης η αναπαραγωγή γίνεται ανεξέλεγκτα με αποτέλεσμα να μην ξέρεις στο τέλος ποιοι είναι οι γονείς από κάθε μικρό. Και πως θα βάλεις ζευγάρια, μπορεί να ζευγαρώσουν αδέλφια μεταξύ τους κλπ. Οι κλούβες είναι πολύ καλές κατά τη γνώμη μου για να πετάνε οι νεοσσοί μετά τον απογαλακτισμό και για να αράζουν όλες οι θηλυκές μαζί (αν τις χωρίζουμε για το χειμώνα). Έχω δοκιμάσει αναπαραγωγή σε κλούβα και είναι σκέτη απογοήτευση. Αν και είχα 3 ζευγάρια μόνο και ήταν ελεγχόμενη η κατάσταση τα προβλήματα και οι απώλειες νεοσσών άφθονα. Για τις μονομαχίες μεταξύ των αρσενικών δεν το συζητάω.

4. ria

ria PB New Member

ευχαριστω πολυ παιδια..για να πω την αληθεια εχω χρονο να ασχοληθω..απλα τα κλουβια που εχω διασπαρτα με παιδευουν αρκετα στο καθαρισμα!ωστοσο καποτε ειχα κλουβα με μπατζυ και ημουν αρκετα ευχαριστημενη..οσο αφορα τον καθαρισμο και τον χρονο που επερνε..καποια στιγμη εδωσα την κλουβα λογω ελειψης χωρου και απο τοτε ειμαι συνεχεια με κλουβια..τωρα που εχω πλεον δικο μου χωρο θελω παλι κλουβα..απο τα λεγομενα σας μαλλον θα την κανω τριοροφη και με διαχωριστικα ωστε να μπορω να εχω τον ελεγχο..θα βαλω και τα ζευγαρακια μου χωριστα να εχω το κεφαλι μου ησυχο!ελπιζω συντομα να τα καταφερω και να σας βαλω και φωτο..
    συγνωμη αν σας κουρασα αλλα γνωριζει καποιος που μπορω τουλαχιστον να προμηθευτω καποιο πλεγμα???:confused:

5. Βασιλης

Βασιλης PB Member

Πλέγμα θα βρεις σε υλικά οικοδομών, αν θες έτοιμες προσόψεις κλουβιών (υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις) σε μεγάλα pet shops ή μέσω internet.

6. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

προσοψεις μπορεις να βρεις η να παραγγειλεις Kiklos - Internet-Shop

Μοιραστείτε

Φόρτωση...