Θεάθηκε παπαγάλος ringneck πράσινος στο Βύρωνα

Συζήτηση με θέμα Θεάθηκε παπαγάλος ringneck πράσινος στο Βύρωνα, που ξεκίνησε από urbano, στο Forum 'Γενικές συζητήσεις για πουλιά' του PetBirds, 6 Φεβ 2016.

1. urbano

urbano PB New Member

Πέτυχα τυχαία σε ένα δέντρο έναν παπαγάλο ringneck. Περιοχή Βύρωνα (οδός Κρυστάλλη και Θεοτοκοπούλου.. δίπλα στο βουνό οι οδοί αυτοί).

Περίμενα να δω τί θα κάνει, στεκότανε στα κλαδιά και έτρωγε τους καρπούς δεν ξέρω γω τί..

Σε κάποια φάση μετά από κανα 10λεπτο, τον καρφώνει μια γάτα και ξεκινάει να σκαρφαλώνει το δέντρο και τις κάνω ξουτ ξουτ (χαχ.. απλά για να καταλάβετε) και φεύγει από το δέντρο η γάτα και ξανακοιτάω να δω τον παπαγάλο και είχε φύγει και αυτός.

Δεν ξέρω, ίσως πέταγε κανονικά. Και ένα πέταγμα στην αρχή από το πάνω μέρος του δέντρου σε ένα πιο χαμηλό το έκανε..

Αν τον έχασε κανείς λοιπόν, ίσως τον πετύχει πουθενά.

Συνημμένα Αρχεία:

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

3. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Υπάρχουν πολλοί άγριοι ελεύθεροι στην Αττική και την Θεσσαλονίκη. Μπα πιο πολύ κινδυνεύουν δεκαοχτούρες και περιστέρια από γάτες παρά αυτοί.

4. ianos

ianos Daily Active Member

Ξέρεις, ενδεχομένως και να είναι άγριος παπαγάλος. Αρκετοί τέτοιοι έχουν αποικίσει την Αθήνα και άλλες Ελληνικές και Ευρωπαϊκές πολεις

5. urbano

urbano PB New Member

Α οκ, δεν ήξερα. :p

6. jod214

jod214 PB New Member

για αθηνα ειναι γνωστο οτι εχει ρινγκνεκς το εχω ακουσει κ εγω πολλες φορες.. θεσσαλονικη ομως δεν εχω δει ποτε

7. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Σίγουρα έχουν θεαθεί και φωτογραφηθεί στην περιοχή του Λευκού Πύργου.

8. ermis1

ermis1 PB New Member

Πρέπει να ειναι άγριος , εδώ στην Καλλιθέα καθε πρωί στη δουλειά τους χαζεύω ,3 ζευγάρια κοπάδι κανονικό ...

9. urbano

urbano PB New Member

Ναι, άγριος ήταν. Και χθες πέρασαν 2 από πάνω μας και πήγαν μέσα στο βουνό και προχθές είδαμε άλλους 3-4-5 που πήγαν προς τα εκεί.

10. urbano

urbano PB New Member

Μοιραστείτε

Φόρτωση...