Θα προχωρησουν σε αναπαραγωγη ή οχι;

Συζήτηση με θέμα Θα προχωρησουν σε αναπαραγωγη ή οχι;, που ξεκίνησε από arislarisa, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Μαϊ 2014.

1. arislarisa

arislarisa PB New Member

καλησπερα παιδια, μια ερωτηση εχω: η θυλικα μου φαινεται απο το χαλυνο(σκουρο καφε) οτι ειναι ετοιμη, το αρσενικο ομως δε ειναι εντονο μπλε, να βαλω φωλια η να τα αφησω ετσι? ευχαριστω

2. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Η υπαρξη της φωλιας ενισχυει και η ιδια το αναπαραγωγικο ενστικτο. Το πιο σημαντικο κομματι για να ετοιμαστουν τα πουλια για την αναπαραγωγη ειναι το διατροφικο. Φρεσκο βρασμενο αυγο με τσοφλι ή αυγοτροφη και πηγη ασβεστιου οπως σουπιοκοκαλο ή διαλυμα ασβεστιου στο νερο, ειναι απαραιτητα καθημερινα μεχρι να ολοκληρωθει η γεννηση των αυγων.

3. arislarisa

arislarisa PB New Member

εχω εδω και καιρο σουπιοκοκκαλο, πετρα ασβεστιου, δινω αυγο κ φρεσκια ριγανη οπως και μερικα λαχανικα (δεν τρωνε και πολυ). ρωταω επειδη η θηλύκια ειναι ετοιμη και το αρσενικο (νομιζω οχι) μηπως εχω καποιο θεμα. παντως εδω και ενα χρονο ζουνε αρμονικα ;) σε ευχαριστω

4. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Ποσο καιρο εννοεις? Βαλε και τη φωλια αφου εχεις ξεκινησει ηδη διατροφικη προετοιμασια, μολις ξεκινησουν να μπαινουν θα αρχισουν λογικα και να ζευγαρωνουν.

5. arislarisa

arislarisa PB New Member

15-20 μερες σιγουρα ολα αυτα, απλως με προβληματιζει που δεν ειναι ετοιμο το αρσενικο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...