Θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά;

Συζήτηση με θέμα Θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά;, που ξεκίνησε από λειλα, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 23 Ιουν 2009.

1. λειλα

λειλα PB New Member

Επειδή θα λείψω για 3 μήνες περίπου και θα πρέπει να πάρω μαζί μου και τα πουλιά αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να βάλω σε μια κλούβα 4 ενήλικα καναρίνια αρσενικά γι' αυτό το διάστημα ή θα έχω μεταξύ τους καυγάδες ,σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τη πατέντα του κ.Μάκη με τα μανταλάκια.Δεν υπάρχει χώρος για πολλά κλουβιά εκεί που θα είμαι μια ζευγαρώστα θα είναι ικανός χώρος για να τα φιλοξενήσει?Ζητώ συγνώμμην αν υπάρχει post παρόμοιο αλλά δεν το είδα απο το λίγο που έψαξα.Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων

2. Νεκτάριος

Νεκτάριος PB New Member

Den νομίζω για καυάδες. Συνήθος μόνο α 2 αντίθετα φύλα τσακόνωνται μαζί.

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν θα γλυτώσεις τους καυγάδες.
    Αν η κλούβα είναι ευρύχωρη για τα 4 πουλιά,
    το πρόβλημα θα είναι μικρότερο. Μή ξεχνάς οτι πρέπει να υπάρχουν
    αρκετές θέσεις ταίσματος αλλά και νερού.

4. λειλα

λειλα PB New Member

Υπολογίζω να αντιστοιχεί 1 ταϊστρα για το καθένα άφόυ τους αλλάζω φαγητό μέρα παρά μέρα.Γιά τα μανταλάκια τι λέτε? Μήπως τα αγριέψουν περισσότερο έτσι που θα τα βλέπουν? Θα τους πέσουν πολλές αλλάγες μαζεμένες .Σας ευχαριστώ

5. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Μπορείτε να μου πείτε και εμένα τι είναι αυτό που λέτε για μανταλάκια?
    :) Αλεξία

6. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 15 Ιουλ 2016
  7. Αλεξία

Αλεξία PB New Member

Σε ευχαριστώ Georgina.
    :) Αλεξία

8. τουιτι

τουιτι PB New Member

εγω παιδια εχω 3 νεοσσους 40 ημερων περιπου. Μπορω να τους χωρισω τωρα σε κλουβια?μαλωνουν πολυ. και αν οχι τωρα πο'τε?

9. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 18 Ιουλ 2016
  10. billakos

billakos PB New Member

εχω ενα ελληνικο καναρι αγορι και ολο τρωει βυταμινες φαει...μμμ τι να κανω?

11. ARIS2008

ARIS2008 PB New Member

εγω εχω μια κλουβα για τα αρσενικα 1,9*0,5*0,5 και εκει μεσα βαζω 20-25 αρσενικα χωρις ιδιαιτερα προβληματα

12. steliosagk

steliosagk PB New Member

Στην περιπτωση που δε θα μαλωνουν... υπαρχει κανενα αλλο προβλημα που μπορει να προκυψει;;; Ας πουμε θα συνεχιζουν να κελαηδανε;;;

13. BAIOS

BAIOS PB New Member

Και εγω την ίδια απορία έχω με τον Στέλιο θα κελαιδάνε;Σκέφτομαι να βάλω κοτανάθρα σαν και αυτα

http://www.culpret.gr/culpret/_img/big_pics/26780.jpg

14. λειλα

λειλα PB New Member

Θέλω να σας ενημερώσω ότι τις 2-3 πρώτες μέρες ένας μόνο μονοχνωτος μάλωνε με τους άλλους κατά τα άλλα 2,5 μήνες τα πήγαν μια χαρά, αλλά απο κελάηδημα τίποτα κανένας.Ακόμα και τώρα που εδω και 10 μέρες είναι χώρια κανείς δε λέει τίποτα.

15. fragos

fragos PB Member

μαλλον ακομα δεν κελαιδουν γιατι θα εχουν πτερρορια αυτην την περιοδο!

16. THODORIS1982

THODORIS1982 PB New Member

Αν η κλουβα ειναι ευρυχωρη δεν υπαρχει κανεναν προβλημα.Αν τα καναρινια ειναι πανω κατω ιδια ηλικιακα ακομα καλυτερα.Πολλες ταιστρες και ποτηστρες θα περιορισουν τους καυγαδες που τον πρωτο καιρο δεν αποφευγονται ουτε μεταξυ θυληκων.Οταν συνηθισουν το νεο χωρο μια χαρα θα κελαιδανε

Μοιραστείτε

Φόρτωση...