Θα λείψω στο εξωτερικό, τι να κάνω με το bagie μου;

Συζήτηση με θέμα Θα λείψω στο εξωτερικό, τι να κάνω με το bagie μου;, που ξεκίνησε από depy kos., στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 8 Μαϊ 2015.

1. depy kos.

depy kos. PB New Member

Καλήσπερα σας , εχω ενα αρσενικο παπαγαλακι και σε 1 μηνα θα ειμαι εξωτερικο (θα ξαναγυρισω) και δυστιχος δεν μπορω να παρω το παπαγαλο μαζι μου... σκευτομαι να το αφησω στην φιλη μου που εχει και αυτη παπαγαλο αρσενικο και σκευτομαι να τα βαλουμε στο ιδιο κλουβι .. οσο λιπω θα φοβηθει θα μαλωσουνε θα ξεχασει αυτα που του εμαθα οταν γυρισω ? θα ψοφηση?

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αν η φιλη σου το προσεχει, οχι δεν θα ψοφησει.

Γνωμη μου ειναι να το εχει ξεχωριστα, ως καραντινα διοτι πολλα μπορει να συμβουν.
    Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
    Ξεχωριστο στο κλουβακι του, σε αλλο δωματιο, με καλη καθαρριοτητα, αλλαγη νερου και σπορων. Και θα σε περιμενει να επιστρεψεις.

3. depy kos.

depy kos. PB New Member

ευχαριστω αλλα ειναι δυσκολο να εχει δυο κλουβια ... και μηπως οταν γυρισω (μετα απο 1 μηνα) ξεχασει αυτα που του εμαθα ;;;
    :(:(:(

4. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δεν γινεται να μπουν στον ιδιο χωρο κατευθειαν δυο αγνωστα πουλια. Ειναι επικινδυνο και για τα δυο πουλια.
    Οσο για το τι του εμαθες θα σου πουν οσοι ξερουν απο μπατζι, εγω δεν εχω ιδεα :)

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν έχεις άλλον άνθρωπο να σ' εξυπηρετήσει; Κάποιος που ενώ έχει δικό του πουλί δεν μπορεί να ανεχθεί ένα δεύτερο κλουβί για λίγες μέρες δεν είναι αξιόπιστος.

6. depy kos.

depy kos. PB New Member

ευχαριστω

7. depy kos.

depy kos. PB New Member

δυστιχος οχι δεν εχω

8. maria p

Εσύ έχεις εμπιστοσύνη σ' αυτό το άτομο; Γιατί δεν μπορεί να έχει δύο κλουβιά; Το τι θα θυμάται το πουλάκι, που θα θυμάται φυσικά, είναι το τελευταίο που πρέπει να σε απασχολεί.

9. depy kos.

depy kos. PB New Member

ναι την_εμπιστευομαι παρα πολυ και δεν μπορει να εχει δυο κλουβια ειναι λιγο δυσκολο..επισης εχει ειδη ενα μεγαλο κλουβι η κοπελα γιαυτο σκευτικαμε να τα βαλουμε μαζι..αμα μαλουνουνε θα ηταν καλο να βαλουμε κατι στην μεση του κλουβιου?

10. maria p

Αν είναι ζευγαρώστρα και υπάρχει διαχωριστικό, καλό θα ήταν να το χρησιμοποιήσετε. Αν δεν είναι ζευγαρώστρα, δεν συνιστώ να κάνετε πατέντα, μπορεί να είναι επικίνδυνη για τα πουλιά.

11. depy kos.

depy kos. PB New Member

μπορείτε να μου προτείνεται να κάνω κάτι ?

12. maria p

Εγώ σου είπα από την αρχή να τον κρατήσει στο κλουβί του. Αφού δεν γίνεται, δεν έχεις και άλλες εναλλακτικές.

13. depy kos.

depy kos. PB New Member

Εντάξει ευχαριστω

Μοιραστείτε

Φόρτωση...