Θα ηθελα να ασχοληθω με τα λευκά μικρα περιστέρια

Συζήτηση με θέμα Θα ηθελα να ασχοληθω με τα λευκά μικρα περιστέρια, που ξεκίνησε από theofanisz, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 14 Απρ 2009.

1. theofanisz

theofanisz PB New Member

Καλημέρα.
    Θα ηθελα να ασχοληθω με την αναπαραγωγη λευκών μικρων περιστεριων.
    Οπως αυτα των ταχυδακτυλουργων,μπορειτε να μου προτεινεται ρατσες ?Απο που μπορω να προμυθευτω τετοια πουλια?

2. maddog

maddog PB New Member

γεια σου φίλε, απ' όσο γνωρίζω, αυτα τα πουλάκια που θέλεις και είναι κάτι σαν τρυγώνια-δεκαοχτούρες, τα πουλάνε τα petshops. για ράτσες δεν γνωρίζω. το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεφθείς ένα τέτοιο μαγαζί και θα δεις...

3. peliotis

peliotis PB New Member

ανσε ενδιαφερι εγω εχο ασπρα ταχυδρομικα

4. theofanisz

theofanisz PB New Member

Ποια ειναι τα ταχυδρομικα?τι μεγεθος εχουν?

5. MPAMPIS86

MPAMPIS86 PB New Member

Φιλε μου αυτο το ειδος του περιστεριου που περιγραφεις ανηκει στις ντοβες.Το γεννεολογικο του δεντρο το συγκαταλεγει στην οικογενεια της δεκαοχτουρας.Παλαιοτερα ειχα δει που πουλουσαν στο κεντρο,στην Αθηνας αλλα τωρα εχω πολυ καιρο να δω...
    Αν ψαχτεις παντως μπορει και να βρεις...

6. Bigalice

Bigalice PB New Member

δεν ξέρω μίπως εννοείς τα Μάρτιν...έιναι μίκρόσωμα σε διάφορα χρώματα..
    αλλα..μου κάνουν κάτι σε αυτό που λες

7. anty

anty PB New Member

φιλε μου τα πουλια αυτα που ζητας τα εχω μονο εγω πολυ σωστα σου λεει ο μπαμπης για την γενεολογικη τους ριζα!μην ψαχνεις αδικα επικοινωνησε μαζι μου sto facebook antonis pandioras!μην ψαχνεις αριστερα δεξια και σπαταλας χρηματα σε τηλεφωνα και βενζινες ΔΕΝ ΥΑΠΑΡΧΟΥΝ!

περισσοτερα σχετικα με τις ντοβες αναφαιρω στο αρθρο-ερωτημα τι ειναι ντοβα?

ΟΧΙ ΔΙΑΜΑΝΤΕΝΙΕΣ που εχει ολη η Ελλαδα!ΝΤΟΒΕΣ "περιστερια" για ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ που δεν υπαρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ!

8. anty

anty PB New Member

ΝΤΟΒΕΣ!και διαμντενιες ντοβες>η μοδα της εποχης

παιδια οι ντοβες ειναι σαν τη δεκαοκτουρα(το"σκαρι"τους)ειναι τα περιβοητα σπανιοτατα-"ανυπαρκτα"πουλια των ταχυδακτυλουργων!
    αλλο ειναι η διαμαντενια ντοβα πουν ειναι ποιο μικρη απο ενα κοκατιλ στο μεγεθος και λιγο ποιο μεγαλη απο ενα κοινο καναρινι!αυτες μπορειτε να τις βρειτε κυριολεκτικα παντου!ΝΤΟΒΑ ομως που η ζητηση γινετε μονο και μονο απο μαγους δεν υπαρχουν!ειμαι ταχυδακτυλουργος και ο μονος που ασχοληθηκα-ταλαιπωρηθηκα-εξαντληθηκα για να βρω ακρη σε αυτο το απιστευτο ΠΡΟΒΛΗΜΑ που ειχαμε με τις ντοβες(δεν υπαρχουν-υπαρχουν αλλα ενα κοματι90ε,τι ειναι αυτο??πρωτη φορα το ακουμε!ααα!εχουμε>και ενοουν τισ διαμαντενιες κλπ...)οποιος μαγος ενδιαφερετε(γιατι αλλος δεν προκειτε)θα χαρω να επικοινωνησει μαζι μου για να τον εξηπυρετησω! facebook antonis pandioras!

----- Αυτόματη συγχώνευση post στις 13:03 ----- Το προηγούμενο post δημιουργήθηκε στις 12:58 -----

δεν αμολιουνται για εξασκηση κλπ...που ρωτα καποιος φιλος τα χασατε ουτε γεια αστειο(και οι διαμαντενιες)

μπορειτε να τις δειτε και στο youtube πατωντας love doves στο εξωτερικο τα εχουν ως κατοικιδια στην αμερικη δε τα αμολουν ελευθερα κατα δεκαδες στους γαμους ως εθυμο!στην ελλαδα ειναι το ΠΡΟΒΛΗΜΑ!

ανακεφαλαιωνουμε αλλο διαμαντενια ντοβα(διαμαντοπεριστερο)DIAMOND DOVES και αλλο ΝΤΟΒΑ(τα "περιστερια"των μαγων)στα ελληνικα η love doves στα αγγλικα η lachtauben-ringtauben στα γερμανικα!αλλο το ενα αλλο το αλλο!απλα ο κοσμος ακομα και του χωρου(petshops κτηνιατροι περιστεραδες κλπ)εχουν αγνοια της ντοβας(δικαιολογημενα)γιατι περα των ταχυδακτυλουργων για ολους τους αλλους ειναι ενα κυριολεκτικα αχρηστο πουλι!για ντοβες εποικινωνηστε μαζι μου ειχα βαλει τηλ κ καποιοσ το εσβησε δεν γνωριζα-γνωριζω αν επιτρεπετε για αυτο η στο facebook antonis pandioras!ευχαριστω!

παιδια οτι και να τους βαλετε το τρωνε!το ποιο κλασικο σιγουρα ειναι η παπαγαλινη!απο κει και περα τρωνε τα παντα κυριολεκτικα!ειμαι ταχυδακτυλουργος και εχω ΚΑΙ ΝΤΟΒΕΣ(οχι διαμαντενιες)συμπεριφερονται με τον ιδιο ακριβως τροπο σε παρα πολλα θεματα εως σε ολα και γενικα ολα αυτα τα"δεκαοκτουροειδη"-"τριγωνοειδη" ειναι πανεμορφα πουλια αλλα ειλικρινα τα ποιο χαζα-αποβλακωμενα που υπαρχουν!εκει οφειλετε και αυτη η απαθεια και η εκ γεννετης εξημερωση τους με τον ανθρωπο!μονο για την τροφη τους μην αγχωνεστε ΚΑΤΑΠΙΝΟΥΝ μανιωδως οτι δηποτε τροφη των ωδικων και μη πτηνων!φιλικα ταχυδακτυλουργος ΑΝΤΟΝΙΟ!:)

9. anty

anty PB New Member

DOVES VIDEO

. εδω μπορειτε να δειτε τις ντοβες τα "περιστερια"των ταχυδακτυλουργων!

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 25 Αυγ 2016
  10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

πάρα πολύ ωραία πουλάκια! καταπληκτικά .
    είναι ολόιδια με τις δεκαοχτούρες και στο youtube είχε και κάποια άλλα youtubes που ορισμένες είχαν και το κολιέ της δεκαοχτούρας.
    εσύ Αντώνη πουλάς επίσης αυτά τα πουλάκια?

11. anty

anty PB New Member

ρε παιδια με ρωτατε πολλοι για το κοστος στις ντοβες και παθαινετε σοκ!καταρχην δεν σας χρειαζονται αυτα τα πουλια ξαναλεω με τον φοβο να καταντησω κουραστικος πως ειναι μονο για ΤΑΧΥΔΑΚΤΥΛΟΥΡΓΟΥΣ!δευτερον κατω απο 50 ευρω το κοματι δεν τα πουλα ΚΑΝΕΝΑΣ!ενα πολυ γνωστο κεντρικο πετ σοπ φερνει 3 κοματια τον χρονο και τα βγαζει κυριολεκτικα στη ΔΗΜΟΠΡΑΣΙΑ απο 75 εως 90 ευρω το ΚΟΜΑΤΙ!οι φτηνοτερες ντοβες που βρηκα στη ζωη μου(στην Ελλαδα)ηταν 70 ευρω το ζευγαρι αφου τα εψαχνα 3 μηνες εκανα 280 ευρω λογαριασμο στο κινητο μου βενζινη ανυπολογιστη ανχος και νευρα που δεν φανταζεστε!τριτον και κλεινω ειμαι ευπροσδεκτος να ερθω σε εποικινωνια με οποιον επιθυμει να τον ενημερωσω-να του πω(αν ενδιαφερετε)για αυτο το προβλημα-ταλαιπωρια-ΑΓΩΝΑ(ζωης για μενα)με τις ΝΤΟΒΕΣ!

Μοιραστείτε

Φόρτωση...