Θα ηθελα μια γνωμη για περιστερωνα

Συζήτηση με θέμα Θα ηθελα μια γνωμη για περιστερωνα, που ξεκίνησε από anestis007, στο Forum 'Περιστέρια' του PetBirds, 8 Φεβ 2016.

1. anestis007

anestis007 PB New Member

Καλησπερα σας,
    Ειμαι ασχετος μου αρεσουν τα περιστερια οι "βουτες" και θα ηθελα να ξεκινησω... Εχω μικρο χωρο στην ταρατσα με τεντα απο πανω και ενα κλουβι που κατα καιρους βαζω ορτυκια κοτες κ.α. Οπως βλεπετε στη φωτο μπορω να ξεκινησω με το υπρχων κλουβι;;;
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Untitled2.jpg

2. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν είμαι ειδική στα περιστέρα αλλά νομίζω αυτά τα κλουβιά δεν χωράνε πάνω από ένα ζευγάρι το καθένα.

3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Από τα λίγα που ξέρω, τα περιστέρια "βούτες" όπως τις λες, χρειάζονται να πετούν καθημερινά και να γυμνάζουν τα φτερά τους ανεβαίνοντας πολύ ψηλά ώστε και η βούτα τους να είναι εντυπωσιακή.
    Αυτό προϋποθέτει κουμάσι που να έχει κι άλλα περιστέρια όπως "αραμπατζήδες" (ας μη γελάσουν όσοι γνωρίζουν για πιθανά λάθη μου), οι οποίοι με τις πτήσεις τους παρασύρουν και "κατεβάζουν τις βούτες" όταν είναι ψηλά.
    Κι όλα αυτά απαιτούν κουμάσια (δύο τουλάχιστο) με μεγάλες πόρτες ώστε να μπαίνουν και να βγαίνουν απρόσκοπτα από το χώρο τους τόσο τα πουλιά όσο και ο εκτροφέας.
    Αν τώρα σκοπεύεις να "φυλακίσεις" σε αυτό το χώρο αυτού του τύπου τα περιστέρια, θα σε παρότρυνα να μην το κάνεις... Χρειάζονται να πετούν, κι αυτός ο χώρος σε κανένα είδος περιστεριού δεν φτάνει.
    Αν τώρα τα βγάλεις από κει για να πετάξουν δεν πρόκειται να επιστρέψουν εκεί μέσα ποτέ.

4. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Δεν κάνουν Ανέστη αυτά τα κλουβιά . Οι βούτες θέλουν κλειστά κουμάσια τουλάχιστον 2 Χ 3 μέτρα για πενήντα περίπου πουλιά , με ξύλινα ράφια περιμετρικά . Παράλληλα διατηρείς και μικρό αριθμό μισήρια (παπαγαλάκια) ώστε όταν ανεβαίνουν και θες να πέσουν , βγάζεις τα μισήρια , τους ρίχνεις τροφή και πέφτουν οι βούτες που τα βλέπουν να βόσκουν . οι βούτες δεν θέλουν κοντά άλλες βούτες επειδή κλέβονται εύκολα . Δες ένα κουμάσι για βούτες να πάρεις μια εικόνα , βέβαια εδώ ο άνθρωπός είναι μάστορας έτσι , δεν κάνει προχειρότητες :

Καλή συνέχεια .

5. George98

George98 PB Active Member

σωστό αν θες να ξεκινήσεις με λιγότερα πουλιά το ελάχιστο μέγεθος που μπορείς να έχει πιστεύω είναι 1*2 τα πλαϊνά και 1,5 με 2 μέτρα ύψος όχι λιγότερο.
    δεν είναι απαραίτητο αυτό μπορείς να έχεις κανένα γιαβράκι ή και τις υπόλοιπες βούτες για να κάνεις φτερό
    έχω ακούσει οτι αν κάνεις στην ταράτσα σου ένα ευδιάκριτο σχήμα (τετράγωνο , κύκλο) με κάποιο έντονο χρώμα (π.χ. πορτοκαλί) τα πουλιά μαθαίνουν να πέφτουν εκεί και δεν στα κλέβουν, δεν έχω όμως προσωπική εμπειρία απο αυτό γενικά όμως μπορείς να τις χάσεις εύκολα

6. anestis007

anestis007 PB New Member

Ειστε τρελη ομαδα... Αστραπιαιες απαντησεις. Ευχαριστω παιδια. Αρχιζω να σχεδιαζω επι χαρτου περιστερωνα στα μεγεθη που αναφερατε.

7. Δημητρηςχχχ

Δημητρηςχχχ PB New Member

Δεν θυμάμαι να υσχιει οτι οι βουτες κλέβονται εύκολα.Δηλαδή δεν είχα χάσει καμια και να έχει παει σε άλλο περιστερώνα και να βολταριστει .Έκτος αν την πάρεις και την πεταξεις πριν ακόμα συνηθίσει στο καινούργιο "μέρος σου".Σε εκείνο το διάστημα θυμάμαι είχε ρίσκο να την χάσεις Είτε να γυρίσει πισω οπου ζούσε, η' να κατέβει σε αλλον περιστερώνα .Και μιλάμε για εποχή που σε κάθε γειτονια υπηρχαν αρκετοί με περιστέρια.

Ανεστη πέρα απο τον περιστερώνα θέλουν και χώρο στην ταρατσα για να βουτανε.Η τέντα που εχεις μαζεύει ,αφήνει χωρο στα πουλιά να κατεβαίνουν χωρίς προβλήματα?

8. ianos

ianos Daily Active Member

Βρε παιδιά, γιατι οι Βούτες χρειάζονται κλειστά,τοιχώματα στο κλουβι; Όπως είδα στο βίντεο, δεν πρέπει να αφήνει και πολυ φως να μπει. Δεν είναι αυτο ανθυγιεινό;

9. George98

δεν νομίζω οτι αυτό είναι απαραίτητο, ίσος είναι η προοπτική του συγκεκριμένου, εγω έχω δει καλές βούτες σε συνηθισμένα κουμάσια με άπλετο φως

10. Δημητρηςχχχ

Επειδή τα έχει κάποιος σε ταράτσα η'ανοιχτο χώρο και προστατεύονται απο τα καιρικά φαινομενα υποθέτω.Μετα ο Ηλιος τα βλέπει αφού τα βγαζεις εξω και τα πετάς.

11. lazaros

lazaros PB New Member

Αν δεις το βίντεο έχει εσωτερικές πόρτες με πλέγμα.Αφήνεις τις εξωτερικές ανοικτές όλη μέρα και μπαίνει ο ήλιος όλη μέρα. Είναι από τις καλύτερες κλούβες που 'εχω δει.

12. George98

η μια μεριά όμως πρέπει αναγκαστικά κατα την γνώμη μου να έχει γυάλινη ή συρμάτινη πόρτα

13. Δημητρηςχχχ

Ναι το ίδιο εννοώ Γιώργο.Υπεθεσα οτι ο Γιάννης μιλούσε για τις τρεις πλευρες(κλειστά τοιχώματα γραφει) και όχι ως κάτι κλειστό παντού ,απο την φράση του" δεν αφήνει και πολυ φως"

14. gianniskilkis

gianniskilkis PB New Member

Ότι πιο όμορφο και ¨μερακλήδικο¨ έχω δει . Το πάνω μέρος είναι διάτρητο και βλέπουν τα πουλιά όσο πρέπει . Διαφορετικά δεν κάνουν χαβά , εάν είναι ολοημερίς στα παιχνίδια . Μετά έχει και εσωτερικές πόρτες για να βλέπουν εάν δεν τα πετάς . Χρειάζονται όμως συχνή εκπαίδευση για να ¨σφίξουν¨ .

15. anestis007

anestis007 PB New Member

Σας παραθετω ενα χωρο που εχω για τον περιστερωνα που συζηταμε. Αν δε σας κουραζω μια γνωμη αν ειναι ικανος ο χωρος για περιστερωνα 2χ2χ2. Υποψιν οπως βλεπετε στις φωτο γυρω γυρω υπαρχουν

01.jpg 3.jpg 4.jpg

Η λευκη ταρατσα

16. George98

απο μέγεθος είσαι καλά αλλά επειδή είναι εκτεθειμένο (χωρίς τοίχο δίπλα) θα κάνεις τις 3 μεριές τελείως κλειστές και μια με σύρμα όπου οτ χειμώνα μπορεί να χρειαστεί να τοποθετήσεις κάποιο νάιλον.

Απο τι υλικό σκέφτεσαι να τον κατασκευάσεις ?

17. anestis007

anestis007 PB New Member

Δε ξερω τι προτεινετε;; με προβληματιζει οτι γθρω γυρω εχει πολυκατοικιες αυτο δεν ειναι θεμα;;

18. lazaros

lazaros PB New Member

Για τα σπίτια θα έχεις θέμα μόνο να ''στην πουν'' για θέμα καθαριότητας.
    Όσο για το αν μπορούν οι βούτες να σηκωθούν η να πέσουν, υπάρχουν χειρότερα πόστα και όμως μπορούν.
    Απλώς θα χρειαστείς και ένα κουμασάκι με παπαγαλάκια για να μπορείς να επαναφέρεις τις βούτες.

19. George98

όχι απαραίτητα ένα ζευγάρι θα έχει μαζί με τις βούτες για να κάνει φτερό επίσης και μαι βούτα να κρατάς απο την μέση στο χέρι σου και αυτή να φτερουγίζει θα πέσουν

20. lazaros

lazaros PB New Member

Γίνεται και αυτό που λες αλλά σε ανοικτά μέρη που σε όποιο σημείο του ορίζοντα να πετά η βούτα θα βλέπει το κουμάσι της.
    Στην Νίκαια όμως με δεκάδες περιστεράδες γύρω-γύρω και το κουμάσι χαμηλά ανάμεσα σε πολυκατοικίες είναι μονόδρομος τα παπαγαλάκια.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...