Θα ερθει ποτε μονος του πανω μου;

Συζήτηση με θέμα Θα ερθει ποτε μονος του πανω μου;, που ξεκίνησε από Billy, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 13 Σεπ 2008.

1. Billy

Billy PB New Member

Γεια σας παιδια...οπως ξερεται εχω 1 μηνα σχεδον τον τζο το κοκατιλ μου...απο την πρωτη βδομαδα καθησε στο χερι μου και τον εβγαλα ανετα...απο τοτε το χω ξανακανει αυτο 3-4 φορες ακομα...επισης καθημερινα αφηνω την πορτα ανοιχτη και σπανια παει πανω απο το κλουβι...οταν παει εκει μολις βαλω το χερι μου καθεται ανετα για να τον χαιδεψω...αλλες φορες ομως που εχω ανοιχτη την πορτα του καθεται σ αυτην για ωρες...ετσι καθημερινα τον ταιζω απο το χερι μου και τρωει...αμα ομως βαλω το χερι μου για ν ανεβει δισταζει και μπαινει μεσα...κανω καλα που τον ταιζω ετσι???θα τα καταφερω να ερχεται μονος του στο χερι μου???ημαστε σε καλο δρομο???παιδια να σας πω οτι ειναι 10 μηνων περιπουεγω τον πηρα απο 8-9...σας παρακαλω πειτε μου οτι μπορειτε και ειδικα αυτοι που εχουν ημερεψει κοκατιλ...ευχαριστω πολυ

2. ShadyLady

ShadyLady PB Member Article Writer

Αν θέλουμε να έχουμε μια άλφα σχέση με το πτηνό μας και θέλουμε να του κερδίσουμε την εμπιστοσύνη πρέπει να τον ταϊζουμε με το χέρι μας. Αλλιώς πώς θα μας μάθει;;)

Με επιπλέον υπομονή και επιμονή θα τα καταφέρεις!
    Ίσως ακόμα δεν του έχεις κερδίσει την εμπιστοσύνη τελείως.:)

Σε πολύ καλό δρόμο βρίσκεστε. Το ότι κάθετε να τον χαϊδέψεις είναι πολύ θετικό. Δείχνει ότι έχει καταλάβει ότι δεν πρόκειται να του κάνεις κακό και έχει δεθεί μαζί σου.

Το ότι είναι μικρός σε ηλικία είναι πολύ καλό. Όλα τα πτηνά μικρής ηλικίας μαθαίνουν πιο γρήγορα και πιο εύκολα.
    Αυτό δεν είναι όμως στανταρ...όλα εξαρτώνται κι από τον χαρακτήρα και προσωπικότητα του παπαγάλου μας:)

Ρίξε και μια ματιά εδώ:
    https://petbirds.gr/articles/Εκπαίδευση-παπαγάλων-εξημέρωση.367/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...