Θα αλλαξει με την πτερορροια το χρωμα των νεοσσων;

Συζήτηση με θέμα Θα αλλαξει με την πτερορροια το χρωμα των νεοσσων;, που ξεκίνησε από sainer, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Μαρ 2009.

1. sainer

sainer PB New Member

τα καναρινακια που βγηκαν απο αχατες black-red ειναι σημερα 30 ημερων.το χρωμα τους ομως αντι να ειναι κοκκινο-μαυρο αοως ειναι των γονιων τους ειναι μαυρο-καφε.θα αλλαξει μετα την πτερορροια το χρωμα τους? η' πρεπει να βαλω χρωστικη?:confused:επισης ενα αλλο καναρινακι που βγηκε απο αχατες μπανανι εχει χρωμα λευκο-γκρι και καθολου κιτρινο.:(τελικα πρεπει να βαλω χρωστικη για να παρουν το χρωμα των γονιων τους η' το αποκτουν μετα απο καποιες εβδομαδες?:confused:;))

2. sainer

sainer PB New Member

παιδια αν ασχολειται κανεις με αυτη την ρατσα ας μου απαντησει.

3. 8520

8520 PB New Member

Οι χρωστικές επηρεάζουν το κίτρινο και το κόκκινο χρώμα που είναι λιποδιαλυτά. το μαύρο και το καφέ είναι χρώματα μελανίνης , που σημαίνει ότι δεν θα καταφέρεις τίποτα με την χορήγηση χρωστικών.
    το λευκό στα καναρίνια δεν βάφει. δηλαδή δεν μπορείς με την χορήγηση χρωστικής να κανείς ενα λευκό καναρίνι κόκκινο 'η κιτρινο. το μόνο που μπορείς να κάνεισ με τισ χρωστικές είναι να κάνεισ ένα κίτρινο ποιο κιτρινο, ένα κίτρινο να το κανεις κοκκινο, ένα πορτοκαλί να το κάνεις κόκκινο, και τέλος σε ένα κοκκινο να ενισχύσεις το κοκκινο χρώμμα του.

4. original9

original9 PB New Member

τα μικρα εαν ειναι καθαροαιμα μετα την πτεροροια θα αποκτησουν το χρωμα των γωνιων τους.στα μαυρο κοκκινα πρεπει φυσικα να τους χωρηγήσεις χρωστικές ενω στα κιτρινα δεν χρειαζεται χρωματικη υποστηριξη

5. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Δεν βάζεις καμιά φωτογραφία απ' τα ζευγάρια σου. Ετσι δεν βγαίνει συμπέρασμα.
    Μιλάς για αχάτες κόκκινους μωσαικού ή για απλά μαυρο-κόκκινα.
    Αχάτες μπανανί :confused: δεν υπάρχουν.

6. d_mous

d_mous PB New Member

Εγω εχω ενα ζευγαρι κοκινο μαυρο το οποιο και μου εδωσε 2 πουλια περυσι!Στην αρχη οταν εβγαζαν φτερα ειχαν τα χρωματα που ανεφερες! Τους εδινα αυγοτροφη για κοκινα καναρινια και 4-5 φορες τους εβαλα χρωστικη κοκινη στο νερο τους! Μετα την πτερωρια απεκτησαν το εντονο κοκινο μαυρο των γωνιων τους! Η χρωστικη που περιεχει η αυγοτροφη πιστευω αρκει!Αν ο οργανισμός τους εχει αρκετη ή δεν χρειαζεται άλλη θα φανει στις κουτσουλιες, θα κοκινιζουν. Το παρατηρησα σε μια θυλικια που ειχα, πρασινο σταχτη. Δεν ειχα με κιτρινο πατραγωντα αυγοτροφη και της εβαλα κοκινη. Αμεσος απεβαλε την χρωστικη με τις κουτσουλιες!

7. mgerom

Aυτά όλα ΑΝ είναι κοκκινο -μαύρα.Αν όμως είναι αχάτες κόκκινο μωσαικού ?
    Να δώσει χρωστική απο τώρα και να βαφτούν και οι οδηγοί ?

8. sainer

sainer PB New Member

λοιπον παιδια θα σας βαλω μερικες φωτογραφιες να δειτε.δεν φαινονται παρα πολυ καλα γιατι τις εβγαλα απο το κινητο και βιαστηκα.θα βγαλω κι αλλες πιο καθαρες...πως βαζω ομως την εικονα στην απαντηση μου???

9. sainer

sainer PB New Member

[x]

Συνημμένα Αρχεία:

10. sainer

sainer PB New Member

ενταξει τελικα καταφερα και τις ανεβασα.στις πρωτες 2 ειναι ο ενας απο τους νεοσσους μου που βγηκε απο κοκκινο-μαυρους γονεις.μακη τα χρωματα των γονιων ειναι ιδια με το avatar του δημητρη(d_mous).στην 3η photo ειναι ο νεοσσος απο γονεις κιτρινους αχατες.δεν εχει ομως καθολου κιτρινο και το 1ο καθολου κοκκινο.δημητρη με ανακουφισες που μου ειπες οτι θα αλλαξει το χρωμα!δημητρη πριν την 1η πτερορροια εβαλες χρωστικη?

11. mgerom

Δεν μπορώ να πώ τίποτα αν δεν βάλεις καθαρές φωτογραφίες των γονιών.

12. sainer

sainer PB New Member

[x] [x]
    αυτο ειναι το ενα ζευγαρι μου.;))

Συνημμένα Αρχεία:

13. sainer

sainer PB New Member

εχουν κανονικα τις μαυρες ραβδωσεις και εκει που υπαρχει κοκκινο στους γονεις αυτα εχουν καφε.

14. mgerom

Είναι Μαυρο - κόκκινα( όχι αχάτες) και αν κάνεις ότι λέει ο
    Δημήτρης πιο πάνω θα τα έχεις όμορφα σαν τους γονείς τους
    μετά την πτερόρροια.

15. sainer

sainer PB New Member

ευχαριστω μακη.ποτε να βαλω ομως την χρωστικη?τωρα η πριν την πτερορροια?αυγοτροφη για κοκκινα καναρινια τους δινω,οπως επισης και καροτο.

16. santzos

santzos PB New Member

Διαβαζοντας,εχω την εντυποση οτι ο πιο ευκολος και ταυτοχρονα γρηγορος τροπος ειναι να προσεξεις τα νυχια τους,εαν εινα μαυρα ειναι μαυροκοκκινα,εαν ειναι ασπρα τοτε ειναι αχατες

17. sainer

sainer PB New Member

ευχαριστω πολυ ανδρεα!αυτο το διαβασα και καπου αλλου και ισχυει.και τα 2 εχουν μαυρα νυχια.παντως το 1 εχει λευκα ποδια και το αλλο μαυρα.μου το ειχε πει καποιος που ασχολειται αρκετα χρονια αυτο.αν εχουν ιδιο χρωμα ποδια μου ειχε πει οτι δε θα ταιριαξουν.στα 2 ζευγαρια που εχω και εχουν διαφορετικο χρωμα ποδιου το1 με το αλλο μεχρι τωρα εχουν κανει καναρινακια.

18. d_mous

d_mous PB New Member

Εβαλα χρωστικη πριν την πτερορροια!Για τωρα μπορεις να δινεις αυγοτροφη με κοκινο παραγωντα!

19. sainer

sainer PB New Member

ok δημητρη ευχαριστω.κανω αυτο που λες.τι μαρκα ηταν η χρωστικη που εβαλες εσυ και ποσο κοστιζει?

20. d_mous

d_mous PB New Member

Εγω χρησιμοποιησα το Can-Tax της Orlux

Μοιραστείτε

Φόρτωση...