Θα ήθελα να εκπαιδεύσω τους παπαγάλους μου

Συζήτηση με θέμα Θα ήθελα να εκπαιδεύσω τους παπαγάλους μου, που ξεκίνησε από κοκατιλόπουλος, στο Forum 'Φροντίδα, Εκπαίδευση Παπαγάλων' του PetBirds, 16 Σεπ 2015.

1. Γεια σας και πάλι....
    Όπως πολλοί θα ξέρετε αφού είδα και απόειδα με την αναπαραγωγή, σκέφτομαι να τα εκπαιδεύσω τα πουλάκια μου. Είναι περίπου 2 χρονών και είναι αρκετά φιλικά αλλά δεν με εμπιστεύονται πλήρως έξω από τα κάγκελα του κλουβιού.

-Ο πρώτος είναι ο Όζι.
    Normal γκρί κοκατίλ που το έχω από ενός χρονού.
    Μου κελαηδάει και ενθουσιάζεται όταν με βλέπει (μέσα από το κλουβί) και έρχεται όσο πιο κοντά γίνεται.
    Τρώει από το χέρι μου άνετα, κανα 2 φορές με έχει αφήσει να τον χαϊδέψω στη πλάτη και ανεβαίνει άνετα στο ξυλαράκι αλλά λίγο πιο δύσκολα στο χέρι μου. Δεν έχω παράπονο από αυτόν απλά συνέχεια όταν είναι έξω έχει σηκωμένο το λοφίο και είναι αγχωμένος με αποτέλεσμα ότι και να του κάνω να μην περνά ευχάριστα την ώρα του έξω.

-Ο δεύτερος είναι ο Σίλας (αφού μας βγήκε από θηλυκό σε αρσενικό).
    Lutino και ίσως Lutino pied που τον έχω 7-8 μήνες και τον πήρα 2 χρονών.
    Δεν με εμπιστεύεται πολύ αλλά εάν του σφυρίξω θα μου κελαηδήσει πίσω χαρούμενος. Ενθαρρυμένος από τον Όζι πατάει με ανασφάλεια πάνω στα ξύλα αλλά όχι στο χέρι μου. Δεν τρώει από το χέρι μου.
    kk.png

2. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Η ερωτηση ποια ειναι? Πως θα συνεχισεις, αν εισαι σε καλο δρομο ή κατι αλλο?

3. Πώς θα συνεχίσω για να διορθώσω τα ελαττώματα του καθενός για να γίνουν καλά εκπαιδευμένοι παπαγάλοι που να τους αρέσει να βγαίνουν έξω (χωρίς να αναγκάσω τα πουλιά) και να περνάμε όλοι καλά χωρίς να τους φαίνεται αγκαρία.
    Με τι να τα παρακινήσω να ενδιαφερθούν;

4. Myra

Δεν εχω παπαγαλους οποτε μη λαμβανεις πολυ πολυ σοβαρα οσα λεω... Οταν εστω οπως βγαινουν τωρα, ειναι εξω, τι κανετε? Παιζετε? με τι ασχολουνται?

5. Αρχικά τα βγάζω από το κλουβί και κάθονται σε ένα σταντ (τουλάχιστον ο Όζι).
    Ύστερα τους βάζω να πηδάνε από σταντ σε σταντ και εάν το κάνουν τους δίνω λίγο κεχρί.
    Μετά από δάχτυλο σε δάχτυλο ή κλαράκι σε κλαράκι και ξανά κεχρί.
    Τα αφήνω στο μπάνιο για να μην λερώνουν και για να μην έχει φασαρία.
    Τα αφήνω και μόνα τους για λίγο με λίγο φαΐ και χαλαρώνουν.
    Παρόλα αυτά επειδή νιώθουν άβολα τα βάζω μέσα γρήγορα

6. Myra

Μηπως δεν κανεις οτι ειναι αρκετο για να νιωθουν βολικα? Δεν ξερω, να σου πω το μπανιο ουτε εμενα θα μου αρεσε να καθομαι εκει. Προσπαθησε να σκεφτεις σαν παπαγαλος.. Τι θα ηθελες να κανεις? (σοβαρα δεν εχω ιδεα απο εκπαιδευση..)

7. Να σκεφτώ σαν κοκατίλ ε; Έχουμε και λέμε....
    Χωρίς τίτλο.png

Θέλω να νιώθω κοντά στη φύση και να έχω παρεούλα
    Χωρίς τίτλο2.png

Θέλω χώρο για τρελές ,τρελές πτήσεις
    Χωρίς τίτλο3.png

Και θέλω να με ταΐζουν λιχουδιές
    Χωρίς τίτλο4.png

Ε τώρα παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ. Άλλωστε άνθρωπος είμαι όχι πουλί.
    Πάντως σίγουρα θα ήθελα κάποιον να εμπιστευτώ...
    Πώς να τα κάνω να με εμπιστευτούν;

8. Myra

Τι παιχνιδακια εχουν οταν ειναι εξω ή στο σταντ? Τι αλλο κανεις μαζι τους? Μονο το να πηδανε απο σταντ σε σταντ?

Ισως καποιος που εχει παπαγαλους σε βοηθησει λιγο περισσοτερο απο μενα..

9. Καλημέρα.
    Σήμερα διάβασα ένα άρθρο για το ψαλίδισμα φτερών.
    Εμένα δεν νομίζω πως μου αρέσει αυτό αλλά έχω δοκιμάσει πολλά πράγματα.
    Clicker training
    Παιχνίδια
    Φαγητό για κίνητρο
    Τον Όζι τον έχω βγάλει και στο σαλόνι αλλά σάλεψε.
    Τι λέτε;

10. Myra

Δεν εχεις ουτε μια ωρα που ρωτησες.. Κανε λιγο υπομονη να μπει κοσμος να το δει και αν ξερει να σου απαντησει. Εγω ηδη δηλωσα ασχετη.. (εκτος αν θες να προσπαθησουμε στο ασχετο!)

11. evans

evans PB Member

Επαναλαμβανω την ερωτηση της Μιραντας τι παιχνιδια εχουν εξω απο το κλουβι γιατι μονο με σταντ βαριουνται ευκολα ειδικα τα κοκατιλ πρεπει να τους εχεις παιχνιδια για να διασκεδαζουν και να περναν την ωρα τους.
    Οταν βγαζεις τα πουλια σε ενα χωρο πρεπει να εχουν ζησει σε αυτο τον χωρο μεσα στο κλουβι τους για να τον συνηθισουν να τον παρατηρησουν μην βγαζεις τα πουλια οπου να 'ναι
    Επισης τα φτερα στους παπαγαλους τα κοβουμε μονο για λογους ασφαλειας και πρεπει να το κανει καποιος που ξερει εφοσον τα δικα σου ξερουν το χωρο τους και δεν χτυπανε σε τοιχους κ.λ.π. να τα αφησεις οποως ειναι αλλιως θα πρεπει να αλλαξεις μετα τη διαμορφωση του χωρου οπου βγαινουν τα πουλια .....και θελει πολλη αλλαγη!Επιπλεον το ψαλιδισμα των φτερων αλλαζει κατα καποιο ποσοστο την συμπεριφορα των πουλιων απεναντι μας απο λιγο εως πολυ και μπορει να γινουν επιθετικα οχι μονο προς τους ιδιοκτητες αλλα και προς αλλα πουλια.....ειναι ρισκο συνηθως τα πουλια που τα φτερα τους κοπηκαν οταν ηταν νεαρα και συνεχιζαν με τα χρονια δεν αντιμετωπιζουν προβληματα τις περισσοτερες φορες π.χ. οι αμαζονες betty και barney του Ανέστη Φοίβος τα φτερα τους εχουν ψαλιδιστει απο μικρα τα δικα σου τωρα ιδαιτερα με την συνηθεια του να πετανε εξω και με την ηλικια που εχουν δεν ξερω κατα ποσο θα επηρεαστουν.

12. Τους είχα βάλει ολόκληρη παιδική χαρά αλλά και παιχνίδια ξεχωριστά (κούνια, σκάλες κλπ)
    Τώρα για ψαλίδισμα δεν πρόκειται.

Άρα θα πρέπει πριν τα βγάλω σε έναν καλύτερο χώρο από το μπάνιο να τον δούν για καιρό μέσα από το κλουβί και μετά.
    Εγώ όμως δεν ξέρω τι άλλο να κάνω πέρα από αυτό. Πώς να τα κάνω να θέλουν να βγούν έξω;
    Τι παιχνίδια μπορεί να παίξει κανείς με ένα κοκατίλ;

13. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Οταν ειναι εξω αφησε τα καθισε καπου να τα παρατηρεις και αφησε τα να εξερευνησουν τον χωρο και να αρχισουν να νιωθουν ανετα.Οταν γινει αυτο τοτε μπαινεις εσυ στο παιχνιδι και προσπαθεις να τα πλησιασεις.Οσο θα ειναι εξω θα παρατηρουν και εσενα μαζι με τον χωρο θα νιωθουν καλυτερα με την παρουσια σου και με τον καιρο θα καταλαβουν οτι δεν αποτελεις απειλη.Το μονο που χρειαζεσαι ειναι υπομονη και χρονο τα υπολοιπα θα ερθουν σχεδον μονα τους.

14. Συνήθως όταν τα αφήνω απλά κάθονται για ώρες πάνω στις λάμπες και άλλα ψηλά μέρη.
    Για ΩΡΕΣ.
    Δεν κατεβαίνουν μέχρι να τους φέρω το κλουβί να μπούν μέσα.
    Το μπάνιο δεν έχει ψηλά μέρη οπότε μπορώ να ασχοληθώ μαζί τους.
    Στο σαλόνι....
    Αλλά θα το προσπαθήσω μάλλον.

15. k0uLiS

k0uLiS PB New Member

Το θεμα ειναι οτι τα πουλακια φοβουνται δεν ειναι ετοιμα να αντιμετωπισουν τον χωρο ποσο μαλλον εσενα.Βγαλτα το πρωι και αφησε τα μεχρι να κατεβουν μονα τους οσες ωρες και να καθονται εκει εσυ απλα βρες κατι να ασχοληθεις και παραλληλα να τα προσεχεις.Καποια στιγμη θα πεινασουν η θα θελουν νερο οποτε και θα κατεβουν..Εχε το κλουβι σε σταθερο μερος μην το αλλαζεις θεση συνεχεια ωστε να ξερουν οτι ανα πασα στιγμη θα εχουν προσβαση σε αυτο διοτι το θεωρουν σπιτι τους δλδ ενα ασφαλες μερος.

16. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Aυτό είναι επικίνδυνο. Είναι πολύ εύκολο να πάθουν ηλεκτροπληξία. Δώσε στα πουλιά φυσική ενασχόληση, κλαδιά, καρπούς, θα τα κρατήσει σίγουρα απασχολημένα.

17. evans

evans PB Member

Ανεστη δωσε εσυ μερικες ιδεες γιατι εγω δεν σκαμπαζω απο βολτες εκτος κλουβιου μονο οτι εχω διαβασει με τα χρονια γραφω!:rolleyes:

18. Δεν ανοίγω το φως όταν τα πουλιά είναι έξω.
    Τώρα για κλαδιά πού να τα βρω;
    Εννοείς κάτι σαν αυτό;
    s-l1000.jpg

19. Myra

Οχι απαραιτητα. Μπορεις να φτιαξεις εσυ κλαδια που θα τα μασουλαει οπως πχ απο "ξινοδεντρα" (λεμονιες, πορτοκαλιες κτλ).
    https://petbirds.gr/articles/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια-στα-πουλιά.222/

Επισης ειμαι σιγουρη οτι του χεις ριξει μια ματια αλλα θα τα ξαναβαλω για υπενθυμιση και δημιουργικη απασχοληση!
    https://petbirds.gr/articles/Τα-παιχνίδια-και-η-συμβολή-τους-στην-ανάπτυξή-των-παπαγάλων.374/
    https://petbirds.gr/articles/Παιχνίδια-για-παπαγάλους.251/
    https://petbirds.gr/threads/Διαφορες-Ιδεες-για-παιχνιδια-παπαγαλων.8137/

Μοιραστείτε

Φόρτωση...