Θαλασσινη αμμος στον πατο του κλουβιου

Συζήτηση με θέμα Θαλασσινη αμμος στον πατο του κλουβιου, που ξεκίνησε από steliosagk, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 28 Ιουν 2009.

1. steliosagk

steliosagk PB New Member

Καλησπερα και παλι...
    πηγα σημερα στη θαλασσα και μαζεψα αμμο απο την ακροθαλασσια.
    θα την αφησω τωρα να στεγνωσει και το πρωι λεω να την βαλω στον πατο του κλουβιου.

Διαβασα αρκετα για αυτο το θεμα... αλλοι το εγκρινουν και αλλοι οχι.

θα'θελα να ρωτησω:
    εχει δει κανεις τιποτα παρενεργειες απο τη χρηση της;;;

επισης, εκτος απο το κλασσικο μειονεκτημα που εχει το πριονιδι να σκορπιζεται με τον αερα, κατα τ'άλλα το χρησιμοποιουμε αφοβα;;; ή μηπως το τρωει και δημιουργουνται προβληματα;;;

2. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Αν δεις τις παρενέργειες θα είναι πλέον αργά...:(

Οι γιατροι συστήνουν να μη καθόμαστε απευθείας στην άμμο για να μην κολλήσουμε μύκητες. Στην άμμο υπάρχουν ένα σωρό βρωμιές απο αποτσίγαρα, κενώσεις πουλιων και ζώων που περιφέρονται στην παραλία, σκουπιδάκια και απόβλητα διαφόρων ειδών και μεγεθών, ...Γιατι να το διακυνδινέψεις τοσο πολύ να χασεις τα πουλάκια σου?? Η αποφαση δική σου..Ελπίζω να μην το μετανιώσεις:(

Το πριονίδι όχι δεν το τρώνε...:)

3. steliosagk

steliosagk PB New Member

ok georgina με επεισες... θα την πεταξω την αμμο και θα παω το πρωι να παρω συμπιεσμενο πριονιδι. εννουμε το κλασικο πριονιδι που βαζουμε στα περισσοτερα ζωακια (χαμστερ, κουνελακια, σκιουρακια κ.α.), σωστα;;;

4. Georgina

Georgina PB Known Member PBCP Contributor

Μπράβο , σωστη σκέψη! Το πριονιδι δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ μου. Στο λινκ που σου εδωσα το πρωί, αναφέρονται νομιζω και καποια άλλα οικονομικά υλικά για τους πατους. Εχεις ατομικά κλουβιά ή κλούβα??

5. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

το πριονιδι θελει προσοχη ομως στο θεμα ψειρες...

6. Wind-sa

Wind-sa PB Member

... κι άμμο μπορεί να βάλει αμα θα το βράσει στιν αρχή για να σκοτώσει τα βακτήρια... (η να το τηγανίσει σε ενα τηγάνι για 5-8 λεπτά)... Και βέβαια και η άμμο θέλει συχνή αλλαγή για να μην κολλήσει αρρώστια και να μη τρώνε της κουτσουλιές τους...

7. steliosagk

steliosagk PB New Member

Ευχαριστω πολυ παιδια... αλλα δε νομιζω να μπω στη διαδικασια να βρασω την αμμο. Καλυτερα να παρω κατι ετοιμο. Νομιζω οτι το πριονιδι, σε συνδιασμο με λιγο ξιδακι στη μπανεριτσα (για τις ψειρες) ειναι μια καλη λυση για αρχη.
    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
    Georgina ενα καναρινακι εχω και το εχω σε κλουβι μετριο. Σκεφτομαι να παρω μια ζευγαρωστρα ωστε να του δωσω λιγο περισσοτερο χωρο, αλλα απο την αλλη νομιζω οτι ειμαι λιγο υπερβολικος!

8. Mpikis

Mpikis PB New Member

υπερβολικός???καθόλου...ειμαι υπερμαχος τις αποψης οτι πρέπει να δίνουμε τεράστιο χώρο στα πουλιά μας για να γυμνάζονται και να νιωθουν άνετα...¨οταν βλέπω πουλάκια να τα έχουν σε κλουβι που ίσα ισα μπορόυν αν πηδήξουν μου τι δίνει στα νευρα...τώρα αν το έχεισ ελευθερο και παει στο κλουβί μονο για ύπνο εκεί αλλάζουν τα πράγματα αλλα και πάλι αν δεν είσαι σπίτι η δεν ασχοληθεις κάποιες μέρες μάζι του?τι γίνεται?Θα κάθεται σε μικρό κλουβί?Εσυ είπες οτι είνια μέτριο..αλλά αν θέλεις ναι πάρε μεγαλύτερο...θα είνια καλή μαγκια...Όσο για το πριονίδι επειδή είχα όλα τα ζωακια που ανέφερες πιο πάνω σκέψου οτι με ενα πέταγμα το πριονιδι θα φύγει...και τρέχα μαζεψτο...Αν είσαι παντρεμένος είνια αιτία χωρισμου..χαχα!Πάρε και τα σκουφάκια που βάζουμε απο κάτω και θα είσαι υπερκομπλε...Εσυ αποφασίζεις...

9. IZNOGOOD

IZNOGOOD PB New Member

τζωρτζινα, 14 χρονια δεν εχω χασει πουλι απο αμμο θαλασσης.. βεβαια την μαζευω απο εκει που σκαει το κυμα και συνηθως απο ερημικες παραλιες. τωρα αν μιλαμε για ενα πουλακι, ειναι καλυτερα να παρει αμμο εμποριου. αν χρειαζεσαι ομως αμμο καθε εβδομαδα για 4 κλουβες μεγαλες δεν λεει το εμποριο καθολου...

10. Mpikis

Mpikis PB New Member

Γιώργο δέ λέω οτι είναι λάθος η άμμος...ισα ισα του δίνει και ενα στιλ του κλουβιού... εξωτικό...Πιστεύω οτι αν την πάρει την άμμο απο εκεί που λές και την ξεπλυνει και την βράσει..δε θα υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα...(ετσι κάνουν στα ενυδρεία)..τωρα αν είναι μανίκι η ολη διαδικασία πάρε κάτι του εμπροριου έτοιμο..ή πάρε μια φορα μια μεγάλη ποσότητα κάνε την όλη διαδικασια και μετα απλά θα έχεις να αλλάζεις...τωρα το καλοκαιράκι μετράει να το κάνεις αυτο..αλλά μετά χειμωνιάτικα να μαζευεις αμμο...ειναι λίγο ζόρι...

11. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Απορία. Αυτό πώς το ξέρεις ; :confused:

12. IZNOGOOD

IZNOGOOD PB New Member

εννοεις αν εχω καταλαβει απωλεια λογω της αμμου; δεν ειχα ποτε καμια ασθενεια που να με κανει να καταλαβω οτι φταιει η αμμος... τωρα εαν κανω λαθος δεν ξερω, τι να σου πω..

13. mgerom

Μα Γιώργο, μήπως αν είχες κάποια ασθένεια απο βακτήρια ή μύκητες
    θα την απέδιδες στην άμμο ; Εκείνο που με φοβίζει εμένα σ' ένα τέτοιο
    ενδεχόμενο(να βάλει κανείς άμμο θαλάσσης στην κλούβα) είναι οτι αν υπάρχουν
    διάφορα μικρόβια εκεί, θα είναι τελείως ξένα και πρωτόγνωρα για τα πουλιά.
    Σίγουρα δεν θα έχουν αναπτύξει κανενός είδους αντισώματα για αυτού του είδους
    τα μικρόβια και ίσως χαθούν πολλά πουλιά σε μικρό χρονικό διάστημα, χωρίς να προλάβει
    να αντιδράσει. :(

14. sarpijk

sarpijk PB New Member

φιλε αφου εισαι απο Θεσσαλονίκη πηγαινε στα Quiko και παρε αμμο για πουλια σε συσκευασια 2 κιλων με 0,90 €. Συμφερει και ειναι το καλυτερο πιστευω.

15. dimitris

dimitris PB New Member

Μακη εκτος απο τα βακτηρια και μυκητες υπολογησε και το αλατι .

16. mgerom

Αυτό Δημήτρη δεν το γνωρίζω καθόλου,δεν έτυχε να ακούσω κάτι.
    Βλάπτει σε κάτι ; γιατί οτι θα υπάρχει είναι σίγουρο.

17. aggel

aggel PB New Member

Ειναι εξαιρετικα παρατολμο αυτο που σπευδεις να πραξεις διοτι:
    1)Περιεχει αλατα,αλλα και θρεπτικα συστατικα
    2)Εχει αποφαγια,σκουπιδακια,γυαλακι ,ιχνη και υλικα απο το πεταγμα αναψυκτικων,μπυρας και αλλων ποτων.
    3)Περιλλαμβανει τριχες,περριτωμα (e-coli [κολοβακτηριδια])
    4)Ουρα που περιεχουν νερο και διαλυμμενες αχρηστες ουσιες για το σωμα αποτελοντας ενα μιγμα που επροκειτο να αποροφησσει η αμμος
    5)Σπιρτα,χαρτακια,ξυλαρακια και αποτσιγαρα
    6)Μπορει να εχει και τοξικα αποβλητα που να αποθετουν βιομηχανιες και εργοστασιαατην θαλλασσα .
    7)Τελος βακτηρια,μικροβια,μυκητες,ψειρες και αλλους παθογονους μικροοργανισμους που προκαλουν μολυσματικες και μεταδοτικες ασθενειες.
    8)Και ολα αυτα στο στομαχακι ενος πτηνου

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΒΕΒΑΙΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ:cool:

Μοιραστείτε

Φόρτωση...