Θήκη φαρμάκων - βιταμινών για χορήγηση αυγοτροφής

Συζήτηση με θέμα Θήκη φαρμάκων - βιταμινών για χορήγηση αυγοτροφής, που ξεκίνησε από Stfns, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 14 Ιουν 2015.

1. Stfns

Stfns PB Member

Καλησπέρα σε όλους,

Σας παραθέτω την ακόλουθη εικόνα και ρωτώ το εξής:

Επειδή μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μια από τις εξωτερικές ταίστρες(μολονότι βάζω περίπου ένα κουταλάκι του γλυκού αυγοτροφή ανά πουλί) για την χορήγηση αυγοτροφής, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω τη συγκεκριμένη θήκη για τον ίδιο σκοπό;

υ.γ. Αναφέρομαι σε όλες τις περιόδους εκτός από την αναπαραγωγική.

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Πολύ ρηχή και μη πρακτική για αυγοτροφή κατά τη γνώμη μου...
    Σχεδόν άχρηστο και ξεχασμένο εκτροφικό εξάρτημα...

3. theodr

theodr PB Member

Ένα εξάρτημα που δεν δουλεύει σωστά. Μπορεί να δείχνει πρακτικό αλλά πάει πολύ αυγοτροφή χαμένη.

4. Stfns

Stfns PB Member

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Ήθελα μια γνώμη, γιατί το έχω δει σε κάποια κλουβιά και αναρωτιόμουν, αν όντως εξυπηρετεί.

Για να είμαι ειλικρινής, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα, ήταν αυτό που λες.

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Εγώ πότε δεν κατάλαβα πως αυτό το πράγμα μπαίνει στο κλουβί και το πουλάκι τρώει... Ακόμα ψάχνω να βρω τρόπο έτσι για το γαμώτο!!!!! :p

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Είναι πολύ μικρό σε μέγεθος και χωράει να σφηνώσει ανάμεσα στα κάγκελα. Όμως τσιμπολογώντας το πουλάκι, πέφτουν όλα κάτω. Είναι παλαιού τύπου σκεύος, ακατάλληλο .

7. vag21

vag21 PB New Member

εγω αυτες δουλευω στα ξυλινα κλουβακια μου, με βολευουν πολυ.

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν στα πετάνε όλα έξω Βαγγέλη;
    Καλά κι εγώ από την εποχή των μικρών ξύλινων κλουβιών τις θυμάμαι :)

9. vag21

vag21 PB New Member

ναι,αλλα επειδη οι καρδερινες θελουν καποια εξτρα συμπληρωματα,βολευουν γιατι πιανουν μικρο χωρο,επισης θα βγαλω καποια στιγμη φωτο ,να δεις πως τις τοποθετω και βολευουν πολυ.

10. YannisK

YannisK PB Known Member

Σπατάλη αλλά έχουν το πλεονέκτημα ότι μπαίνουν από έξω. Χρήσιμες σαν μεζούρα!

11. vag21

vag21 PB New Member

αλλο ενα + οταν δεν θελουμε να βαζουμε ολη την ωρα μεσα τα χερια μας στα κλουβια.

12. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν σωστά δε θέλεις να βάζεις τα χέρια στο χώρο των πουλιών βάζεις τις αυγοθήκες στην πόρτα του κλουβιού.....

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν ο vag21 χρησιμοποιεί τα κλασικά ξύλινα κλουβάκια με την πόρτα στα πλάγια δεν υπάρχει χώρος ούτε για αυτό...

14. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Γιατι να χεις ενα πουλακι κλεισμενο σε ενα κλουβι που ουτε μια αυγοθηκη δεν χωραει?

15. vag21

vag21 PB New Member

παλι χαθηκα,ποια ηταν η αρχικη ερωτηση :thumbsdown:???

16. YannisK

YannisK PB Known Member

Περιμένουμε την φωτογραφία που έλεγες :D

Μοιραστείτε

Φόρτωση...