Θάνατος νεοσσών κοκατιλ 5 ημερών

Συζήτηση με θέμα Θάνατος νεοσσών κοκατιλ 5 ημερών, που ξεκίνησε από mpampikos, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 14 Ιουν 2009.

1. mpampikos

mpampikos PB New Member

γεια σας παιδια...χρειαζομαι τις συμβουλές σας! λοιπον..εχω ενα ζευγαρι παπαγαλους κοκατιλ 2μισι χρονια τωρα!:) αλλα υπάρχει ενα προβληματακι...απο τοτε που τους εχω εχουνε κανει 4 αναπαραγωγικές προπσπάθειες...αλλα κ στισ 4 ειχα ενα ''κακο'' αποτέλεσμα!:confused: μολις τα μωρα γινονται 5-6 ημερών ψωφάνε...:((

μπορειται να μ πειτε τον λογο??:neutral
    ευχαριστω απο τωρα...

2. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

τι εχεις κανει για τις ψειρες?εισαι σιγουρος πως δεν ειναι αδελφια?

3. mpampikos

mpampikos PB New Member

ψεκαζω τη φωλια και την κλουβα με σπρει που μου εδωσε ο κτηνιατρος...
    και αδερφια δεν ειναι σιγουρα γιατι τα πηρα απο διαφορετικα pet shop το καθενα και σε διαφορετικες χρονικες περιοδους...

4. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

οι γωνεις ταϊζουν κανονικα???τη τροφη δινεις???και γενικα τι διατροφη ακολουθεις εκεινη την περιοδο?

5. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Πια είναι η συμπεριφορά των γονέων?

6. mpampikos

mpampikos PB New Member

ναι...απο οτι ξερω κανονικα τα ταιζουν! εκτος απο τους σπορους τους,τους δινω αυγο βραστο,βιταμίνη κίτρινη και υπάρχει στο κλουβί πλακα ασβεστίου!και που και που κανα φρουτακι ή κανα λαχανικο...

----------

τι εννοεις ποια η συμπεριφορα?προς τα μικρά η γενικα???

7. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

οι σποροι δεν πρεπει να ειναι χυμα...η βιταμινι η κιτρινι δεν προσφερει τιποτα...μια βλακια ειναι...και νομιζω αυτη τη βρησκεις μονο χυμα επισης...
    το αυγο ποση ωρα το αφινεις μεσα στο κλουβι???

8. mpampikos

mpampikos PB New Member

τι δεν πρεπει να ειναι χυμα???απο τα pet city την περνω!και τι βιταμίνη να βάζω???το αυγο το αφήνω μεχρι να το φάνε?τι ρόλο παιζει αυτο?

9. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Να πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Βιταμίνες του τύπου κόκκινες κίτρινες και τα λοιπά δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα. Μόνο αν μιλάμε για ξηρά αυγοτροφή και patte. Βιταμίνες μόνο στο νερό, υπάρχουν υδατοδιάλυτα σκεύασματα που δίνεις. Το αυγό πρέπει να μένει το πολύ 2 ώρες μέσα στο κλουβί, λόγο ζέστης χαλάει και μπορεί να γίνει δηλητήριο τόσο για τους νεοσσούς όσο και για τους γονείς.

10. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

η χυμα τροφη δεν εχει ημερομηνια λυξεις πανω,βιταμινη παρε μονο για το νερο σταγονες(εγω βαζω της bogena)...το αυγο χαλαει οταν μεχει πολυ ωρα στο κλουβι...εγω το αφινω για μια ωρα περιπου...

*σορυ..δεν ειδα την απαντηση γρηγορη!

11. mpampikos

mpampikos PB New Member

καλα!ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! :D

12. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ειχες κανει προετοιμασια στα πουλια πριν τα βαλεις να γενησουν??? μηπως σε ολη αυτη την διαδικασια αναπαραγωγης για να δεις τι θα γινει τα ενοχλουσες και τα αγχωσες?

13. Marilenaki

Marilenaki PB Member

εγω προσωπικα βαζω στη φωλια ροκανιδι που πριν το εχω ανακατεψει με σκονη για ψειρες και παρασιτα και δεν ειχα κανενα προβλημα με αυτα. 2 φορες δοκιμασα απο διαφορετικες εταιριες υγρο και ειχα και τις 2 φορες προβλημα...

14. mpampikos

mpampikos PB New Member

οχι δεν τα ενοχλούσα μονο οταν ήταν για το φαί και το νερο...

15. mpampikos

mpampikos PB New Member

παιδια οι παπαγαλοι μου ξαναζευγαρωνουν κ αυτη τη φορα τουσ εβαλα πριονίδι και θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές σας πλεον..

16. constadinos

constadinos PB New Member

Δεν νομιζεις πως ειναι πολυ γρηγορα για να ξαναμπουν σε μια τετοια διαδικασια?Ασ τα να ξεκουραστουν λιγο πρωτα!Επισης ειναι και καλοκαιρι και θα ταλαιπωρηθουν αρκετα!Σε λιγο θα περασουν και πτερορροια!Ασε που μπορουν να παθουν και τιποτα...Μηπως να το ξανασκεφτοσουν?:)

17. mpampikos

mpampikos PB New Member

Μα ζευγαρώνουν συνέχεια! και εκτοσ απο αυτο η θηλυκια εκανε κιόλας το πρώτο αυγο αλλα κάτω γιατι είχα βγάλει την φώλια και τσιρίζαν συνέχεια! τωρα τσ έβαλα την φωλιά και όλα πανε καλα και ηρέμισαν...

18. constadinos

constadinos PB New Member

Ενταξει εχεις και ενα δικιο!Αλλα την επομενη φορα αφου δηλαδη τελειωσει και η διαδικασια εκολαψης και ανατροφης των νεοσσων και τα πουλακια,με το καλο,βγουν απο την φωλια,αφου θα τα χωρισεις πρεπει αναγκαστικα εσυ ο ιδιος να τα βγαλεις απο την αναπαραγωγικη διαδικασια!Βαλ τα σε ενα σκοτεινο μερος για μερικες μερες για να μην εξαντληθουν και σου πεθανουν απο τις τοσες γεννες!:)

19. mpampikos

mpampikos PB New Member

παιδια...οπως σας ειχα πει οι κοκτιλ μου ξαναγεννησαν! ακολουθησα ολες τις συμβουλες σας και ειχα αποτελεσμα! εχω 5 καινουργιες φατσες! χαχα..:p
    εχω ξετρελαθει...μαλιστα σημερα ο μεγαλυτερος βγηκε απο την φωλια..
    σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας...
    να σας ρωτισω! πως ξεχωριζουμε το φυλλο?

20. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Εφοσον βοηθηκες απο το φορουμ κανε κι εσυ ενα δωρο.Βαλε μας φωτογραφιες:Big Grin:

Το φυλο ειναι πολυ νωρις να το ξεχωρισεις.Για σιγουρα μετα τους 6 μηνες που θα περασουν πτερορροια.

Στους 2 μηνες βεβαια τα αρσενικα αρχιζουν τα κελαιδισματα-σφυριγματα οποτε ισως αυτο να 'ναι ενα γνωρισμα.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...