Η 1η ωοσκόπηση έδειξε πως το αυγό είναι ένσπορο, ενώ στη 2η δεν φαίνεται τίποτα

Συζήτηση με θέμα Η 1η ωοσκόπηση έδειξε πως το αυγό είναι ένσπορο, ενώ στη 2η δεν φαίνεται τίποτα, που ξεκίνησε από Nikfree, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 19 Μαϊ 2016.

1. Nikfree

Nikfree PB New Member

καλησπερα... μια χαζη απορια ειδα ενα αυγο στις 8 μερες φενοντουσαν οι φλεβες του μικρουλι μετα απο μια βδομαδα ομως οπως και να το δω δν φαινεται τιποτα ειναι καλο αυτο?

2. ianos

ianos Daily Active Member

Ειναι λοιπόν ενα αυγό στις 15 ημερες εκκόλαψης, το οποίο σημαίνει έτοιμο να βγει, και για αυτο γεμάτο, με αποτέλεσμα το φως να μην το διαπερνά. Ναι, ειναι λογικό. 15 ημερες απο την ημέρα που γεννήθηκε ή απο την ημέρα που η μαμά του βιδώθηκε στη φωλιά;
    Μην το πειράξεις άλλο, απλά αν θελεις βάλε στην καναρα μπανιέρα, μηπως και χρειαστεί νερό ώστε να μαλακώσει το τσοφλι και να βγει το μικρό.

3. Nikfree

Nikfree PB New Member

oκ δεν θα το πηραξω θα περιμενω να δω μπανιερα ναι αλλα το αυγο πως θα το βαλουν μεσα να το βαλω εγω η να αφησω την μανα να δρασει?

4. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Η μάνα θα κάνει μπάνιο και θα μεταφέρει την υγρασία στη φωλιά,μόνο αυτό.

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν βάζεις το αυγό στην μπανιέρα (προσοχή), βάζεις μπανιέρα στο κλουβί να κάνει μπάνιο η κανάρα και όταν κάτσει νωπή στο αυγό να μεταφέρει υγρασία.

6. Nikfree

Nikfree PB New Member

Ωραια να σε καλα....

Σας ευχαριστω ολους

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Μια δική μου ερώτηση.. Πόσο σίγουρος είσαι ότι πρόκειται για το ίδιο αυγό?? Πόσα αυγά έχει η φωλιά??

Αυτό που λένε τα παιδιά είναι το θετικό σενάριο.. Το αρνητικό σενάριο είναι να είναι όντως με σπόρο, το μωρό να αναπτυσσόταν και ξαφνικά κάτι να συνέβει και να πέθανε το έμβρυο μέσα.. αν συνέβει αυτό θα πρέπει να είδες στη 2η ωοσκόπηση όπως φαίνεται το αυγό στο νούμερο 6 κάτω κάτω κάτω δεξιά:

8. Nikfree

Nikfree PB New Member

Δεν ξερω γιαυτο ρωτησα γνωμες τωρα θα δειξει εε δεν ειναι ετσι παντος οπως στην φωτο την τελευταια

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσες μέρες κλωσάει η κανάρα?

10. Nikfree

Nikfree PB New Member

χμ 17 μερες αλλα δεν ξερω με ποια σειρα ειναι!

11. theodr

theodr PB Member

Θα πρέπει να βάζεις το φως πάνω από το αυγό και να είναι σκοτεινό. Αν βλέπεις το αποτέλεσμα της φωτογραφίας 4 τότε πάς για την επόμενη γέννα.

12. Nikfree

Nikfree PB New Member

Αυτο ειναι το θεμα μου στην αρχη ειδα.οτι εχει φλεβες και τωρα δεν φαινεται τπτ

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Ποια φώτο εννοείς Κώστα?

14. theodr

theodr PB Member

Στο #7 υπάρχει μια φωτογραφία ....

15. Nikfree

Nikfree PB New Member

Στην αρχη ηταν σαν την 5 και τρ δεν φαινεται τπτ και ειναι μεσα 17.μερες

16. alicedros

alicedros PB Supporter

Ναι εγώ την έβαλα.... :p
    Νομίζω στη φώτο νο 4 το αυγό είναι ένσπορο.....

17. theodr

theodr PB Member

Δυστυχώς μην περιμένεις άλλο. Έπρεπε να είναι σκοτεινό μόλις βάζεις το φως πάνω του. Μπορείς να ξεκινήσεις την επόμενη γέννα με την ελπίδα να σταθείς πιο τυχερός.

18. Nikfree

Nikfree PB New Member

ειναι σκωτεινο! βρε αυτο λεω

19. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Για να μπορέσουμε να καταλάβουμε όλοι.. όταν λες..
    Εννοείς... δεν υπάρχει διαφάνεια στο αυγό και δεν μπορείς να δεις μέσα γιατί είναι σκούρο ..?
    ή έχει διαφάνεια και δεν παρατηρείς τις "φλέβες" όπως γράφεις?

Οκ ... με κάλυψες ...

20. Nikfree

Nikfree PB New Member

Yπαρχουν ελπιδες να περιμενω η τσαμπα την κουραζω? και κατι ακομα ειναι η 2η γεννα λεω να σταματησω τι λετε εσεις?

Μοιραστείτε

Φόρτωση...