Η τροφη για αγρια κανει για καναρινια;

Συζήτηση με θέμα Η τροφη για αγρια κανει για καναρινια;, που ξεκίνησε από kostasgarry, στο Forum 'Διατροφή Καναρινιών' του PetBirds, 18 Μαρ 2014.

1. kostasgarry

kostasgarry PB New Member

Tροφη για αγρια κανει για καναρινια? Οχι σαν βασικη τροφη σαν συμπληρωμα

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Δεν κάνει ως βασική τροφή. Τα δύο είδη έχουν διαφορετικές διατροφικές ανάγκες. Ως συμπλήρωμα δεν κάνει κακό αν και θα μπορούσες να συμπληρώσεις τη διατροφή τους με καλύτερους τρόπους.

3. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Έχω ακούσει πως η τροφή για άγρια κάνει ως βασική τροφή λόγο του ότι τα κόκκινα πράσινα και κίτρινα πραγματάκια στην κανονική τροφή δεν κάνουν καλό στο στομάχι των πουλιών. Ισχύει???

4. Stavros

Όχι. Τα καναρίνια χρειάζονται μείγμα για καναρίνια και τα ιθαγενή για ιθαγενή. Τα πολύχρωμα πραματάκια δεν είναι απαραίτητα για κανένα από τα δύο είδη πουλιών.

5. Ian32

Ian32 PB New Member

Τα πολυχρωμα πραγματακια στην τροφη των ιθαγενων πολλες φορες ειναι διαφορα αγκαθια και ημιωριμοι σποροι. κοκκινα ή πρασινα.

6. Stavros

Γιάννη νομίζω πως εννοεί τα πρόσθετα που υπάρχουν σε κάποια μείγματα σπόρων.

7. stino

stino PB New Member

δυο χρονια τουσ δινω τροφη για αγρια 14 σπορη δεν επαθαν τιποτα

8. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Το έχεις μελετήσει και αποφάσισες ότι πρέπει να δίνεις τροφή για άγρια στα καναρίνια;

9. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Σταύρο, ότι το κάνεις εσύ δε σημαίνει ότι είναι και σωστό η ότι μακροπρόθεσμα δεν θα έχουν πρόβλημα.
    Απ'ότι φαίνεται θα πρέπει να αναθεωρήσεις (διαβάζοντας και αφού ενημερωθείς), γιατί σε κάποια πράγματα (και σε νοοτροπία) είσαι λάθος.

10. stino

stino PB New Member

απλα ετση νομιζω εγω και αυτο το κανω παντα την περιοδω της αναπαραγωγης

11. Ian32

Ian32 PB New Member

Και κάτι παππούδες και πετ σοπ δίνουν στις άγριες καρδερίνες μείγμα για καναρίνια και δεν παθαίνουν κάτι ή και να πάθουν δεν τους νοιάζει.... Σκεψου το συκώτι τους και το λίπος θα έχουν τα καναρίνια με μείγμα για ιθαγενή...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...