Η πρώτη πτηση του macaw μου

Συζήτηση με θέμα Η πρώτη πτηση του macaw μου, που ξεκίνησε από vassilis1978, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 5 Αυγ 2009.

1. vassilis1978

vassilis1978 PB New Member

Σήμερα θα ρωτούσα αν γνωρίζει κανένας απο πόσο μηνών μπορούνε και πετάνε οι μακαο.Δυστυχώς το έμαθα μόνος μου.Καθως τον είχα βγάλει εξω για το πρωινό ξεμούδιασμα οπως κάνουμε κάθε πρωί,και τον είχα στο χέρι μου, ξαφνικα ανοιγει τα φτερά και πετάει.Ηταν η πρώτη του πτήση,να Μη σας πω τη φρίκη που εφαγα.Πεταξε πάνω απο 200 μέτρα απόσταση αλλά εφτυχώς είδα που πήγε και τον μάζεψα.Και είναι μώλις 4 μηνών.Τώρα ψάχνω να αγοράσω το λουράκι πτήσης που υπάρχει.Εχω βρει στο ιντερνετ αλλα ψάχνω σε πετ σοπ στον πειραια.Η φωτό είναι προχτεσινή.Καλός ε?

Συνημμένα Αρχεία:

2. Pigaki

Pigaki PB New Member

Οχι απλως καλος..ΘΕΟΣ!
    Το νου σου κ τα ματια σου 14! Εδω στο φορουμ (δυστυχως) θα δεις πολλα θεματα για απωλειες πουλιων που..."δεν φευγουν"...
    αλλα μια φορα γινεται το κακο!
    Να τον χαιρεσαι και παλι, το πανεμορφο σου πλασμα!

3. Fotis_K

Fotis_K PB Known Member

Οταν τον φωναζες δεν γυριζε?Να το προσεξεις πολυ αυτο.

*Δεν ειναι καλος...ΤΕΛΕΙΟΣ ειναι..:D

4. jamieo

jamieo PB Member

Χαίρομαι που κατάφερες να βρεις και πάλι το macaw σου. Είναι κρίμα να τον βλέπεις να χάνεται. Ελπίζω να τα καταφέρεις με το aviator harness. Υπάρχουν αρκετοί που τα έχουν καταφέρει. Παρόλα αυτά, υπάρχουν αρκετά πουλιά που δε δέχονται τη χρήση του.

5. fragos

fragos PB Member

τελειος ειναι!αλλα προσεχε τον μην σου φηγει.

6. κουκλι ειναι να το χερεσαι!

7. mariah

mariah PB Member

Κουκλος ειναι αλλα να προσεχεις πολυ!

8. ΑΓΓΕΛΟΣ2

ΑΓΓΕΛΟΣ2 PB Member

ειναι πανεμορφος!κουκλαρος!
    να τον χαιρεσε και προσοχη!

9. EFTHIMIS

EFTHIMIS PB New Member

Καλες πτησεις με πεγαλη προσοχη!

Μια εικονα χιλιες λεξεις,οτι και να πω ειναι λιγοοο!Αλλα προσοχη γιατι αν σου ξαναφυγει μπορει να συμβουνε πολλα,απο το να σου τον κλεψουν γιατι ειναι πανεμορφος και μικρουλις μεχρι και να το βρει αρπαχτηκο και να τον σκοτωσει!

10. Sissy

Sissy PB Senior Member

Ειναι ενα υπεροχο πουλι!Εγω στην θεση σου, θα του ειχα κοψει τα φτερα πτησης. Φοβηθηκα πολυ διαβαζοντας οτι εφυγε μακρια σου. Ευχομαι να δεχτει να φορεσει το harness, η γνωμη μου ειναι, πως θα επρεπε να το εχεις ηδη και να ειχες ξεκινησει ηδη τις προσπαθειες για να το φορεσει. Μακαρι να το δεχτει, οταν του το παρεις.

11. Maria Pap.

Maria Pap. PB Member

Πω! Πω! Τυχερός κι'εσύ κι'αυτό! Γιατί άλλα που πέταξαν ξαφνικά, ενώ βλέπουν τον κάτοχό τους και μιλάνε μεταξύ τους, από το φόβο τους πετάνε σε άλλη κατεύθυνση! Όπως σου είπανε και τα παιδιά 2 είναι οι επιλογές: Αviator harness ή κόψιμο φτερών πτήσης! Είναι εκπληκτικός πάντως, τέλειος! Να τον χαίρεσαι!

12. Sissy

Sissy PB Senior Member

Αποψη μου και παλι ειναι, πως η επιλογη σου ειναι μονο μια. Αν δεν θελεις να του κοψεις τα φτερα πτησης, μην ξαναβγαλεις εξω το πουλι. Οταν παρεις το Harness και εφοσον το πουλι δεχτει να το φορεσει (πραγμα καθολου ευκολο) τοτε μπορεις να τον βγαζεις εκτος κλουβιου.

13. alexisX

alexisX PB New Member

ο μακαω σου ειναι υπεροχος,δεν θα σου προτεινα το λουρι πτησης γιατι υπαρχει το ενδεχομενο να τραυματιστει και μαλιστα σοβαρα,καλο για εμενα ειναι να του κοψεις τα φτερα

14. Billy

Billy PB New Member

δεν υπαρχει καμια περιπτωση τραυματισμου...μιλαμε για προιον συσκευασμενο και αποδεδειγμενο οτι ειναι το μονο σωστο για πτησεις παπαγαλων

15. Victoria

Victoria PB New Member

Ειναι εκπληκτικος,να τον προσεχεις.
    Θα συμφωνησω και εγω οσον αφορα το ψαλιδισμα ;)

16. Mpikis

Mpikis PB New Member

Ειναι απλά καταπληκτικός..αλλα προσεχε..πρόσεχε πολυ..Βαλτου το λουράκι η κόψτου τα φτερά πτήσης..Σε περίπτωση που σου την "κάνει"...θα το πάθεις...οχι μονο οικονομικά αλλα και συναισθηματικά...

17. Dimitris1973

Dimitris1973 PB New Member

ειναι πολυ ομορφος και φενεται ζωηρος.το νου σου .δεν νομιζω οτι μπωρεις να βρεις στην Ελλαδα το ειδικο λουρακι . μονο παραγγελεια απο εξωτερικο.

αν εχεις αλλες φωτο βαλτες να τον δουμε καλυτερα..

18. Sydney

Sydney PB New Member

εγω στη θέση σου δεν θα του έκοβα τα φτερά πτήσης σε καμία περίπτωση.Πολλά προβλήματα συμπεριφοράς που αναπτύσουν οι μακάο αργότερα οφείλονται στο πρώιμο κόψιμο των φτερών τους.Το καλυτερο ειναι να του κάνεις flight training.Eίναι βεβαια μια διαδικασία αλλά αξίζει τον κόπο διότι ετσι κ θα πετάει ελεύθερος αλλά κ δεν θα τον χάσεις ποτέ.

19. alexisX

alexisX PB New Member

συμφωνω αλλα με τις ορολογιες που χρησιμοποιεις νομιζεις οτι καταλαβε τι πρεπει να κανει;παιδια εδω που ειμαστε πρεπει να βοηθαμε και οχι να δειχνουμε οτι κατι ξερουμε χρησιμοποιοντας ορολογιες

20. pommerouge

pommerouge PB New Member

τελειος ειναι ο ατιμος;p

Μοιραστείτε

Φόρτωση...