Η πρώτη απόπειρα χειροποίητων παιχνιδιών

Συζήτηση με θέμα Η πρώτη απόπειρα χειροποίητων παιχνιδιών, που ξεκίνησε από Steph Koutsoudaki, στο Forum 'Ιδιοκατασκευές, Παρουσιάσεις Εκτροφείων' του PetBirds, 4 Ιουλ 2016.

1. Steph Koutsoudaki

Steph Koutsoudaki PB New Member

Καλό βράδυ σε όλους σας. Από την πρώτη στιγμή που πήρα τον Pepe, παρατήρησα πόσο φτωχή ποικιλία παιχνιδιών έχουν τα pet shops. Οπότε αποφάσισα πως πρέπει να τα κάνω μόνη μου. Ψάχνοντας στο forum είδα εκπληκτικές ιδέες(και ευχαριστώ πολύ για αυτό). Οπότε ιδού η πρώτη μου απόπειρα!

Συνημμένα Αρχεία:

2. Deukalion

Deukalion Daily Active Member

Πολύ ωραία!Μπράβο:thumbsup:!
    Οι μπάλες απο χαρτί υγείας;

3. Steph Koutsoudaki

Ναι!!

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Τέλεια είναι, γεια στα χέρια σου!!!
    Και τα καπάκια ωραίο εύρημα. (και τα ίνοξ πόμολα μ' αρέσουν :) )

5. Steph Koutsoudaki

Χαχααχχαχαχαχα ευχαριστώ! Δεν μπορούσα να τα βγάλω φωτο και να φαίνονται καλά οπότε ...αυτοσχεδίασα!Χαχαχαχαχαχαχα

6. Panagiota.

Panagiota. PB Known Member

Μπράβο σου!!! Να είσαι σίγουρη ότι πιο πολύ θα ασχοληθεί με αυτά, παρά με κάποιο παιχνίδι που θα έπαιρνες από pet-shop και θα το πλήρωνες και 10€.
    Και η πόρτα εμένα.

7. Steph Koutsoudaki

Ευχαριστώ πολύ!! (Και για την πόρτα!) Με προβλημάτιζε ότι κανένα δεν τον βόλευε απόλυτα. Τουλάχιστον τώρα μπορώ να τον παρατηρήσω τη συμπεριφορα του και να κάνω όποιες μετατροπές χρειαστούν!

8. maria p

Έχεις το σωστό σκεπτικό. Λίγο να προσέξεις τις θηλιές που έχεις για κρεμαστάρια μην σου εγκλωβιστεί σ' αυτές.

9. Steph Koutsoudaki

Το σκέφτηκα και εγώ. Σκέφτομαι να βάλω γατζάκια(τύπου ορειβατικά)για να μην έχει θηλάκια.

10. maria p

Κάτι τέτοιο βολεύει

11. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσο όμορφα παιχνιδάκια! Μπράβο σου !! Είσαι φοβερή παπαγαλομαμά!! Θέλουμε και βίντεο με τον Πεπέ να τα τιμάει!! :p

12. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Είναι λίγο επικίνδυνα κι αυτά. Έχω δει φωτογραφία στο ιντερνετ με την κάτω γνάθο εγκλωβισμένη στο γαντζάκι. Να προτιμήσεις βιδωτά και να σφίξεις πολύ καλά τις βίδες τους γιατί όλα αυτά τα εξαρτηματάκια ενέχουν κινδύνους κάτω απο κάποιες συνθήκες.

13. Steph Koutsoudaki

Θα πάω σήμερα α πάρω και γατζακια αλλά και μερικά υλικά ακόμα για κάποιες μικροδιορθώσεις! Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω!!

14. Sissy

Sissy PB Senior Member

Όμορφα παιχνιδάκια, πολύ καλή η προσπάθεια σου αλλά....:)
    1) τα χρώματα στα σχοινάκια είναι μη τοξικά; (ακόμα και το λευκό φαίνεται έντονο-βαμμένο)
    2) οι ξύλινες χάντρες έχουν λούστρο (έτσι δείχνουν τουλάχιστον στις φωτογραφίες)

15. Steph Koutsoudaki

Ευχαριστώ! Για τα σκοινάκια ρώτησα και μου είπαν ότι είναι μη τοξικά. Αν υπάρχει οποιαδήποτε αμφιβολία έχω βαμβακερό σπάγκο να το αντικαταστήσω. Τώρα οι χάντρες οι ξύλινες είναι από ένα παλιό του παιχνίδι αγορασμένο απο pet shop το οποίο δεν το έπαιζε καθόλου οπότε το διέλυσα. Οι χρωματιστές είναι για παιδιά οπότε υπέθεσα ότι είναι ασφαλείς.

16. ilie mp

ilie mp Daily Active Member

Είναι τέλεια, γειά στα χέρια σου!!!
    Μήπως να φτιάχνεις και να τα πουλάς? :p
    Τα κάνεις πολύ προσεγμένα.
    Είμαι σίγουρη ότι τα χαίρεται το μικρο σου.
    Εγώ...ένα ξύλινο πήρα από το πετ σοπ χτες χαχαχα, προσπάθησα να φτιάξω αλλά δεν..

17. Steph Koutsoudaki

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια! Δεν του τα έχω κρεμάσει ακόμα αλλά φαίνεται να τα κοιτάει με πολύ μεγάλη περιέργεια!

18. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φρέσκια φωτογραφία απο το ΦΒ απο τον τοίχο φίλης.

Οι μεγάλοι παπαγάλοι μπορούν άνετα να ξεβιδώσουν βίδες. Σε εκείνους καλύτερα να μην βάζουμε κανένα γατζάκι. Καλύτερα να διαλύσουν και να πετάξουν κάτω το παιχνίδι μια ώρα αρχύτερα παρά να τρέχουμε.

19. Steph Koutsoudaki

:(:( Προβληματίστηκα πολύ.! Πωω :( θα πάω να βγάλω το γαντζάκι και στο παιχνίδι που έχει( από pet shop). Εννοείται πως είναι προτιμότερο να το διαλύσουν και ας τους παρέχουμε καινούρια παιχνίδια με μεγαλύτερη συχνότητα. Η ασφάλεια είναι το παν!

20. maria p

Πω πω τραγικό :(

Μοιραστείτε

Φόρτωση...