Η παπαγαλινα μου θελει ο αρσενικος να την ταΐζει συνεχεια

Συζήτηση με θέμα Η παπαγαλινα μου θελει ο αρσενικος να την ταΐζει συνεχεια, που ξεκίνησε από Ζωή Κριαρά, στο Forum 'Αναπαραγωγή Παπαγάλων' του PetBirds, 3 Απρ 2014.

1. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

καλησπερα εχω δυο παπαγαλακια Budgie τον λινο και την λιμπη οταν ο λινος παει να φαει η λιμπη βαζει το ραμφος της στο ραμφος θελει να την ταΐζει συνεχει εχουν αρχισει και φιλακια δεν τους εχω ξεκινησει αυγοτροφες και το κλουβι τους δεν εχει φωλια σε λιγο καιρο θα παρω καινουργιου κλουβι βασικα θα το παρω σε ενα μηνα να ξεκινησω απο τωρα αυγοτριφες και οταν παρω το κλουβι να παρω και φωλια?

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Όταν αρχίσουν τα "φιλάκια", ο μήνας αναμονής ισοδυναμεί με αιώνα.

3. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

τι εννοεις οτι ισοδυναμει με αιωνα?

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ότι αν φτάσουν στα "φιλιά", ο μήνας αναμονής είναι τεράστιο χρονικό διάστημα.

5. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

δηλαδη ποσο να περιμενω να μην αρχισω αυγοτροφες και οταν παρω κλουβι ναην βαλω φωλια?

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Εσύ μπορεί να θέλεις να περιμένεις αλλά αφού τα πουλάκια είναι μαζί και έχουν ταιριάξει, θα δεις σύντομα αυγό. Θα είναι απροετοίμαστα και η θηλυκή μπορεί να έχει πρόβλημα. Άρχισε καλή διατροφική προετοιμασία, πάρε φωλιά και βάλε την και όταν θα γεννηθούν και ξεπεταχτούν τα μικρά τα βάζεις όλα μαζί στο μεγάλο κλουβί. Πάρε σουπιοκόκκαλο και υγρό ασβέστιο και πολυβιταμίνες. Τα πουλάκια είναι αδύναμα για αναπαραγωγή.

7. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

θα ακουσω τις συμβουλες σου αλλα η πορτα του κλουβιου ειναι μικρη και δεν χωραει φωλια

8. maria p

Μόνο η στρογγυλή τρύπα της φωλιάς χωράει σε κάθε είδους κλουβί. Πόσες πόρτες έχει το κλουβί;

9. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

μια μικρη ομως πηρα μικρο κλουβι γτ οταν πηρα τον πρωτο δεν περιμενα οτι αργοτερα θα παρω και αλλο

10. maria p

Υπάρχει κλουβί με μία πόρτα; Τι κλουβί είναι; Μόνο τα κλουβάκια μεταφοράς έχουν μία πόρτα

11. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

τι μπορω να κανω με τη φωλια

12. maria p

Δεν γίνεται αναπαραγωγή με μία πόρτα και να την δεσμεύσεις με την φωλιά. Αφού δεν μπορείς να πάρεις άμεσα κλουβί, ξέχνα την αναπαραγωγή, πάρε άμεσα σουπιοκόκκαλο και κάνε καλή διατροφή στα πουλάκια μην σου παρουσιαστεί κάποια δυστοκία και αν κάνει αυγά πέτα τα. Πρέπει να προστατεύσεις την υγεία των πουλιών που έχεις και μετά να πας σε αναπαραγωγή.

13. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

λοιπον εμ θα ξεκινησουμε σημερα αυγοτροφη και μαλλον θα παω την τριτη στην πολη και θα κανονισω να παρω καινουργιο κλουβι με φωλια κοκκαλο σουπιας και οτι αλλο χρειαζεται μεσα στο κλουβι τι αλλο χρειαζεται μεσα το κλουβι?

14. maria p

Ξύλινες πατήθρες στρογγυλές και μερικά κουπάκια εξτρά για αυγοτροφές και λαχανικά. Πρόσεξε το κλουβί να έχει δυο τρεις πόρτες.

15. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

ενταξει και να ειναι μεγαλες φανταζομαι για να μπορει να μπει η φωλια ετσι?

16. maria p

Η φωλιά μένει κατά 90% εκτός, μπροστά στο πορτάκι συμπίπτει μόνο το στρογγυλό άνοιγμα. Αποκλείεται να υπάρχει πορτάκι που να μην χωράει η φωλιά

17. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

α ενταξει τοτε εχω ανχοθει αν μου κανει αυγο και δεν την εχω προετιμασει και δεν εχει φωλια δεν θελω να παθουν τιποτα τα παπαγαλακια μου :-(

18. maria p

Μέχρι να πάρεις σουπιοκόκκαλο, βάλε στα σποράκια της ελάχιστο ωμό σουσάμι για να πάρει ασβέστιο. Λίγο όμως γιατί παχαίνει και δεν θέλουμε πάχος τώρα που θα κλωσσάει.

19. Ζωή Κριαρά

Ζωή Κριαρά PB New Member

εμ να βαλω και στα δυο γιατι ειναι και τα δυο δτο ιδιο κλουβι (και στα δυο εννοω και στις δυο ταΐστρες)

20. maria p

βάλε και στις δύο ταίστρες

Μοιραστείτε

Φόρτωση...