Παρουσίαση Η παπίτσα μου εκανε την εκπληξη!

Συζήτηση με θέμα Η παπίτσα μου εκανε την εκπληξη!, που ξεκίνησε από Marilenaki, στο Forum 'Γενικά Θέματα για Οικόσιτα Πτηνά' του PetBirds, 12 Ιουλ 2015.

1. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Αυτή είναι η παπίτσα μου!
    Την έχω απο τόσο δα μωράκι και κλείνουμε πάνω απο 9+ χρόνια μαζί!
    Έχει σταματησει εδώ και χρόνια να κάνει τα νόστιμα αυγουλάκια της και απο παπάκι μεχρι τώρα εχει συμπεριφορα σκύλου! Οποτε με βλέπει μου κουνάει την ουρα και περιμενει τα χαδια μου!

1-παπια.jpg

Φέτος για πρώτη φορα μετα απο ποσα χρόνια είχε την επιθυμία να κάτσει να "κλωσσίσει" τον αερα, ουτε με μπανακια δεν σταματουσε οποτε και εγω της εβαλα απο κατω 3 αυγουλακια κοτας για πειραμα.
    Στο παρελθον που το ειχα ξανακανει (γιατι αρσενικο παπι δεν ειχα) και της ειχα ξαναβαλει αυγα κοτας λιγο πριν σκασουν τα παρατησε.
    το πηρε πολυ ζεστα και οτι χαρτι και πουπουλο εβλεπε το μαζευε στη φωλια της. Σταματησε να κανει μπανιο και δεν εβγαινε ουτε για φαγητο σχεδον

2-παπια.jpg

τελευταιες μερες την πετυχαινα ολο και πιο συχνα να κανει βολτες οποτε σχεδον βεβαιη ημουν πως τα παρατησε ξανα.. μεχρι που σημερα ακουω ενα τσιπ τσιπ απο κατω της!

3-παπια.jpg

Είναι η πρώτη της φορά που βγαζει κοτοπουλακι!

4-παπια.jpg

υποθέτω ουτε και η ιδια εχει καταλαβει τι εχει βγαλει :p

5-παπια.jpg

ακομα μου φαινεται πολυ περιεργο το σκηνικο :p

6-παπια.jpg

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Φυσικά και είναι τέλεια η όλη κατάσταση....
    Πιστεύω πως το ένστικτο είναι πάντα σπουδαίο στα ζώα... και μ' αυτό θα καταφέρει να τα μεγαλώσει.
    Το καλύτερο όμως θα είναι την επόμενη χρονιά να ετοιμαστείς με τα "σωστά" αυγά ... ακόμη κι αν χρειαστεί να τα πληρώσεις.
    Μονό το ένα τελικά βγήκε?

3. Marilenaki

Marilenaki PB Member

εχω 6 κοτουλες και 1 κοκορα αλλα δεν εχουν κατσει ποτε να κλωσσισουν, δεν εχω σκοπο να βγαλω παραγωγη απο κοτες μιας και δεν μπορω σε καμια περιπτωση να τις σκοτωσω (απο γηρατεια θα πανε ολα τους), μονο για αυγα τις εχω.
    η πειραμα εκανα με τη παπιτσα μου μιας και την εβγαζα για μπανακια και αυτη πηγαινε και ξανακαθοταν.
    ο χωρος που εχω τωρα τη παπιτσα με το μωρο ειναι περιορισμενος γιατι φοβαμαι να την εχω μαζι με τα αλλα με το μωρακι της

αν εννοεις σωστα αυγα παπιας η παπιτσα μου ειναι γρια για να την βαλω να ξανακανει κατι τετοιο και ειχε πολλα χρονια να την πιασει αυτο το ενστικτο.. αν θα επαιρνα παπια ξανα θα ηταν παλι απο παπακι

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Το συγκεκριμένο κοτοπουλάκι επειδή δεν προέρχεται από μηχανή να ξέρεις πως θα έχει και την όρεξη και τη διάθεση αλλά και ολόκληρο το ένστικτο και του χρόνου θα ετοιμάσει φωλιά και θα την πάει σωστά μέχρι τέλους.
    Νομίζω ή καλύτερα ενδόμυχα πιστεύω πως του χρόνου θα έχεις πάλι τα ίδια.... Όλα αυτό που ζει θα την καταπονήσει φυσικά αλλά θα της δώσει ζωή.....
    Να είσαι έτοιμη.....
    Πιστεύω πως τελικά δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις μωρό παπάκι.... γιατί θα στο κάνει δώρο η γιαγιά.
    Φυσικά μιλάω για να αγοράσεις αυγά πάπιας και όχι να την υποβάλλεις στη διαδικασία ωοτοκίας που γι' αυτή είναι όντως πολύ γιαγιά.

5. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Τι άλλο έχεις σ' αυτό το σπίτι βρε Μαριλένα; :)

6. Marilenaki

Marilenaki PB Member

μα εχει να κανει αυγα παπιας χρονια.. και φετος πρωτη φορα καθησε να κανει κατι τετοιο δεν πιστευω οτι θα ξανακατσει, μαζι με τον καιρο τρελαθηκε και αυτη μαλλον! απο 4-5 χρονων εχει να κατσει να κλωσσισει και ποτε της δεν ειχε αρσενικο παπι κοντα της. Εναν αρσενικο που απεκτησα 1-2 χρονια τωρα απλο ουτε να τη δει, προτιμαει τις κοτες! :p

χαχα απο πτηνα ή να πιασω και τα 4ποδα? :p

7. evans

evans PB Member

Να δω οταν θα προσπαθησει να κανει το μωρο μπανιο η παπια τι θα γινει:D:D

8. δεκαοχτουρα

δεκαοχτουρα PB New Member

Ψυχες μου!!!

9. Θα χρειαστεί μπρατσακια το κοτοπουλάκι για να την ακολουθήσει στο πρώτο μπάνιο χαχαχα

10. Φοίβος

Φοίβος PB Supporter Article Writer

Φοβερες εικονες! :) Θα το παρακολουθουμε να μεγαλωνει! :thumbsup:

11. George98

George98 PB Active Member

για αυτό δεν κάθισε πολλές φορές αν είχε αρσενικό θα ήταν αλλιώς πιστεύω

ίσος αλλα δεν παίζει μονο αυτό ρόλο οι αλλαγές αυτές δεν γίνανε απο μια γέννα που βγήκε απο κλωσσομηχανή αλλά απο το ότι τα περισσότερα κοτόπουλα και οι προγονοί τους είναι απο κλωσσομηχανή και έτσι χάσανε εν μέρη το ένστικτο που τους ήταν πλέον άχρηστο.

Υπάρχουν ράτσες που κάθονται να κλωσήσουν πολύ πιο συχνά (π.χ. τα νανάκια )

12. Marilenaki

Marilenaki PB Member

Τελικα καταφερε απο τα 3 αυγουλακια να βγαλει μονο αυτο!
    Ένα και τυχερό!!!
    Καθεται και το κλωσσαει κανονικα μπανιερα φυσικα δεν εχω βαλει μεσα για τη παπιτσα μου παροτι ολιγον τι βρωμικη αλλα εχει και ενα κοτοπουλακι να προσεξει :p
    φωτο μολις αγορασω μπαταριες γιατι την τερματισα τη φωτογραφικη με τοσα που κανω κλικ :p

13. George98

έτσι είναι με τα αυγά της κότας δεν βγαίνουν όλα... για αυτό της βάζουμε συνήθως περίπου 10 αυγά

14. Marilenaki

Marilenaki PB Member

και το 1 καλο ειναι! ειναι γουρικο μωρο! :D
    οχι 10 δεν θα της εβαζα με τιποτα ετσι και αλλιως δεν ειναι κλωσσα για να το κανω ειναι μια γρια παπιτσα! :)

15. George98

είτε 10 είτε 1 αυτή το ίδιο ζόρι θα τραβούσε αφου μονο θ ατα κλωσούσε δεν είναι σαν τους παπαγάλους που ταΐζουν κιόλας

16. Marilenaki

Marilenaki PB Member

δεν ξερω.. αλλο να γυριζει 3 αυγα αλλο 10.. παντως του δειχνει πως να τρωει και εχει πολυ πλακα να βλεπω το κιτρινουλη να τρεχει κατω απο τις φτερουγες της! :)
    την λατρευω την παπιτσα μου!

17. George98

πραγματικά όμορφη στιγμή :)

18. alicedros

alicedros PB Supporter

Πόσο όμορφη ιστορία!!! :rolleyes: Και το μικρό εμένα μου μοιάζει στην θετή του μανούλα!!! Είναι μαμά και μπεμπέ τόσο γλυκάααα!! Να τα χαίρεσαι Μαριλένα μου και με το καλό να μεγαλώσει το μικράκι!! :D

19. evans

evans PB Member

Τι γινεται μεγαλωσε το κοτοπουλο?

20. Marilenaki

Marilenaki PB Member

ναι εχει μεγαλωσει αρκετα απλα μετα πο μια εβδομαδα το πηρα απο την παπιτσα γιατι το πατουσε συνεχεια αθελα της και φοβομουνα μην το τραυματισει

Μοιραστείτε

Φόρτωση...