Η καναρα φτιαχνει τη φωλια και την ξαναχαλαει

Συζήτηση με θέμα Η καναρα φτιαχνει τη φωλια και την ξαναχαλαει, που ξεκίνησε από kyriako, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Απρ 2009.

1. kyriako

kyriako PB New Member

εδω και τρεις μερες η καναρα φτιαχνει φωλια και ο καναρος ειναι στο χωρισμα μωλις φτιαξει λιγο την ξαναχαλαει η ιδια ξερει καποιος γιατι?

2. sainer

sainer PB New Member

βγαλε το χωρισμα και αστη να κανει φωλια με τον αρσενικο στο ιδιο κλουβι και κοιταξε μηπως εχεις παρασιτα στη φωλια για καλο και για κακο.

3. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

η μπορει να μην ειναι ετοιμη και απλα παιζει με την φωλια.εγω πιστευω αν την βλεπεις και ειναι πυρωμενη βαλτα μαζι και δεσ και για παρασιτα

4. kyriako

kyriako PB New Member

εβγαλα το χωρισμα και βατευτηκαν αμεσως 4 φωρες αλλα απο φωλια ακομα τιποτα :confused:

5. kyriako

kyriako PB New Member

απο παρασιτα ειναι καθαρα και καλου κακου εβαλα φαρμακο

6. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ε αφου βατευτηκαν ολα καλα.τη φωλια την φτιαχνουν και μεσα σε 2-3 ωρες οταν νιωσει οτι ειναι ετοιμη να γεννησει.

7. panos20

panos20 Banned

δεσ παρασιτα

8. kyriako

kyriako PB New Member

δεν ειπαρχουν παρασιτα

9. panos20

panos20 Banned

δεσ εσι γιατι ειναι σιγουρα ..την τρωνε και δεν μπορει να στρωση την φωλια...συγουρα σου λεω το εχω και παθει κ εγω σδ φορεσ

10. kyriako

kyriako PB New Member

ενταξει ετοιμη η φωλια

11. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

να πανε ολα καλα φιλε

12. kyriako

kyriako PB New Member

μακαρι γιατι απο αλλο ζευγαρι τα αυγα ηταν ασπορα

13. sainer

sainer PB New Member

ολα θα πανε καλα.μονο να εχεις υπομονη.

14. kyriako

kyriako PB New Member

σημερα εκανε το πρωτο αυγο

15. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

μακαρι ναναι με σπορο..ειδες που ανησυχουσες???λιγη υπομονιτσα θελει.

16. kyriako

kyriako PB New Member

σημερα εκανε το τριτο.απο την μερα που εκανε αυγο δεν τα εχω δει να βατευονται ειναι φυσιολογικο?

17. sainer

sainer PB New Member

και καθολου να μην ξαναβατευτουν δεν εχεις προβλημα.αρκει να εχει γινει πριν τη γεννηση του 1ου αυγου.

18. kyriako

kyriako PB New Member

τα ειδα γυρο στις 10 φορες 7-4,8-4,9-4 και στις 10-4 εκανε το προτο αυγο

19. sainer

sainer PB New Member

ok πιστευω να εχουν σπορο.περιμενε μερικες μερες να κανει το τελευταιο αυγο και μετα απο 7 μερες κανε ωοσκοπηση και αναλογως πρατεις.

20. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Κυριακο μου προσεχε μην σου μεινει το κουσουρι του ματακια:p:D(αστειευομαι φυσικα)
    Μην αγχωνεσαι τοσο αφου τα ειδες και καναν και αυγο ελπιζω και πιστευω ολα καλα!
    Η δικια μας η δουλεια ειναι να τους κανουμε σωστη προετοιμασια,να τους παρεχουμε οτι χρειαζονται και να κανουμε κι εναν ελεγχο σε φασεις..Καλο ειναι να μην τα ενοχλουμε ολη την ωρα..
    Να φανταστεις οτι τα γκλοστερ μου δεν τα ειδα ουτε 1 φορα να βατευονται και ηδη εχω 2μικρα...
    Θελουν ησυχια κι οχι πολλες μετακινησεις(αν γινεται και καθολου)
    Και μετα απο 7-8 μερες καντους μια ωοσκοπηση να δουμε αν εχει εμβρυα..;))

Μοιραστείτε

Φόρτωση...