Η καναρα μου κοιμαται ορθια

Συζήτηση με θέμα Η καναρα μου κοιμαται ορθια, που ξεκίνησε από Myra, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 17 Ιουν 2015.

1. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Καλημερα!

Θα σας περιγραψω τι ειδα εχτες το βραδυ και παρακαλω να μου πειτε αν πρεπει να ανησυχησω..

Πηγαινοντας προς το κρεβατι μου γυρω στη 1 το βραδυ περασα απο την τραπεζαρια που ως γνωστον διατηρω τους κλουβοπυργους μου. Εριξα μια φευγαλεα ματια και παρατηρησα οτι η καναρα μου δεν ηταν μπαλιτσα. Σκεφτηκα "μα γιατι δεν κοιμαται τετοια ωρα?" ..

Εχουν διακριτικο φωτισμο απο το φως της βεραντας. Εχουν μαθει να κοιμουνται στις 9 και κατι το πολυ 9.30 ακομα και αν ξεχασω το πορτατιφ στην τραπεζαρια ανοιχτο (ξερω πρεπει να το κλεινω σταθερη ωρα, αλλα καμια φορα λειπω εκεινη την ωρα, παρολα αυτα δεν εχουν κανενα προβλημα)...

Λοιπον εβγαλα παντοφλες και πηγα σιγα σιγα κοντα για να μην ξυπνησω τους αλλους...Η κυρια καθοταν στο ενα ποδι, με το κεφαλι της λιγο γερμενο προς τη μια πλευρα,με κλειστα ματια και κοιμοταν ετσι.... Φαινοταν σαν να εχει μια μικρη ασταθεια σε συγκριση με ολα τα αλλα πουλια που ηταν μπαλιτσες και οταν ανεπνεαν κουνουσαν ελαφρως μονο την ουρα.

Εμεινα 10 λεπτα ετσι για να δω αν θα ξυπνησει, θα τιναχτει, αν κατι την ενοχλουσε ή αν απλα θα γυρισει το κεφαλι στα φτερα να κοιμηθει...Τιποτα.. Απλα κοιμοταν ορθια.

Σημερα ξημερωνει μια νεα μερα στην Παλληνη, με την κυρια οπως παντα δραστηρια και φαγανη. Εκανε και το μπανακι της. Πρεπει να ανησυχησω με αυτο που ειδα?

2. YannisK

YannisK PB Known Member

Δεν βλέπω κάτι το ανησυχητικό. Δεν κοιμούνται τα πουλιά πάντα σαν μπάλες, ειδικά με την ζέστη. Για το πορτατίφ μπορείς να βάλεις έναν απλό αναλογικό χρονοδιακόπτη.

3. Myra

Συνηθως ειμαι τυπικη στην ωρα, μολις αρχισει και σουρουπωνει εξω επειδη βλεπουν απο το παραθυρο κουρνιαζουν και κοιμουνται, δεν ειχα ποτε θεμα με το πορτατιφ δηλαδη.

4. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Δεν φταίει το πορτατίφ, μάλλον ζεσταινόταν Μιράντα.

5. Myra

Μα δεν ειχα πορτατιφ τετοια ωρα αναμενο...Μονο οτι φως εμπαινε απο τη βεραντα..

Απλα ανησυχησα ετσι οπως καθοταν λες και θα δωσει μια και θα πεσει ταβλα στον πατο...ΟΛΑ τα αλλα ηταν μπαλες, μονο η κυρια ζεσταινοταν?

Κοιταξα μηπως ειναι και πρησμενη, γιατι μου χει κανει 3 αυγα απο τοτε που τη χωρισα απο τον αντρα της, αλλα δεν ηταν οσο μπορουσα να διακρινω.. Θορυβηθηκα να πω την αληθεια.

6. Θεοδωρος 55

Θεοδωρος 55 PB New Member

Eχω και εγω ενα αρσενικο που το κανει μερικες φορες,ειναι αυτο που λεμε αποκοιμαται, και μενει για αρκετη ωρα ετσι.
    Παντως κι εμενα δεν εχει κατι ανησυχητικο, μια χαρα ειναι.

7. maria p

Παρακολούθησέ την σήμερα το μεσημέρι, την πιο ζεστή ώρα τι αντιδράσεις θα έχει.

8. Myra

Σημερα στην πιο ζεστη ωρα θα βραζω μεσα στο αυτοκινητο... Προς το παρον που την παρατηρω ειναι δραστηρια οπως καθε μερα. Νυχτα δεν την ειχα κατασκοπευσει αλλη φορα να πω την αληθεια, παρα μονο οταν ειχε μωρα και κοιμοταν... Για παν ενδεχομενο της εχω εννοειται σουπιοκοκκαλο και σουσαμακι στο κλουβι, και λιγο πιο πλουσια διατροφη να ανακαμψει απο την αναπαραγωγη. Αρα δεν εχω λογο να φοβηθω για ασθενεια ετσι?

Τροφη μπορω να γραψω και αναλυτικα τι εχει το κλουβι αν χρειαζεται.

9. maria p

Χωρίς να είμαι γιατρός, κατ' αρχήν δεν νομίζω πως πρέπει να ανησυχείς. Γενικά τα θηλυκά θέλουν μεγαλύτερη παρατήρηση, γιατί επιβαρύνονται περισσότερο. Απλά την έχεις στον νου σου :)

10. Myra

Ωραια αρα θα συνεχισω να την προσεχω οσο μπορω... Μπορω να την βαλω σε μια ζευγαρωστρα με 2 απο τα μικρα της για να πεταει περισσοτερο? Γιατι απο οταν τη χωρισα δυστυχως ειναι σε ενα μικρο κλουβακι μονη,με πιο πλουσια διατροφη απο τους ενηλικους κυριους...

11. maria p

Αυτές οι απαντήσεις, χρειάζονται άλλους λύτες :)

12. Myra

Ειναι ασχετο μαλλον με το θεμα. Αλλα οφειλω να ρωτησω, μπορει να μην ενιωθε καλα γι'αυτο το λογο,τι να πω..

Θα κανω τον κατασκοπο που την αγαπησε απο σημερα.

13. YannisK

YannisK PB Known Member

Στην ζευγαρώστρα θα είναι καλύτερα, εκτός αν ενοχλεί τα μικρά!

14. Myra

Οι δυο ζευγαρωστρες εχουν απο 5 μικρα, και η μια εχει απο 2. Οποτε σκεφτομαι να τη μετακινησω..Μπορει να δειχνει αδιαθεσια επειδη δεν κινειται πολυ? Μαλλον ακουγομαι χαζη αλλα ανησυχω.

15. maria p

Βρήκες τόπο να ρωτήσεις, όλοι εδώ μέσα το ίδιο "χαζοί" είμαστε :)
    Πάντως αν την μεταφέρεις, που νομίζω ο χώρος είναι σημαντικός για την άσκηση, θα πρέπει να το κάνεις μέρα που θα είσαι συνέχεια σπίτι να παρακολουθήσεις αντιδράσεις.

16. YannisK

YannisK PB Known Member

Το σίγουρο είναι ότι η κίνηση και τα άνετα κλουβιά είναι πολύ σημαντικός παράγοντας υγείας. Ειδικά για τα θηλυκά μετά από γέννες είναι απαραίτητο να μπορούν να πετούν και να καίνε το περιττό λίπος.

Η κίνηση δυναμώνει το μυικό, οστικό και ανοσοποιητικό σύστημα. Επιπλέον γίνεται σωστή καύση της τροφής και απορρόφηση των θρεπτικών. Και να μην ξεχνάμε το ψυχολογικό παράγοντα που επηρεάζει την υγεία.

17. Myra

Θα την δεις και συ και θα μου πεις :)

18. YannisK

YannisK PB Known Member

Ετοιμάσου να φτιάξεις καμιά κλούβα έξω... σιγά σιγά....

19. Myra

Προσπαθω να πεισω τη μανα μου για τα ντεξιον και φερνει αντιρρηση...Και εχει δικιο αφου θα φτιαξω κατι μονιμο ενω εγω θ μετακομισω. Ειμαστε οφ Γιαννη :)

20. YannisK

YannisK PB Known Member

Αν μετακομίσεις μαζί με τα καναρίνια ναι δεν έχει νόημα...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...