Η καναρα μου δεν ταΐζει τους νεοσσους και πεθαινουν

Συζήτηση με θέμα Η καναρα μου δεν ταΐζει τους νεοσσους και πεθαινουν, που ξεκίνησε από dimo72, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 12 Ιουν 2014.

1. dimo72

dimo72 PB New Member

Η καναρα εκανε τεσσερα (4) αυγα, "βγηκαν" κανονικα και τα τεσσερα. Το προβλημα ειναι οτι την δευτερη μερα που πηγα να δω πως πανε, ειδα τα δυο (2) νεκρα, μαλλον δεν τα ταιζε καθολου. Πηρα το τριτο μπας και το σωσω (το ταιζα μονος μου) αλλα δυστυχως δεν τα καταφερα καλα. Το τεταρτο ευτυχω το εβαλα σε ενα ζευγαρο gloster και το μεγαλωνουν αυτα. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑΙΣΕ Η ΚΑΝΑΡΑ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΤΗΣ;

2. geo_ilion

geo_ilion PB New Member

φετος ειναι μια δυσκολη χρονια για ολους και εγω εχω τετοια προβληματα

3. dimo72

dimo72 PB New Member

Ηταν μεσα στη φωλια συνεχεια τα ζεσταινε, αλλα δεν τα ταιζε. Το σκεφτομαι να την ξαναβαλω να ζευγαρωσει μηπως και παλι δεν τα ταιζει.

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Κακώς πήρες το τρίτο να το ταίσεις.. Θέλει μεγάλη εμπειρία.. Δεν νομίζω ότι η κανάρα σου δεν τάιζε.. Το πρώτο εικοσιτετράωρο δεν ταίζει η κανάρα.. Ξεκινάει από τη δεύτερη μέρα και τα ταίζει σιγά-σιγά.. Το πιο πιθανό είναι τα μικρά να ήταν άρρωστα ή οτιδήποτε άλλο.. Πολλά μπορούν να συμβούν.. Σπάνια η κανάρα δεν ταίζει τα μικρά αλλά φυσικά και αυτό παίζει σαν ενδεχόμενο...

Το μικρό που έβαλες στο ζευγάρι τα gloster το ταίζουν?? Πόσο ημερών είναι?? Τι διατροδή δίνεις τώρα με τους νεοσσούς??

5. dimo72

dimo72 PB New Member

Τα πρωτα γεννηθηκαν την Δευτερα το πρωι και εγω πηγα και τα ειδα την Τριτη το μεσημερι (νεκρα). Στο λαιμο τους δεν ειχαν καθολου τροφη. Το ζευγαρι gloster το μικρο το ταιζουν (το βλεπω).

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι διατροφή έδωσες στην κανάρα?? Μήπως έβαλες λαχανικό ή κάποιο φρούτο??

7. dimo72

dimo72 PB New Member

Μηλο.Αλλα ειναι δυνατον και τα δυο νεκρα!

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Το μήλο το δίνουμε αφού κλείσουν την πρώτη εβδομάδα ζωής.. Αυτά μπορεί να μην το άντεξαν το μήλο.. Μόνο βραστό αυγό, σπόρους και νερό δίνουμε την πρώτη εβδομάδα.. Τίποτα άλλο..

Μοιραστείτε

Φόρτωση...