Η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο το σαββατο

Συζήτηση με θέμα Η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο το σαββατο, που ξεκίνησε από alligator, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 16 Μαρ 2015.

1. alligator

alligator PB New Member

η καναρα μου γεννησε το πρωτο αυγο το σαββατο μεχρι την κυριακη ηταν δυο τα αυγα δεν προλαβα να τα αλλαξω με ψευτικα τωρα μπορω

2. passenger

passenger PB New Member

Καλές εκκολάψεις καταρχάς :) Πιστεύω ότι για μια μέρα διαφορά δεν υπάρχει θέμα, αυτή είναι η δική μου γνώμη.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Εγω ειμαι της γνωμης να τα αφησεις, δεν νομιζω οτι θα εχεις προβλημα αν δεν εχει καθισει να τα ζεστανει!

4. alligator

alligator PB New Member

ευχαριστω για της ευχε σου

απο την κυριακη καθεται συνεχως μεσα

5. Myra

Τοτε ΜΗΝ τα βγαλεις,αν ανεβασε θερμοκρασια υπαρχει πιθανοτητα να αρχισε η επωαση κανονικα, οποτε αφαιρωντας τα θα νεκρωθουν. Ασε τη μαμα να κανει τη δουλιτσα της και περιμενε να απολαυσεις τα αποτελεσματα!

6. alligator

alligator PB New Member

οκ ευχαριστω

7. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τις δυο πρώτες μέρες ... ακόμη και οι πιο επίμονες απλά κάθονται και συντηρούν (γυρίζουν) τα αυγά...
    Μετά την τρίτη ημέρα ανεβάζουν τις θερμοκρασίες εκεί που πρέπει για να αρχίσει η εκκόλαψη....
    Με το να κάθονται απλά στη φωλιά δεν ξεκινά η επώαση...
    Όμως επειδή δεν είμαστε σίγουροι τι τελικά συμβαίνει... καλύτερα είναι να τα αφήσεις όπως είναι, να μην πειραματιστούμε σε βάρος μιας ζωής... και ότι βρέξει ας κατεβάσει που λένε και στο χωριό μου.
    Δε θα χαθεί κι ο κόσμος αν δεν σκάσουν τα αυγά την ίδια ώρα... έτσι δεν είναι?

8. ianos

ianos Daily Active Member

Θοδωρή, τελικά σήμερα δε γέννησε και 3ο αυγό; έμεινε στα 2; συνήθως γεννούν ένα την ημέρα, σύνολο 4-5 αυγά

9. alligator

alligator PB New Member

σημερα δεν ειδα αν εχει και τριτο αυγο γιατι το πρωι ηρθα στην δουλεια μου πιστευω να εχει και αλλο

10. ianos

ianos Daily Active Member

συνήθως τα γεννούν 6-8 το πρωί, αλλά ανάλογα και με την ώρα που έχουμε (δλδ το 6-8, αν θυμάμαι καλά αναφέρεται στη θερινή ώρα και όχι σε αυτήν που έχουμε σήμερα)

11. Myra

Εμενα τα γεννουσε απο 8-9.30... Παντως ειναι παντα νωρις το πρωι!

12. alligator

alligator PB New Member

Καταρχήν ευχαριστώ που μου μιλάτε με το όνομα μου και που με δεχτήκατε στην οικογένεια σας με τόση ζεστασιά και για τις τόσο ωραίες απαντήσεις και συνομιλίες που γράφεται με τόση μεγάλη υπευθυνότητα και αγάπη για αυτό που κάνετε και πάλι ευχαριστώ πιστεύω να σας δικαιώσω με μια καλή γέννα βγαλμένη μέσα από τις συμβουλή σας. Εγώ είμαι δικαιωμένος μόνο και μόνο κατάφερα να φτάσω σε αυτό το σημείο αυτές τις τόσο ωραίες συμβουλές και συζητήσεις

13. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Όσα γίνονται με αγάπη έχουν άριστα αποτελέσματα... αυτό εισπράττεις εσύ με τα πτηνά σου.. αυτό εισπράττουμε κι εμείς με τα λόγια σας.

14. alligator

alligator PB New Member

η καλη μερα απο το πρωι φαινεται

15. Myra

Γιατι να μην σε δεχτουμε καλε? Ολοι ειμαστε εδω για να λαβουμε και να δωσουμε βοηθεια και στηριξη!

Και να κανουμε και λιγο παρεα :oops:

16. alligator

alligator PB New Member

η καλη μερα απο το πρωι φαινεται

17. Myra

Μηπως σε λενε Αντωνη και οχι Θοδωρη??

Δεν μπορει να ειμαι η μονη που εχω αυτη την εντυπωση!

18. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Φιρί φιρί να μας ανεβάσεις την πίεση ...

19. alicedros

alicedros PB Supporter

Τι όμορφα λόγια βρε Θοδωρή! Να σαι καλά! :)

Και ως η σπαστικά καναρινομαμά θα σε ρωτήσω... έχεις δώσει ασβέστιο με κάποιον τρόπο στην κανάρα?? Τσόφλι αυγού, σουσάμι, κόκκαλο σουπιάς?? Μετά το 2ο-3ο αυγό είναι καλό να βοηθάμε την κανάρα μας και να βάζουμε κάθε μέρα υδατοσιαλυτό ασβέστιο μέχρι να ολοκληρώσει την ωοτοκία της. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...