Η καναρα μου γεννησε μονο ενα αυγο και δεν το κλωσσαει

Συζήτηση με θέμα Η καναρα μου γεννησε μονο ενα αυγο και δεν το κλωσσαει, που ξεκίνησε από ΠΕΤΡΟΣ ΓΑΛΕΟΣ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Απρ 2009.

1. Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά.
    Είμαι άπειρος σε καναρίνια, αλλά εχω 2 ζευγάρια που απέκτησα πριν απο 12 μήνες.
    το ένα ζευγαράκι εκανε 5 αυγα και τα κλωσάει κανονικα, περιμένω να βγούν τα πουλάκια την επόμενη Κυριακή.
    Το άλλο ζευγαράκι, αφού η κανάρα εφτιαξε κανονικά την φωλιά της, πριν 4 ημέρες γέννησε 1 αυγό και μετά τίποτα άλλο, ούτε πάει για κλώσημα ουτε χάλασε την φωλιά της, και το αυγό ειναι απείραχτο.
    Εχει κανείς καμμία εξήγηση για αυτό? Τι πρέπει να κάνω?
    Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.:confused::confused::confused:

2. jk21

jk21 PB Member Article Writer

υπομονη:) πετρο.οταν τα θηλυκα ειναι ετοιμα ορμονικα για ζευγαρωμα αλλα δεν εχουν βατευτει ακομα συχνα κανουν ενα ασπορο αυγο αλλα δεν συνεχιζουν .οταν βατευτουν ακομα και σε ελαχιστες χρονικο διαστημα μετα κανουν κανονικα και τα βατεμενα.

υπαρχει μια περιπτωση να εκανε ενα-δυο μονο γονιμα αυγα αλλα τοτε θα υπηρχε προβλημα υγειας.μου εχει τυχει παλιοτερα αλλα τοτε το πουλι δεν αφηνε τα αυγα ,τα κλωσσουσε

3. Jk21 σε ευχαριστώ για την απάντηση, θα περιμένω λκαι αν δεν γεννήσει αλλο αυγό θα το αφαιρέσω απο την φωλιά.

4. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αφού η κανάρα δεν το γυρίζει θα έχει ήδη "κολλήσει" ,στην πλάγια
    θέση που βρήσκεται. Απομάκρυνέ το.

5. sainer

sainer PB New Member

αν δεν θελεις να το απομακρυνεις μπορεις σε 2 μερες απο σημερα να κανεις ωοσκπηση να εισαι σιγουρος αλλα απο αυτα που περιγραφεις μαλλον ασπορο πρεπει να ειναι.

6. Φίλοι ευχαριστώ για τις απόξεις σας, το απομάκρυνα το αυγουλάκι και περιμένω να δώ τι θα γίνει τις επόμενες ημέρες.
    Θα σας ενημέρώσω αν έχω κατι νεώτερο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...