Η καναρα μου γεννα καθε μερα ενα αυγο

Συζήτηση με θέμα Η καναρα μου γεννα καθε μερα ενα αυγο, που ξεκίνησε από Panayiotis1986, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 5 Ιουλ 2015.

1. Panayiotis1986

Panayiotis1986 PB New Member

εχω χορισι την καναρα εδω και 3 μινες μονιντις. Εχι 3 μερες που βγαζι αυγα στο πατομα. Τι πρεπι να κανω? ειναι κακο?

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν είναι και το καλύτερο για ένα πουλί... δεν είναι όμως και επικίνδυνο για τη ζωή του.
    Δεν της είχες αρσενικό?
    Δεν τη ζευγάρωσες?

3. Panayiotis1986

την αγορασα το γεναρι και μου εκανε μια γεννα το μαρτι κε μετα τους χωρισα. Τη πρεπη να κανο?

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Τίποτε πλέον.
    Σε λίγο θα μπει σε πτερόρροια και θα σταματήσει.
    Αν μάλιστα θέλεις βάλε ένα μπάνιο με δροσερό νεράκι... βοηθά στο φτέρωμα και στην καλή υγεία του.
    Λογικά για το πρόβλημα που αναφέρεις θα σταματήσει να γεννά σύντομα... ίσως σταμάτησες νωρίς την αναπαραγωγή... είχε αρκετή δύναμη το πουλί... γεμάτο ζωντάνια.

5. Panayiotis1986

Μπανιο τους εχω καθε μερα με φρεσκο νερο

6. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Επειδή κάνοντας αυγά χάνει σε ασβέστιο, φρόντισε να έχεις σουπιοκόκκαλο στο κλουβί και ίσως θα μπορούσες να της δώσεις για 3-4 μέρες λίγο ασβέστιο στο νερό της. Επίσης απόφυγε το σπανάκι αυτές τις μέρες και να την βλέπει ο ήλιος κάποιες ώρες της ημέρας.

7. alicedros

alicedros PB Supporter

Μπορείς να βάλεις νήμα και φωλιά, να στρώσει τη φωλιά, να γεννήσει κανονικά (φυσικά αυτές τις μέρες ακολουθείς τις συμβουλές της Μαρίας, κόκκαλο σουπιάς, ασβέστιο στο νερό και σουσάμι κτλ), αντικαθιστάς τα αυγά με ψεύτικα και μετά από 5-6 μέρες που τα κλωσάει της βγάζεις και φωλιά και νημα και όλα. Έτσι θα κλείσει ομαλά ο βιολογικός της κύκλος. Μετά μειώνεις την πρωτείνη που της δίνεις, δλδ αυγό 1-2 φορές την εβδομάδα, χόρτα, λαχανικά και μπανάκι! :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...