Η καναρα μου γέννησε

Συζήτηση με θέμα Η καναρα μου γέννησε, που ξεκίνησε από ΓΙΩΡΓΟΣ Z, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 25 Μαρ 2008.

1. ΓΙΩΡΓΟΣ Z

ΓΙΩΡΓΟΣ Z PB New Member

γεια σας παιδια θελω να ρωτησω κατι...σας ειπα και προχθες οτι ειναι η πρωτη φορα που κανω αναπαραγωγη...η καναρα μου εκανε σημερα ενα αυγο,τα καναρινια τα εχω εξω και εχει λιγο κρυο λετε να παθουν τιποτα και ειδικα το αυγο???σημερα που εκανε ενα αυγο υπαχει περιπτωση να κανει και αλλο και αν ναι περιπου σε ποσες μερες???αν δεν κανει αλλο αυγο αυτο ειναι ασπορο???

2. τονυ

τονυ PB New Member

τωρα που γεννησε αστα εκει που ειναι αυγο θα κανει και αλλα 1 καθε 1 μερα σχεδον και αναλογα ποσα θα κανει μεχρι 6 και δεν παιζει ρολο ποσα αυγα θα κανει για να ειναι ασπορα θα δειξει σε λιγες μερες αντε και με μωρακια

3. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

Αν το πουλάκι είναι προετοιμασμένο σωστά
    και έχει μπεί σε κανονικό αναπαραγωγικό κύκλο,θα σου
    κάνει ένα αυγό κάθε μέρα.Πάρε το αυγό και βάλτεις ένα
    ψεύτικο, πλαστικό(θα βρείς σε pet-shop).
    Για κάθε αυγό που ακολουθεί πρέπει να κάνεις το ίδιο.
    Οταν κάνει το τέταρτο αυγό , επιστρέφεις τα αυγά της
    και αποσύρεις τα ψεύτικα.Απο εκεί και μετά δεν υπάρχει μεγάλος κύνδινος
    να κρυώσουν μιας και η κανάρα σπάνια θα σηκώνεται απο την φωλιά.

4. inca1099

inca1099 PB Member Article Writer

Γιώργο καλώς τα δέχτηκες. Θα κάνει κάθε μέρα και απο ένα μέχρι να φτάσει τα 4. Άλλες κάνουν και 5 και 6. Αλλά τα 4 είναι ο συνηθής αριθμός. Αν τα αυγά είναι άσπορα το ξέρεις εσύ αν τα έχεις δεί να ζευγαρώνουν. Θα το δείς στην πορεία με μια ωοσκόπιση για να βεβαιωθείς. Όσον αφορά το κρύο μην σε προβληματίζει. Στην ίδια πόλη ζούμε :). Αρκεί φυσικά να είναι προφυλαγμένα απο ρεύματα αέρα.
    Φιλικά

---Με πρόλαβε ο κ. Μάκης

5. ΓΙΩΡΓΟΣ Z

ΓΙΩΡΓΟΣ Z PB New Member

σ΄ευχαιστω φιλε τονυ...μακαρι να γινουν πουλακια...

6. ΓΙΩΡΓΟΣ Z

ΓΙΩΡΓΟΣ Z PB New Member

τα αυγα πεπει να φορεσω γαντια για να τα πιασω???

7. τονυ

τονυ PB New Member

οχι πιαστα η με τα χερια η με 1 κουταλακι αν δεν εχεις λαβιδα αλλα πολυ προσεκτικα γιατι σπανε πολυ ευκολα

8. mgerom

mgerom PB Supporter Article Writer

https://petbirds.gr/threads/2813/

9. ΓΙΩΡΓΟΣ Z

ΓΙΩΡΓΟΣ Z PB New Member

σας ευχαριστω παιδια...

Μοιραστείτε

Φόρτωση...