Η καναρα εχει διαρροια ενα μηνα

Συζήτηση με θέμα Η καναρα εχει διαρροια ενα μηνα, που ξεκίνησε από kiriakos21, στο Forum 'Ασθένειες Καναρινιών' του PetBirds, 6 Αυγ 2015.

1. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Παιδια της καναρας της εβαλα μια σκονη που κοκκινιζει ειναι πορτοκαλια.Αυτο την πιραξε και κανει συνεχεια διαρροιες εδω και ενα μηνα.Της εβαλα και βιταμηνες που μου εδωσαν τα πετσοπ αλλα τιποτε..Νομιζω την πιταξε η οξητητα που ειχε τη μπορω να της δωσω για να υης περασει.;

2. theodr

theodr PB Member

Τι βιταμίνες ακριβώς είναι αυτές ? Έχεις να μας πεις ονομασία ? Ποια είναι η εικόνα του πουλιού ?

Ανέβασε φωτογραφία σε λευκή σελίδα απο τις κοτσουλιες.

3. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Δωσε μας λεπτομερειες της διατροφης και φυσικα φωτογραφιες του πουλιου κ των κουτσουλιων της.

Το τι μπορει να την πειραξε ποικιλλει. Καλα και συ επρεπε να περιμενεις ενα μηνα το πουλι με διαρροια? Απορω πως αντεχει..

4. Karina88

Karina88 PB New Member

Καλησπέρα ... και ξέρω τι λες... και εγώ όταν βάλω αυτή τη βιταμίνη στη μωσαικούλα και στον πορτοκαλούλη ... τους πέφτει βαριά.. ~ "Manitoba pastoncino morbido rosso"
    Επίσης το pterophene προκαλεί διάρροια στην κίτρινη καναρινούλα μου, μετά δύο ημέρες χρήσεις...
    Οπότε θα διαβάσω τι θα σου γράψουν, μήπως βρω και εγώ απαντήσεις ;)

5. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Μπορει να μην ειναι ιδια περιπτωση οποτε καλο ειναι τετοια θεματα να μενουν στα υποψιν αλλα να μην τα υιοθετουμε χωρις να γγνωριζουμε..

6. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αν μας πεις ποιο είναι το σκεύασμα, ποια η δοσολογία του και ποιος ο τρόπος που το χορηγείς ίσως μπορέσει κάποιος που γνωρίζει να σε βοηθήσεις σχετικά.

7. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Το πουλλι ειναι μια χαρα και τροει κανει την ανναγκη υου με πολλη νερο εννο τα αλλα δεν ειναι ετσι
    image.jpg

εχει την διαθεση του... δεν ειναι κολλιτικο απο ουι διαβασα...παιδια πεστε μου πως μπορω να μιμτανω μια εικονα για να σας στειλω ακομα μια φοτο

8. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Εδώ https://petbirds.gr/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/

9. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Αυτα ειναι τα κοπρανα της σημερα τα εβγαλα περιμενω βοηθεια τι να κανω αλλο

Συνημμένα Αρχεία:

• image.jpg
      image.jpg
      File size:
      18,5 KB
      Προβολές:
      58
  10. misalouris

Η Myra, ο theodr κι εγώ σου κάναμε κάποιες ερωτήσεις.
    Θα μπορούσες αν ήθελες να απαντήσεις σ' αυτές.

11. Stfns

Stfns PB Member

12. theodr

theodr PB Member

13. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Του δινω βιταμηνη Quikon Daily V 4-5 σταγονουλλεσ σε μια ποτιστρα!!Συγγνωμη παιδια τωρα μπηκα! Δεν ειναι οπωσ την διαρροια π βλεπω στο ιντερνετ που κανουν αλλα πουλια ειναι ιγο πιο σφηκτα τι μου προτεινετε αλλο?

14. misalouris

Αυτή εδώ η σκόνη που αναφέρεις είναι η
    ???

15. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Οχι η σκονη ειναι η CAN-TAX που κοκκινιζει και νομιζω αυτο την πιραξε.!! η Quikon Daily V ειναι βιταμηνη που μου εδωσε το πετ σοπ να τισ δινω! για τα κοπρανα της τη λες κ.Μισαλλουρη?

16. misalouris

Πες μας πρώτα δοσολογία, τρόπο χρήσης (όσο πιο αναλυτικά μπορείς) και τη διάρκεια τροφοδοσίας την συγκεκριμένης χρωστικής

17. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

Βαζω λιγο στην ακρη σε ενα κουταλακι που εχει μεσα και το εδεινα 7 μερες!

18. misalouris

Στο νερό? Να πούμε 2-3 γραμμάρια ή περισσότερο?

19. kiriakos21

kiriakos21 PB New Member

ναι στο νερο ε περιπου τοσο!
    αλλα το θεμα μασ ειναι αλο τι μπορω να κανω τα κοπρανα ειναι διαρροια ι πιο καλη μορφη? εννο σχεδον διαρροια?

20. misalouris

Δυστυχώς δεν είναι άλλο ...... έχει σχέση.
    Η υπερδοσολογία τέτοιων χρωστικών κυρίως στο νερό, καταστρέφει όργανα των πτηνών όπως το σηκώτι, τα νεφρά κλπ... και τα οδηγεί σε άσχημες μετέπειτα καταστάσεις.
    Εύχομαι τα όσα φαντάζομαι να παραμείνουν φαντασίες, να μην είναι αλήθεια και να μην υπάρχει θέμα στο καναρίνι σου.
    Για μια τουλάχιστο εβδομάδα βάλε μόνο σπόρους (πολύ πλούσιο μείγμα) και μετά ανέβασε πάλι φωτογραφίες με τις κουτσουλιές του.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...