Η καναρα δεν φτιαχνει φωλια

Συζήτηση με θέμα Η καναρα δεν φτιαχνει φωλια, που ξεκίνησε από giorgoselectro, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 10 Μαρ 2008.

1. giorgoselectro

giorgoselectro PB New Member

:confused: Καλησπερα θα ηθελα να κανω μια ερωτηση μιας και ειμαι ασχετος το θυληκο καναρι που εχω δεν φτιαχνει φωλια παρολο που εχει ζευγαρωση προ 2 ημερων να του την ετοιμασω εγω? η να περιμενω? ευχαριστω κ καλη σαρακοστη

2. gardeline

gardeline PB New Member

Πρωτον καλη σαρακοστη και σε σενα δευτερον το θυληκο σου πιθανον να μην κανει φωλια επειδη δεν ειναι ετοιμο να γεννησει οταν θα ερθει εκεινη η στιγμη θα φτιαξει τη φωλια και υστερα απο μια-δυο μερες θα γεννησει.Εγω θα σε συμβουλευα να μην κανεις τιποτα απλα να περιμενεις να την φτιαξει μονη της.

3. lizard

lizard PB Member Article Writer

φιλε μου αυτο που εχεις να κανεις ειναι η υπομονη το θηλυκο σου δεν ειναι ετοιμο και ειναι πολυ λιγες οι μερες απο το πρωτο ζευγαρωμα για να αρχισει να φτιαχνει φωλια οταν ειναι ετοιμο θα χτισει και μετα απο δυο με τρεις μερες(μπορει και παραπανο αναλογος το πουλι)θα σου κανει το πρωτο αυγο οπως λεει και ο φιλος μας ο gardeline τωρα εσυ μπορεις να βαλεις πολυβιταμινες στο πουλακι για να το ενισχυσεις και να το βοηθησεις στην γεννα του.

4. Wind-sa

Wind-sa PB Member

mono thiliko vtiaxnei ti folia??? Tora pou ta exo akoma se diafora klouvia, to arseniko ekserevnaei ti folia...kathete mesa...mpenei - vgenei...vazei mesa klostitses, meta ta petaei kai ksanavalei...Den exoune zevgarosei akoma... Einai logiko auto???

5. lizard

lizard PB Member Article Writer

αφου δεν εχουν ζευγαρωσει ακομα ισως να ειναι ενα ειδος φλερτ προς την θηλυκια για να την προσελκυσει και για να δειξει τις ικανοτητες του ως καλως αρσενικος επισης μπορει να το κανει επειδη ειναι πολυ πυρωμενος και η θηλυκια δεν ειναι.Κατα καποιο τροπο μπορεις να το πεις λογικο.

6. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Αυτό θα γίνεται συνεχώς μέχρι να έρθει η στιγμή που θα τελειώσουν το χτίσιμο μέσα σε δύο ώρες και από εκεί και ύστερα να περιμένεις τα αβγά σε 1-2 μέρες. :)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...