Η καναρα δεν τα ταίζει καθόλου

Συζήτηση με θέμα Η καναρα δεν τα ταίζει καθόλου, που ξεκίνησε από kpapi, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Μαρ 2014.

1. kpapi

kpapi PB New Member

Μια κανάρα μου έκανε 3 αυγουλάκια από τα οποία χθες το πρωί εκολαύτηκαν τα δυο το πρόβλημα είναι ότι ενώ τα κρατάει ζεστά δεν τα ταίζει καθόλου. Τα ταιζω λοιπον εγω με συριγκα το ενα παει καλα το αλο ομως απο χθες με δυσκολια ανοιγε το στομα και σημερα φενεται να μην μπορει να καταπιεί τι μπορω να κανω?

2. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Καλώς ήρθες! Αυγό υπάρχει στο κλουβί για να τα δώσει να φάνε η κανάρα σου??? Αν όχι βάλε αυγό και παρακολούθησε αν τα ταΐζει . Τώρα για το τάισμα στο χέρι δεν είμαι έμπειρος να σου πω τι να κάνεις με το ένα μικρό. Περίμενε τους ποιο γνώστες του ταΐσματος στο χέρι να σου πουν.;)

3. kpapi

kpapi PB New Member

Εχω βαλει και φρεσκο αυγο και αυγοτροφη σε ευχαριστω παντως για την απαντηση σου

4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Πως κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα;

5. giannis.kirp.

giannis.kirp. PB Member

Δυστυχώς δεν γνωρίζω πολλά σχετικά με το τάισμα στο χέρι για να σου πω γιατί δεν μου χρειάστηκε ποτέ. Θα σου πουν και οι άλλοι.;)

6. kpapi

kpapi PB New Member

την παρακολουθω συνεχεια δεν τα εχει ταισει καθολου η σγαρα τους ηταν αδεια πρωτη φορα τα ταισα χθες το βραδυ τι να κανω με το μικρο που δεν μπορει να καταπιει?

7. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Το μικρό που δεν μπορεί να καταπιεί είναι πιθανό να έχει πάθει κάποια μόλυνση από το τάισμα που του έκανες. Είναι σχεδόν απίθανο σε μια φωλιά με δύο μικρά να χαθεί το ένα από ασιτία. Ρωτήστε πριν παρέμβετε. Έτσι υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να λυθεί το πρόβλημα, αν όντως υπάρχει πραγματικά.

8. kpapi

kpapi PB New Member

Δεν χαθηκε μαλον πανικοβληθηκα αδικα το ξαναειδα και δοξα το θεο ειναι ακομα ζωντανο φοβηθηκα για πνιγμο λογω του οτι δεν ειχα ξανατισει νεοσο οσο για μολυνση ηταν ολα αποστειρομενα οποτε το αποκλειω ελπιζω να τα καταφερω και συντομα να τα δω και τα δυο στο κλαρακι ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση

9. alicedros

alicedros PB Supporter

Το πρώτο 24ωρο οι νεοσσοι δεν ταιζονται γιατί έχουν φάει κάτι από το αυγό την ώρα που έσκασαν... Νομίζω πως βιάστηκες να παρεμβεις... Στενή παρακολουθηση από μακριά ώστε να μην ενοχληθεί η κανάρα και τα παρατήσει..

10. kpapi

kpapi PB New Member

Γνωριζω οτι δεν τρωνε τις πρωτες ωρες ισως να εχεις δικιο αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι απο το αυγο δεν εχει φαει καθολου ειναι αθικτο ωστοσο σημερα καθε 2 περιπου ωρες που τα ταιζω η σγαρα τους ειναι αδεια αυτα φωναζουν για φαι και εκεινει τα αγνοει.Στην περιπτωση που τα παρατησει τελειως τι πρεπει να κανω?

11. thankar

thankar PB New Member

Η Αλικη εννοει οτι με τη γεννηση αφομοιωνουν στο στομαχι τους ενα μερος του κροκου που υπαρχει στο αυγο που ηταν μεσα οι νεοσσοι.

Εγω δεν εχω πολυ εμπειρια αλλα επειδη συμμετεχω στο ταισμα για να τα εξημερωσω οσο μπορω τις πρωτες μερες χρησιμοποιω σαν κουταλι την ακρη απο καπακι στυλου μπικ,5-6 σταγονες αραιωμενης τροφης για νεοσσους σε αναλογια 7/1 ειναι αρκετες για μια φορα.

Υ.Γ. Η δικια μου καναρα ταιζει κανονικα,απλα εγω συμμετεχω με μικρες ποσοτητες 1-2 φορες τη μερα για εξοικιωση

12. kpapi

kpapi PB New Member

καλησπερα να ρωτησω κατι αλλο αν ξερει καποιος να μου πει στην περιπτωση που η ασπλαχνη μανα το αφησει εντελως και σηκωθει απο την φωλια τη θα μπορουσα να κανω για να μην ξυλιασει το κακομοιρο?εχω μια που εχει αυγα αλλα δεν ειναι καιρος ακομα να τα σκασει αν το βαλω σε εκεινη θα το δεχτει?

13. alicedros

alicedros PB Supporter

Είσαι σίγουρος ότι το παράτησε το μωρό??

Εγώ δε θα το έβαζα σε μία κανάρα που κλωσάει γιατί μπορεί να μην το δεχτεί, μπορεί να παρατήσει τα αυγά, μπορεί να το ρίξει από τη φωλιά, μπορεί να γίνουν πολλά...

Πόσο ημερών είναι το μωρό?? Έχεις εμπειρία από τάισμα στο χέρι?? Άλλες θηλυκιές δεν έχεις?

14. kpapi

kpapi PB New Member

μεχρι χθες το βραδυ καθοτανε και τα ζεσταινε.απο το πρωι σημερα μεχρι και τωρα ουτε εχει πλησιασει την φωλια το μωρακι ειναι δυομιση ημερων.εχω αλλες δυο η μια εχει τα αυγουλακια της η αλλη ειναι μαγκουφα κανεις απο τους τρεις αρσενικους δεν της εκανε κλικ μαλλον.η δεν ειναι ακομα ετοιμη δεν ξερω τι να πω.εμπειρια απο ταισμα οχι προσπαθω απο την αρχη γιατι δεν τα ταισε καθολου.

σημ.ηταν δυο το ενα δεν τα καταφερε.

15. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

16. kpapi

kpapi PB New Member

αν εβαλες καποιο ποστ να διαβασω δεν μου το εμφανιζει συγνωμη.

17. maria p

μάλλον δεν το είχε πάρει ή το ξέχασα :cool:, για κοίταξε τώρα

18. kpapi

kpapi PB New Member

οκ τωρα μου το εβγαλε ευχαριστω θα το κοιταξω αμεσως

να σου πω με το ταισμα θα βγαλω ακρη πιστευω το πιο μεγαλο μου θεμα ειναι τι να κανω για να παραμενει ζεστο και να μην ξυλιαση.

ευχαριστω πολυ το λινκ που μου εδωσες πιστευω θα βοηθηση πολυ.

19. maria p

Για το τάισμα το πιο σοβαρό θέμα είναι η θερμοκρασία της κρέμας μην σου καεί ο πρόλοβος του νεοσσού αλλά και να μην είναι κρύα γιατί δημιουργεί πήγματα και στην συνέχεια μύκητες.
    για την ζέστη, λάμπα σε πορτατίφ, δεν υπάρχει άλλη λύση

20. kpapi

kpapi PB New Member

αυριο πρωι με βλεπω να φτιαχνω θερμοκοιτιδα για σημερα μαλλον ετσι θα την βγαλει το μικρο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...