Η καναρα γεννησε παλι ενω εχει μικρα 18 ημερων, τι να κανω;

Συζήτηση με θέμα Η καναρα γεννησε παλι ενω εχει μικρα 18 ημερων, τι να κανω;, που ξεκίνησε από GALEKOS, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 12 Μαϊ 2009.

1. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

η καναρα μου γεννησε παλι εχει 2 αυγα και συνεχιζει και εχει και μικρα 18 ημερων πρεπει να βαλω το χωρισμα να ειναι μαζι με τον πατερα τους γιατι φοβαμαι οτι θα πανε στην φωλια της καναρας και θα κανουν ζημια στα αυγα,τους εχω δικη τους φωλια και εχω βαλει στην καναρα αλλη φωλια ,τι λετε τι πρεπει να κανω? Τα μικρα ειναι στο κλαρι κανονικα αλλα δεν τρωνε ακομη μονα τους τα ταιζει ο πατερας τους.ποτε πρεπει να τα βαλω σε δικα τους κλουβια?

2. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

βαλε το χωρισμα και βαλε την μανα και τον πατερα μαζι..πιστευω οτι θα τα ταιζουν απτο χωρισμα..προσεξε τα κιολας να δεις αν τα ταιζουν οταν τα χωρισεις..μολις τρωνε μονα τους τους αλλαζεις κλουβι

3. GALEKOS

GALEKOS PB New Member

γιατι να βαλω το αρσενικο με το θηλυκο καλυτερα με το αρσενικο με το μικρα το θηλυκο να το αφησω να κλωσσαει ησυχα η μηπως κανω λαθος?

4. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

γιατι η καναρα χρειαζεται καποια βοηθεια απτον καναρο δηλαδη θα σηκωνεται πολυ περισσοτερες φορες για να φαει..αν ειναι ο αρσενικος μαζι της θα την ταιζει αυτος καταλαβες και ετσι δεν θα υπαρχει και η σκεψη μηπως κρυωσουν τα αυγα...εγω προσωπικα αυτο κανω μπορει ναναι και λαθος τακτικη.

5. PRO

PRO PB New Member

Επειδη εχω και γω τρεις νεοσσους 8 ημερων ηθελα να ρωτησω ποτε τα μικρα θα βγουν με το καλο στο κλαρι και ποτε θα πρεπει να τοποθετησω κσι 2η φωλια.

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τα μικρα θα βγουν σε περιπου 10 μερες...
    Για 2η γεννα δεν προλαβαινεις για φετος.Του χρονου την ανοιξη πλεον...

7. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

αλλη μια γεννα πιστευω την εχει..ειμαστε σχεδον παρα μεσα μαιου...

8. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αναλογως σε τι περιβαλλον ζουν τα πουλια;))
    Εσωτερικο η εξωτερικο?
    Αν ειναι εσωτερικο ισως...γιατι οι ζεστη αρχισε απο τωρα

9. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

ε και τι, η ζεστη τα εμποδιζει???

10. PRO

PRO PB New Member

και γω πιστευω οτι χωραει μια γεννα ακομα απο την αποψη οτι και τα πουλια ειναι νεαρα(1 ετους) και τα εχω κανει αριστη προετοιμασια.

11. Δημητρης_Α

Δημητρης_Α PB New Member

νικολα,χρειαζεται μια επιτηρηση ομως να δεις αν τα ταιζουν απτο χωρισμα, ετσι??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...