Η κανάρα ταίζει το πουλάκι αλλά δέν κάθεται επάνω του

Συζήτηση με θέμα Η κανάρα ταίζει το πουλάκι αλλά δέν κάθεται επάνω του, που ξεκίνησε από EIMI, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 3 Ιαν 2014.

1. EIMI

EIMI PB New Member

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά .
    Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα και γώ τήν βοήθεια σας σχετικά με ένα ζευγάρι καναρινάκια που έχω.Το θυλικό καναρινάκι μου εκανε συνολικά 3 αυγά αλλα μόνο ενα πουλάκι έζησε .Σήμερα το πουλάκι είναι 12 ημερών και αγόρασα ενα μεγαλύτερο κλουβί και τα έβαλα στο νέο κλουβάκι για περισσότερο χώρο.Παρατήρησα όμως από τότε οτι η κανάρα ταίζει το πουλάκι αλλά δέν κάθεται πιά επάνω του.Φταίει που άλλαξα κλουβί ή που έπιασα την φωλιά με τα χέρια μου???Σας παρακαλω βοηθήστε με γιατί έχω αρχίσει και ανησυχώ...
    Ευχαριστώ.

2. panos70

panos70 PB New Member

αφησε τα μην τα πειραζεις καθολου,τι 7 μερες τι 14 ,αλλα αν σου πεσουν η τα σπασεις ειναι πολυ ευαισθητα

3. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Μην ανησυχείς καθόλου! Οι μητέρες από ένστικτο ξέρουν πολύ καλά πότε θα κάτσουν να ζεστάνουν τα νεογνά τους. Το συγκεκριμένο νεογνό είναι 12 ημερών, όπως ,μας αναφέρεις. Επομένως, είναι σε ηλικία που αρχίζει να αναπτύσει τα πρώτα του πούπουλα. Κι έχει ήδη να βγάζει και μπορεί να προφυλαχθεί από το κρύο με τα πούπουλα του. Άρα, δεν χρειάζεται να το ζεσταίνει πλέον η κανάρα σου! Ότι άλλο χρειαστείς, είμαστ επάντα στη διάθεση σου! Φιλικά Αμβρόσιος!:) Καλή συνέχεια με το νεογνό και με το καλό στο κλαρί και να απογαλακτιστεί όμορφα και χαλαρά!

4. alicedros

alicedros PB Supporter

Ειναι λογικο να μην καθεται πλεον η καναρα αλλα εσυ πολυ κακως μετακινησες τα πουλια σε αλλο κλουβι και ακουμπησες τη φωλια και γενικοτερα αναστατωσες την μητερα γιατι θα μπορουσε να παρατησει το μικρο.... Ο πατερας δεν ειναι μεσα στο κλουβι μαζι?? Τα εχεις σε εσωτερικο χωρο??

5. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Καλώς ήρθες χρόνια πολλά και να σου ζήσει το ζευγαράκι σου και ο νεοσσός. Συμφωνώ με τις απαντήσεις των παιδιών πιο πάνω. Πιστεύω όλα θα πάνε καλά τελικά :)

6. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Αγαπητή EIMI, πώς πάνε τα καναρινάκια σου; Το μικρό ταίζεται από την μητέρα του και μεγαλώνει κανονικά; Σε χάσαμε! χαχαχα:)

Μοιραστείτε

Φόρτωση...