Η κανάρα σκεπάζει τα αυγά με νήμα

Συζήτηση με θέμα Η κανάρα σκεπάζει τα αυγά με νήμα, που ξεκίνησε από alex124, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 7 Απρ 2015.

1. alex124

alex124 PB New Member

Καλησπέρα παιδια η καναρα εκανες εχτές ενα αυγό μέσα στην φωλιά, Αλλα εγω δεν είχα βάλει μέσα στο κλουβί νήμα γιατί το παραπάνω το σκορπιζαν κάτω. Έτσι έκανα εγω την φωλια και έβαλα το αυγο μεσα που μετά απο ώρες ειταν λίγο σπασμένο και το πέταξα.
    Σήμερα έκανε και άλλο αυγό μέσα στην φωλιά αλλά δεν κάθετε να το κλοσαι το σκέπασε με το νήμα, εγώ το ξεσκεπαζω και το βάζω πάνω
    γιατί το κάνει αυτό η καναρα;.
    επίσης ότι είχαν κάτω τα πέταξα αλα πάλη έχει πέσει νήμα στο κλουβί.
    το κουτάκι με το νήμα να το βάλω μέσα στο κλουβί η οχι?
    Ευχαριστώ και Συγγνώμη που σας ζάλισα...

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Αναγνωρίζει τις κατασκευαστικές ατέλειες της φωλιάς που εσύ δημιούργησες.
    Είναι αδύνατο να μιμηθείς την κατασκευή τους γι' αυτό καλό είναι να πάρεις το αυγό...και να την αφήσεις να ολοκληρώσει τη φωλιά της. Μην βγάζεις το υλικό για το χτίσιμο της φωλιάς.
    Το αυγό αυτό μαζί με το αυριανό και τα επόμενα, θα τα φυλάξεις σε ένα κουτάκι με λίγους σπόρους μέσα για ασφάλεια και θα τα γυρίσεις πίσω στη φωλιά όταν αυτή έχει τελειώσει. Στη θέση των αυγών να βάλεις πλαστικά ομοιώματα ... αν δεν έχεις μπορείς να αγοράσεις είναι πάμφθηνα.

3. Paianas

Paianas PB Known Member Article Writer

Εγώ στα έγραψα χθες ;)....αν δεν την φτιάξει μόνη της, μην περιμένεις προκοπή.

4. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Το πουλί είναι πολύ πυρωμένο.

Μια χαρά θα πάει.

5. Paianas

Βασίλη, αν είναι πυρωμένο φτιάχνει τη φωλιά σε χρόνο dt...εδώ η δεν είναι έτοιμη, η κάτι δεν της αρέσει ( θέση φωλιάς, νήμα).

6. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

πφπφπφπφπφ

Αν το πουλί είναι πάρα πολύ πυρωμένο αντιδράει έτσι πολλές φορές.

Μου έτυχε και μενα φέτος.....και ας μην έφτιαξα εγω τη φωλιά..

7. Paianas

Άλλο είναι αυτό που περιγράφεις εσύ....Ταρζάν !....πφ@&€":/-;!

8. ΑΒΑΤΟΝ

ΑΒΑΤΟΝ PB Known Member

Σκας γάιδαρο.

Δεν περιγράφω άλλο.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...