Η κανάρα ξανακάνει φωλιά

Συζήτηση με θέμα Η κανάρα ξανακάνει φωλιά, που ξεκίνησε από tarasis, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 23 Ιουν 2016.

ianos
Best Answer ianos, 24 Ιουν 2016
Μία άλλη προσέγγιση ειναι να τη χωρίσεις απο τον αρσενικό, ώστε τουλάχιστον τα αυγα που θα κάνει να ειναι άσπορα, μια και θα τα πετάξεις. Το αν θα... Ολόκληρο το Post
  1. tarasis

tarasis PB New Member

Καλησπέρα σας,έχω 4 μικρά από 14 εως 18 ημερών και σήμερα είδα τη θυληκιά να τραβάει χαρτιά απο τον πάτο. Της έβαλα κλωστές για να μην αρχίσει και τσιμπάει τα μικρά και είδα οτι έφτιαξε τη φωλιά της.
    Δεν θελω να κανει τριτη γέννα, τι να κάνω για να τη σταματησω;

2. Best Answer:
    Post #335906 by ianos, 24 Ιουν 2016
  3. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Θα την αφήσεις να ολοκληρώσει την ωοτοκία της κανονικά .. και θα αφαιρέσεις τα αυγά της.
    Θα βάλεις πλαστικά και θα της επιτρέψεις να τα κλωσήσει μερικές μέρες.
    Αν όλα πάνε καλά... φωλιά, αυγά και νεοσσοί της προηγούμενης γέννας θα βγουν ταυτόχρονα ....

4. ianos

ianos Daily Active Member

Ψήφοι: 1
    Μία άλλη προσέγγιση ειναι να τη χωρίσεις απο τον αρσενικό, ώστε τουλάχιστον τα αυγα που θα κάνει να ειναι άσπορα, μια και θα τα πετάξεις. Το αν θα αφήσεις τα ήδη υπάρχοντα πουλιά με τον μπαμπά ή τη μαμά ειναι στην κρίση σου. Εγώ συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις αφήνω τους αρσενικούς να μεγαλώνουν τα μικρά, εφόσον βέβαια έχω βεβαιωθεί οτι τα ταΐζουν.

ianos, 24 Ιουν 2016
    Best Answer

Μοιραστείτε

Φόρτωση...