Η κανάρα μου τραβάει και αφαιρεί τα φτερά της ουράς της

Συζήτηση με θέμα Η κανάρα μου τραβάει και αφαιρεί τα φτερά της ουράς της, που ξεκίνησε από Θανος Κ., στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 11 Οκτ 2014.

1. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Μπορειτε να μου πειτε γιατι η καναρα μου συναιχεια τα φτερα της;;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Μπορείς να κάνεις εκ νέου την ερώτησή σου... δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις...

3. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

H καναρα μου ολη την ωρα τραβαει την ουρα της και βγαζει τα φτερα! γτ γινετε αυτο;;

4. misalouris

Θάνο τα πουλιά περιποιούνται καθημερινά τα φτερά τους. Η περιποίηση αυτή περιλαμβάνει και την αφαίρεση των κατεστραμένων ή έτοιμων για πτώση φτερών. Σε καμία όμως περίπτωση δεν βγάζουν ... (τα καναρίνια) .... τα καλά φτερά τους.
    Χρησιμοποίησε τακτικό μπάνιο, τουλάχιστο 4 φορές την εβδομάδα, ώστε να διευκολύνεις τον καθαρισμό και την περιποίηση του φτερώματος. Αν τώρα μέσα στην μπανιέρα τους, ρίξεις και λίγο μηλόξυδο θα διαπιστώσεις μετά από καιρό μια γυαλάδα που δεν την είχαν νωρίτερα... Καλή συνέχεια

5. alicedros

alicedros PB Supporter

Θάνο σε ποιο στάδιο της πτερόροιας είναι η κανάρα σου?? Πέρασε?? Ξεκίνησε τώρα?? Είναι στα τελειώματα??

6. pap

pap PB New Member

θανο και οι δικες μου το κανουν.μαλλον ειναι καινουργια μοδα στιλ αις μπακετ χαχαχαχαχα
    συμφωνω και επαυξανω για τη μπανιερα με μιση κουταλια του γλυκου μηλοξυδο μεσα.ειναι κατι που κανω και εγω.το μηλοξυδο εξουδετερωνει αρκετους μικρους ανεπιθυμητους επισκεπτες που κατσικωνονται στα ποδια.
    προσεχε το μηλοξυδο γιατι σε μεγαλες ποσοτητες ειναι δηλητηριο για τα πουλια απ'οτι εχω ακουσει.
    απο εκει και περα με το μπανιο θα μαλακωσει το δερμα και θα βγουν πιο ευκολα τα καινουργια φτερα.

7. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Δεν εχει περασει ακομα(ουτε το καλοκαιρι περασαι)

8. misalouris

Αδύνατον.... ίσως δεν το είδες ... ίσως ήταν ήπια... αλλά αν είναι πάνω από 4 μηνών έχει περάσει..

9. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Mα δεν ειδα φτερα κατω :/ ουτε πουθενα!

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Κάτσε βρε Θάνο πως γίνεται αυτό?? Πέρασε πτερόροια και δεν είδες κανένα φτερό κάτω?? Άρα δεν πέρασε πτερόροια?

11. Θανος Κ.

Θανος Κ. PB New Member

Δεν είδα κανένα φτερό κάτω..δν ξερω γτ...περιμενα ολο το καλοκαιρι για πτεροροια τιποτα... δν ξερω τι εγινε..

12. alicedros

alicedros PB Supporter

Προφανώς τα πουλάκια έχουν μπερδευτεί εντελώς όταν έκαναν αναπαραγωγή τον Αύγουστο.. Έχει αλλάξει όλος ο βιολογικός τους κύκλος..

Μήπως τραβάει τα φτερά της γιατί είναι ακόμα πυρωμένη και θέλει να κάνει φωλιά?? Σε τι συνθήκες το έχεις το πουλάκι (θερμοκρασία, διάρκεια φωτισμού κτλ)??

Μοιραστείτε

Φόρτωση...