Η κανάρα μου κάνει μικρά κελαήδισματα

Συζήτηση με θέμα Η κανάρα μου κάνει μικρά κελαήδισματα, που ξεκίνησε από Alexandros K, στο Forum 'Γενικά για Καναρινια' του PetBirds, 8 Οκτ 2015.

1. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Καλημερα στην ομαδα τωρα που γυρισα απο το σχολειο διαπιστωσα οτι η καναρα μου κανει μικροκελαιδιματα απο φωνη καρδερινας που εχει ενας γειτονας αλλα ελαχιστα και οχι με ενταση.
    Θα επιρεασει το αρσενικο αυτο;

2. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Καθόλου.
    Το αρσενικό καναρίνι αυτό το διάστημα θα βγάλει όλα όσα άκουγε κατά την περίοδο που προηγήθηκε.
    Αν μάλιστα ακούσεις και κάποιους ήχους διαφορετικούς που σε παραπέμπουν σε άλλα πουλιά δε θα ευθύνεται η κανάρα σου αλλά η απευθείας έκθεση στις νότες του πουλιού που προσπαθεί να μιμηθεί.
    Για το τραγούδι της κοπελιάς τώρα.... Συμβαίνει πολύ συχνά τα θηλυκά καναρίνια να περνούν κάποιες "φάλτσες" και χαμηλόφωνες νότες τραγουδιού. Κυρίως αυτό το παρατηρούμε κατά την περίοδο προετοιμασία της αναπαραγωγικής διαδικασίας .... χωρίς όμως να αποκλείονται και οι περιπτώσεις όπως αυτή που μας αναφέρεις.
    Στο video έχω καταγράψει μια τέτοια προσπάθεια.

3. ianos

ianos Daily Active Member

Επίσης θα μπορούσε να είναι και ένα ιδιαίτερα πυρωμένο θηλυκό. Αν μπορείς πιαστο και φυσά το στην περιοχή της αμάρας να δεις αν είναι φουσκωμένη, βάλε μας φωτό στην περίπτωση που είναι και... Βλέπουμε για μετά.

4. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Θα βαλω αυριο μιας και σε μενα μου φαινεται πυρωμενη γιατι ειχε παρει και το σχημα και το χρωμα.

5. misalouris

Θέλει πολύ προσοχή.
    Αν είναι τώρα πυρωμένη μπορεί να μη δεις καθόλου πουλιά για το 2016.

6. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Αν την βαλω με τον καναρο τωρα θα μπορεσει μιας και ο καναρος ειναι πυρωμενος τον ενας οικογενειακος φιλος που μας τον κρατησε για το καλοκαιρι και μας ειπε οτι ειναι πυρωμενος αφου κατω η περιοχη του ειναι κοκκινη.

7. misalouris

Ξέρεις πότε ζευγαρώνουν κανονικά τα καναρίνια?

8. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Αλεξανδρε αυτη την περιοδο τα πουλια ξεκουραζονται. Αν τα βαλεις τωρα για αναπαραγωγη πιθανοτατα ουτε απογονους θα παρεις, και θα κινδυνευσει η ζωη των υποψηφιων γονεων.

9. ianos

ianos Daily Active Member

Δλδ, τί σχήμα και τί χρώμα;

10. alicedros

alicedros PB Supporter

Αυτο δεν ειναι ενδειξη οτι ειναι πυρωμενος.. ενα αρσενικο ειναι πυρωμενο οταν απο κατω φαινεται ξεκαθαρα το "ψευδοπεος" που λεμε... κρατα τις δυναμεις τους για την ανοιξη.. τωρα ειναι η περιοδος συντηρησης. Δεν κανουμε αναπαραγωγες τωρα..

11. Alexandros K

Alexandros K Banned NFB

Εγινε θα τα βαλω την ανοιξη νομιζω αυτη δεν ειναι περιοδο;

12. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Ναι. Μετά την προετοιμασία των πουλιών.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...