Παρουσίαση Η καινουγια μου παρεα

Συζήτηση με θέμα Η καινουγια μου παρεα, που ξεκίνησε από leon cupra, στο Forum 'Παπαγάλοι Γενικά' του PetBirds, 23 Δεκ 2015.

melagio80
Best Answer melagio80, 25 Δεκ 2015
Εμένα το μόνο που δε μου αρεσε σε όλο αυτό είναι οι λέξεις που χρησιμοποιείς για τα προηγούμενα πουλάκια σου όπως άχρηστα κλπ. Ελπίζω μόνο να τα λες... Ολόκληρο το Post
  1. leon cupra

leon cupra PB New Member

δεν άντεξα τα είδα σε ένα πετ σοπ και ήταν τόσο μικρά αλλά τόσο μονιασμένα και τα πήρα

Συνημμένα Αρχεία:

2. Best Answer:
    Post #300657 by melagio80, 25 Δεκ 2015
  3. jim23

jim23 PB New Member

Τώρα είναι που δεν θα ησυχαζεις:D:D:D

4. leon cupra

leon cupra PB New Member

Αυτο θελωωωω !!!!!!!

5. jim23

jim23 PB New Member

Τότε πήρες τα κατάλληλα παπαγαλάκια!!! Να τα χαίρεσαι!!!!!

6. leon cupra

leon cupra PB New Member

Ευχαριστώ φίλε μου να εισαι καλα

7. Kwstas26

Kwstas26 PB New Member

Nα σου ζησουν τα νεα σου πουλακια

8. George98

George98 PB Active Member

τα δύο παπαγαλάκια είναι πολύ μικρά σε ηλικία οπότε μπορείς να ξεκινήσεις εκπαίδευση ! για το φύλλο τους δεν μπορούμε να ξέρουμε... να τα χαίρεσαι !

9. leon cupra

leon cupra PB New Member

Ευχαριστώ Κώστα

Ευχαριστώ Γιώργο αν και ειναι αγριμια θα το παλεψω στην εκπαίδευση

10. maria p

maria p PB Supporter PBCP Contributor

Αυτά είναι, έρωτας με την πρώτη ματιά! :)
    Πανέμορφα φτου φτου, να τα χαίρεσαι!!! Όντως είναι μικρούλια, καλά να περνάτε.

11. leon cupra

leon cupra PB New Member

Πραγματικά μολις τα είδα τα αγόρασα κατευθείαν πρέπει να είναι και ζευγαρακι γιατί το χαμουρεμα πάει σύννεφο...μου είπαν ότι είναι κάτω τον 5 μηνών...φαντασου Μαρια ότι αν και ειναι το πιο ταλαίπωρο είδος παπαγαλου που κανένας δεν τα περνει στα σοβαρά είναι πιο δραστήρια απο τα άχρηστα τα κοκατιλ όλη μέρα πετανε κραζουν φιλιουντε και παίζουν...ευχαριστιέμαι να τα βλέπω

12. maria p

Είναι πολύ μικρά όντως, όμως τα φιλάκια - χαδάκια στους παπαγάλους δεν αποδεικνύει απαραίτητα ζευγάρι αλλά καλή φιλική σχέση και "χημεία" των πλασμάτων.
    Μακάρι να βγει ζευγάρι αλλά προετοιμάσου και για το αντίθετο ενδεχόμενο.
    Όπως και να έχει, ιδίως επειδή είναι μωρά, σουπιοκόκκαλο στο κλουβί, συσκευασμένους σπόρους, αυγουλάκι ή αυγοτροφή και μπόλικα σκούρα πράσινα χορταρικά και που και που χλωρά ή ξηρά βοτάνια (ρίγανη, βασιλικό, θυμάρι, άνηθο, δενδρολίβανο κτλ).

13. leon cupra

leon cupra PB New Member

Πέτρα ασβεστίου Πέτρα με σπιρουλινα και σουπιοκοκκαλο αυγοτροφη βερσαλε λαγκα τροφή βερσαλε λαγκα πρεμιουμ με βαμ σπορους μήλο μαρουλι μπρόκολο εναλλάξ νεράκι αυρα με πολύβιταμίνη μπεχαρ με βιταμίνη άλφα ...Αυτά από διατροφή

14. maria p

Όλα εντάξει, εμπλούτισε λίγο την ποικιλία με χόρτα γιατί αυτά είναι φρούτα και λαχανικά.
    Νερό τρεχούμενο καλύτερα, που είσαι; Εσείς το πίνετε; Βιταμίνες όχι παραπάνω από 3-4 μέρες τον μήνα.

15. leon cupra

leon cupra PB New Member

Παλλήνη μένω.. νερό εμφιαλωμένο πίνουμε και αυτό δίνω και στα πουλια σιγά μην δωσω απο την βρύση με το χλώριο κτλ που έχει μέσα...και σιγά το νερό που καταναλώνουν τα ταλαιπωρα ...αμα ήταν νεροβουβαλοι από την βρύση θα τους έδινα χαχαχα

16. maria p

Κατάλαβα, είμαι λίγο επιφυλακτική με τα εμφιαλωμένα γι αυτό σε ρώτησα. Άλλαζε τις μάρκες πάντως που και που και για σας το λέω.

17. leon cupra

leon cupra PB New Member

Και γω εχω ακουσα διαφορά για τα εμφιαλωμενα όπως επίσης και για της βρύσης... η αλήθεια Μαρια μου είναι κάπου στη μέση για ολα τα ζητήματα

18. maria p

Σίγουρα, γι αυτό πιστεύω στην ποικιλία και στις αλλαγές για να μην ποντάρουμε μόνο σε κάποιο τρόφιμο ή προϊόν.
    Πάντως επειδή ασχολούμαι και με ενυδρεία, ανάλυση για το νερό της περιοχής σου μπορείς να βρεις στην εταιρεία ύδρευσης της περιοχής σου.
    Εδώ στο Χαλάνδρι, (νομίζω σε κοινό δίκτυο είμαστε), το τρεχούμενο είναι πολύ πιο πλούσιο σε ιχνοστοιχεία από κάθε άλλο.
    Από το χλώριο είναι εύκολο να απαλλαγείς αφού μετά τρεις ώρες φεύγει μόνο του.

19. leon cupra

leon cupra PB New Member

Δεν ξερω μαρια αλλα το νερο της βρύσης εδώ μας ενόχλησε με φουσκωματα κτλ και μολις αρχίσαμε εμφιαλωμένο στρωσαμε...να μου πεις εδώ είμαστε πίσω πολύ σε σχέση με σας ούτε αποχέτευση δεν έχουμε να καταλάβεις με βόθρους είμαστε 2016 έλεος καλά λένε τα Μεσόγεια είναι πίσω από τον ήλιο πάλι καλά που έχουμε καθαρό αέρα και έρχεται στα ίσια η ζυγαριά....Όσο για το ενυδρείο μου θύμησες αξέχαστα χρόνια με ένα 500αρι που είχα με Όσκαρ πλακοστομους τέρατα.. αστακούς.. αλλά και ένα απίστευτο κοπάδι κλόουν ...θυμάμαι είχα κάτι φίλτρα τέρατα εχειμ και τζιμπιελ και οταν τα καθάριζα ιδρωνα χαχαχχα ωραία χρόνια..πάντως αυτό το χόμπι κάποια στιγμή θα το ξανααρχισω...φαντάσου το ειχα στο υπνοδωμάτιο με λεντ φωτισμό κόκκινο.. απίστευτο.....

20. maria p

off topic
    Κι εγώ είχα ένα oscar αλλά σε 200ρι και μου έπαθε υδρωπικία. Μεγάλη αγάπη, μεγάλη θλίψη και πολλές τύψεις. Αυτά δεν είναι ψάρια είναι σαν σκυλιά σε ευφυία.

21. leon cupra

leon cupra PB New Member

Όντως πανέξυπνα δεν θα ξεχάσω ποτέ όταν έπιανα το φαί τους με κυνηγούσαν κατά μήκος του ενυδρείου.. καταλάβαιναν ότι θα τα ταισω..άνθρωποι τελείως...και σταματαμε εδώ γιατί θα τα σβήσει όλα ο σταυρός και τζάμπα τόσο γράψιμο χαχαχα

Μοιραστείτε

Φόρτωση...