Η θηλυκιά τσιμπάει το νεοσσό

Συζήτηση με θέμα Η θηλυκιά τσιμπάει το νεοσσό, που ξεκίνησε από Ρανια.κ, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 20 Απρ 2016.

Panagiota.
Best Answer Panagiota., 21 Απρ 2016
Ρανια μου λυπαμαι πολύ. Σίγουρα κάποιος λόγος οδήγησε την κανάρα σου να εγκαταλείψει τη φωλιά με τον μόλις 5 ημερών νεοσσό. Έχεις ελέγξει τη φωλιά για... Ολόκληρο το Post
  1. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Παιδιά βοήθεια ή θηλυκιά δεν κάθεται στο μικρό κ μόλις την είδα να το τσιμπάει. Τι κάνω? Το μικρό είναι ραγισμένο αλλά η κοιλιά του μου φαίνεται πολύ πρησμένη.

Συγνωμη εννοούσα ταισμενο

2. Best Answer:
    Post #320332 by Panagiota., 21 Απρ 2016
  3. Dimitris.P

Dimitris.P Daily Active Member

Ράνια,έχεις την καλοσύνη να ανεβάσεις μια φωτογραφία του χώρου/κλουβιού που έχεις τα καναρίνια σου,σε παρακαλώ;

4. misalouris

misalouris PB Moderator Staff Member

Δεν νομίζω πως είναι και τόσο ανησυχητικό να βλέπεις κάτι τέτοιο.
    Όπως όλοι οι γονείς, έτσι και τα καναρίνια μαλώνουν τα παιδιά τους.
    Παρακολούθησε τα πουλιά κι αν συτό αρχίζει να γίνεται συνεχές και έντονο μας ενημερώνεις και θα αυτοσχεδιάσουμε παρέα.
    Το καταλάβαμε καλέ... αχ αυτά τα κινητά

5. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Βρε παιδιά το πουλακι είναι κρυο.

6. misalouris

Στη φωλιά των πουλιών δεν χωράνε πολλοί.
    ή τα πουλιά θα κάθονται και θα ζεσταίνουν νεοσσούς και αυγά... ή εμείς θα κοιτάμε τις εξελίξεις.
    Να μην ενοχλούμαι είναι ο βασικός κανόνας.
    Πόσο ημερών είναι το μικρό?

7. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Το σαββατο βγήκε.

8. misalouris

Σε τι κατάσταση είναι η φωλιά ?
    Το μικρό είναι ταϊσμένο?
    (μην πας κοντά)

9. Dimitris.P

..γι'αυτό ζήτησα να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία,Ράνια νου! μέσα απ'αυτήν,θα βοηθηθούμε πολύ για να σε στηρίξουμε σωστά,αυτή τη στιγμή!

10. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Έχεις δίκιο αλλά δεν ξέρω πως να ανεβασω φωτο. Προσπάθησα αλλά βγάζει ότι είναι μεγάλο το αρχείο. Το μικρό φαίνεται ταισμενο ναι. Ή φωλιά φαίνεται οκ. Είναι καθαρή κ μέσα έχω αφησει ένα ψεύτικο αυγό

11. misalouris

12. ianos

ianos Daily Active Member

Το μικρό ειναι κρύο; Δεν κάθεται πάνω του η μάνα του;

13. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Όχι δεν κάθεται. Τώρα μάλιστα είναι σε ένα κλαρί κ κοντεύει να κοιμηθεί.

14. theodr

theodr PB Member

Ρανια.κ προσπάθησε να μην ενοχλείς το ζευγάρι. Εσύ βάζε το πρωί και το μεσημέρι αυγό βρασμένο , φρέσκο νερό και σπόρια και κάνε υπομονή. Το να είσαι από πάνω τους μόνο πρόβλημα ειναι.

Τα έχεις σε κλειστό χώρο - δωμάτιο ή σε μπαλκόνι ? Πες λίγα πράγματα πιο αναλυτικά για το ζευγάρι.

Το πρόβλημα είναι ότι 10:39 έπρεπε να κοιμούνται τα καναρίνια.

15. Dimitris.P

θα ήθελα λοιπόν,Ράνια μου,με απλά λόγια αλλά όσο μπορείς πιο σαφή,να περιγράψεις την ''εικόνα'' της ζευγαρώστρας σου,δηλ:
    1ον) σε τι κλουβί έχεις τα καναρίνια σου;
    2ον) ο αρσενικός..που είναι;
    3ον) είναι η 1η της γέννα; πόσα αυγά έκανε;
    4ον) τα έχεις σε εσωτερικό ή εξωτερικό χώρο;
    5ον) η φωτοδοσία τους..ποιά είναι;
    6ον) τι διατροφή τους παρέχεις;
    ..αν γράψω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου,νιώθω πως θα κατηγορηθώ..γι'αυτό θα το αφήσω για πιο μετά,αφού απαντήσεις στα άνωθι..
    (σε ευχαριστώ)

16. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Το πρόβλημα μου είναι ότι αυτό το ζευγάρι είναι έξω σε ειδική κατασκευή με σιτες κ πλεξιγκλάς για το χειμώνα. Τώρα όμως έπιασε λίγο κρύο κ αν δεν κάτσει θα παγώσει το μικρό. :(

17. theodr

theodr PB Member

φύγε μακριά από τα πουλιά. Η μητέρα ξέρει πολύ καλά τι έχει αποφασίσει να κάνει. Το ζευγάρι χρειάζεται ηρεμία.

Μην πειράξεις καθόλου το κλουβί μέσα στην νύχτα.

18. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Λοιπόν το ζευγάρι ήταν σε διαφορετικά κλουβιά όλο το χειμώνα αλλά δίπλα δίπλα. Πριν από τρεις εβδομάδες βρήκα τρια αυγά στον πάτο του κλουβιου της θηλυκιας κ εβαλα τον αρσενικό μαζί της. Μετά από δύο μέρες έκανε αυτό το αυγό. Στην αρχή θεώρησαν ότι θα ταν άσπορο διότι δεν έκανε άλλο. Το άφησα κ είδα ότι ήταν ενσπορο. Μετά από μία εβδομάδα που καθόταν σε αυτό έκανε άλλο ένα ραγισμένο.το αφαιρεσα κ μετά από δύο μέρες άλλο ένα. Πάλι το αφαιρεσα αφού το πρώτο είχε φτάσει στις δέκα μερες εκκόλαψης. Αυτά. Ή διατροφή τους είναι σπόρια κ μέσα βάζω λιγα chia , σπόρους ραδικιου κ καρότου. Αυγοτροφη δύο φορές τη βδομάδα κ μήλο σχεδόν μέρα παρά μέρα. Ο αρσενικός έχει μανία με το μπάνιο κ του βάζω συχνά.

19. Ρανια.κ

Ρανια.κ PB New Member

Τα έχω διαβάσει αυτά ξανά. Κ τώρα τι απλά περιμένω ετσι? Να μη βάλω το κλουβί μέσα ε?

20. Myra

Myra PB Moderator Staff Member

Το κλουβι κατα τη διαρκεια της αναπαραγωγης δε μετακινειται σε καμια περιπτωση.

Μοιραστείτε

Φόρτωση...