Η θηλυκιά κοιμάται μέσα στη ζευγαρώστρα

Συζήτηση με θέμα Η θηλυκιά κοιμάται μέσα στη ζευγαρώστρα, που ξεκίνησε από alexandr0ss, στο Forum 'Φροντίδα Διαμονή Καναρίνιων' του PetBirds, 15 Μαϊ 2009.

1. alexandr0ss

alexandr0ss PB New Member

Καλησπέρα, εχω να κάνω την εξής ερώτηση προς τους πιο έμπειρους που σίγουρα γνωρίζουν καλύτερα...η θηλυκιά μου έκανε δύο γέννες, ήταν ή πρώτη της φορά που έγινε μαμά.
    Η δεύτερη γέννα έγινε 18 Μαρτίου, απο τότε δέν ξαναζευγάρωσαν. Η θηλυκιά όμως κοιμάται ακόμα μέσα στη φωλιά, την οποία φυσικά έχω καθαρίσει πολλές φορές απο τότε που μεγάλωσε και το τελευταίο μωρό της, έχω πετάξει και το νήμα κτλ.
    Είναι συνηθισμένο φαινόμενο να κοιμάται μέσα στη ζευγαρώστρα? ή να έχω ελπίδες μπας και δώ και τρίτη γέννα? :D

2. mpelekoykias

mpelekoykias PB New Member

καλυμερα προσπαθω να ζευγαροσω του καρποδακους μου και ακομα τιποτα θα σκασω:confused:υπομονη:D

3. mpelekoykias

mpelekoykias PB New Member

καλυμερα καμια καλη συμβουλι για να πυροσω την θυλικια καρποδακενα:eek:ο αρσενικος ειναι ετιμος

4. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Αν βγαλεις την φωλια μεσα απο την ζευγαρωστρα και τους χωρισεις για να ξεκουραστουν,δεν θα εχεις πλεον τετοια απορια;))

5. alexandr0ss

Τους λυπάμαι να τους χωρίσω.. μου φαίνονται ευτυχισμένοι μαζί :D

6. Φαμπιο

Φαμπιο PB Member

Τα καναρινια ειναι απο φυσικο τους μοναχικα ζωα...
    Ειναι μαζι σε περιοδο αναπαραγωγης η τα θηλυκα ολα μαζι σε μεγαλη κλουβα...
    Σε λιγο θα αρχισουν τους καυγαδες και θα αλλαξεις γνωμη..
    Παντως να τους εχεις την αδεια φωλια δεν ειναι φυσιολογικο..
    Τα στρεσσαρεις και τα εξασθενεις..ειδικα την καναρα

7. alexandr0ss

Μάλλον τα βλέπω με τη δική μου λογική τα πράγματα, και περιμένω και αυτά να αντιδράσουν αναλόγως
    θα ήθελα δηλαδή να δώ άλλη μια φορά αβγουλάκια αλλά μάλλον του χρόνου πάλι:D

8. sainer

sainer PB New Member

απο 18 μαρτιου αν ηταν η καναρα σου θα ειχε κανει φωλια.καλυτερα ειναι να χωρισεις το ζευγαρι σου και τα ξαναενωνεις παλι του χρονου!

9. alexandr0ss

Ναί μάλλον έχετε δίκιο... :( θα τον βάλω μόνο του

Μοιραστείτε

Φόρτωση...