Η θηλυκιά έτοιμη, ο αρσενικός όχι ακόμη

Συζήτηση με θέμα Η θηλυκιά έτοιμη, ο αρσενικός όχι ακόμη, που ξεκίνησε από dimo72, στο Forum 'Αναπαραγωγή Καναρινιών' του PetBirds, 26 Μαρ 2014.

1. dimo72

dimo72 PB New Member

Εχω δυο (2) "γκλοστερακια", με σωστη διατροφη και αφου τα ειχα χωρια η θηλικια αρχισε να φτιαχνει την φωλια, ετσι και ενωσα τα ζευγαρια. Η θηλικια γεννησε 5 αυγα αλλα και τα πεντε (5) ηταν ασπορα. Χωρισα τα ζευγαρια και μετα απο μια εβδομαδα η καναρα ξανα θελει να φτιαξει φωλια. Να τα ξαναενωσω; φοβαμαι μηπως εχω τα ιδια αποτελεσματα οπως την πρωτη φορα.

2. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

Η εποχή έχει προχωρήσει αρκετά, δεν έχεις λόγο να περιμένεις. Καλού κακού, κούρεψε τα πουλιά από κάτω και πρόσεξε να μην έχεις πολύ ψηλά τις πατήθρες και δεν μένει ελεύθερος χώρος μέχρι την οροφή για το αρσενικό.

Τελευταία επεξεργασία: 14 Ιουλ 2016
  3. dimo72

dimo72 PB New Member

Ολα αυτα τα εχω κανει.....

Τελευταία επεξεργασία από moderator: 14 Ιουλ 2016
  4. Stavros

Stavros PB Administrator Staff Member

1. Προετοιμασία έχεις κάνει και στο αρσενικό;
    2. Το αρσενικό είναι όντως αρσενικό;
    Αν η απάντηση είναι και στα δύο "ναι", θα έλεγα να τα ενώσεις ξανά.

5. dimo72

dimo72 PB New Member

Αντε να τα ξαναενωσω, πιστευω να μην εχουμε παλι ασπορα αυγα, γιατι η θηλυκια εφτιξε φωλια και ειναι ετοιμη να καθισει. Πιστευω να "καθησει" και στο αρσενικο.

6. alicedros

alicedros PB Supporter

Ταισματα βλέπεις?? Το αρσενικό κελαηδάει προς το θηλυκό ή είναι αδιάφορο??

7. dimo72

dimo72 PB New Member

ταισμ
    ταισματα ναι, κελαηδημα οχι.

8. alicedros

alicedros PB Supporter

Λογικό να μην κελαηδάει τόσο το αρσενικό.. Αφού βλέπεις ταισματα είναι και τα δύο πυρωμενα και έχουν ταιριάξει κιόλας.. Γνώμη μου ένωσε τα και πιστεύω θα το κάνει το χρέος του ο αρσενικός σου! ;)

9. dimo72

dimo72 PB New Member

παιδια ετσι εκαναν και στην αρχη (στημ πρωτη γεννα) δηλ. ταισματα-φιλια και τετοια, τα ενωσα εκανε η καναρα 6 αυγα αλλα δεν ηταν β α τ ε μ ε ν α.

10. Καναρίνι4ever

Καναρίνι4ever PB New Member

Εγώ πιστεύω πως πρέπει να περιμένεις λίγο ακόμα για να αρχίσει να κελαηδάει ο αρσενικός, ώστε να πυρώσει και να προσελκύσει το θηλυκό. Αυτή είναι η γνώμη μου. Φιλικά!

11. alicedros

alicedros PB Supporter

6 αυγααα???? ειναι σιγουρα αρσενικο το αρσενικο?? μηπως ειναι θηλυκο? εχει κανει ποτε παιδια?? κελαιδουσε ποτε? ξερεις την ηλικια του?

12. dimo72

dimo72 PB New Member

ηλικια: 1 ετους
    αρσενικο: ναι γιατι κελαηδαει full
    .....αλλο

13. nestos

nestos PB New Member

.....αλλο
    καλο θα ηταν να μην μας περνας τον εκνευρισμο σου

Μοιραστείτε

Φόρτωση...